| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
djnocny
Sergente Maggiore

Sergente Maggiore





Posty: 120
Skąd: Bidziny szlahecka wieś
Archiwum: Dane zapisanie na dysku twardym
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sparta - ogólnie wiadomości

POŁOŻENIE


Sparta leży w południowej częśći Peloponezu (półwyspu Grecji)nad rzeką Eurotas w krainie zwanej potocznie Lakonią. Spartańskie Polis powstało prawdopodobnie w IX w.p.n.e chociaż niektóre starsze źródła podają datę VII w.p.n.e na rozpoczęcie prac nad tworzeniem Polis. Miasto to zostało utworzone z 4 wiosek, później jednak do Sparty zostaje dołączona mała osada Amyklaj. W latach późniejszych gdy Sparta była potęgą militarną ; podmita zostaję Mesena której mieszkańcy stali sie niewolnikami spartańskimi. Zastanówmy się dlaczego sparta nie podieła podbojów i dzieła zjednoczenia okolicznych Polis ???


USTRÓJ SPARTY


Spartanie nazywali siebie Lacedemończykami a swoje państwo Lacedemonem. Na czele polis stali dwaj dziedziczni królowie których głównym zadaniem było kierowanie wojskiem podczas wojny i sprawowanie funkcju Kapłana Zeusa. Wchodzili w skład Geruzji, czyli rady starszyzny która miała ponad 60 lat. Rada starszyzny prowadziła swój urząd dożywotnie. Wiek nie dotyczył jedynie królów, któży mogli być młodsi. Geruzja pełniła funkcję sądów i przygotowywała wraz z eforami (urzędnikami spartańskimi) uchwały dla zgromadzenia obywateli. Zgromadzenie to wybierało eforów i starszych a także jednogłośnie zatwierdzało uchwały i wprowadzało je w życie. Jak myślicie czy ustrój sparty był idealny czy czegos mu brakowało??? a może cos było zbędne ???


SPOŁECZEŃSTWO SPARTY


Ludność sparty dzieliła sie na trzy grupy. Pierwszą z nich byli spartiaci(2,5%), czyli obywatele korzystający z pełni praw politycznych. Obowiązkiem spartiatów była służba w wojsku. Druga grupa społeczna to peroikowie(20,5%) najczęściej była to ludność przybyła do Sparty mogła służyć w wojsku w osobnych oddziałach ale nie miała pełni praw politycznych. Trzecia najbardziej liczna grypa to heloci(77%) niewolnicy, chłopi i potomkowie podbitej ludności ich głównym zadaniem było uprawianie bydła i roli a także w niektórych przypadkach rzemielśnictwo.


WYCHOWANIE SPARTAŃSKIE


Życie spartiatów było zależne od Polis. Dorośli obywatele po odbyciu wieloletniej służby zasiadali w stałej armii. Do 30 roku życia mieszkali w koszarach chociaż mieli żony i dzieci. Do końca życia każdy spartanin jadł wieczerzę razem ze swym oddziałem. Wychowanie spartańskie miało za zadanie stwożyc z męszczyzn żołnierzy idealnych, poprzez surowe i ciężkie metody treningu umysłowego i fizycznego. Zastanówcie się z jakich powodów armia Sparty nie zdobyła takiej sławy jak armia Rzymska???


dziękuje za przeczytanie mojej pracy , mam nadzieję że choć troche przyblizyłem wam historie starożytnej Sparty. Z pozdrowieniami djnocny

Wto 13 Paź, 2009 15:00

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dlaczego nie podbijała innych? Bo się z nimi dogadywała. Związek Peloponeski to wszak idea spartańska.
Bo sama musiała się bronić przed swoimi. 2,5 procenta obywateli przy trzech czwartych mieszkańców pozbawionych praw. Armia spartańska musiała przede wszstkim trzymać w szachu helotów.
Ustrojów idealnych nie ma, więc i spartański nie był doskonały. Możnaby nawet rzec, że był wadliwy; 2,5 procenta musi trzymać w ryzach 97,5 procenta. Gdzie tu doskonałość?
A czy nie zdobyła większej sławy niż rzymskie legiony? Tu bym polemizował. W swoim czasie miała większą sławę niż rzymska.

A tak w ogóle to nie wiem, czemu to ma służyć. Mocno mi tu pobrzmiewa lekcją historii w szkole podstawowej.

Wto 13 Paź, 2009 15:39

Powrót do góry
djnocny
Sergente Maggiore

Sergente Maggiore





Posty: 120
Skąd: Bidziny szlahecka wieś
Archiwum: Dane zapisanie na dysku twardym
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A tak w ogóle to nie wiem, czemu to ma służyć. Mocno mi tu pobrzmiewa lekcją historii w szkole podstawowej.


Szanowny panie Gollum nie chcę sie z nikim kłócić otóż jak wspomniane jest w temacie OGÓLNIE a więc wszystkiego po trochu a nastepnie napisałem
Cytat:
mam nadzieję że choć troche przyblizyłem wam historie starożytnej Sparty
jeżeli ma pan jekies wątpliwości lub pytania mój nr gg jest w profilu ... cenie pana doświadczenie ale opisałem sparte w sposób zgeneralizowany... a i w woli ścisłości sparta nie wchodzi w podstawę programową szkoły podstawowej Bardzo szczęśliwy
dziękuje za komentarz i pańską opinię

Wto 13 Paź, 2009 16:31

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Heh, Piotrek, jak nie wchodzi jak wchodzi Wink Zależy jaka książka, zależy jakie wydawnictwo Wink
Aha, Gollum, dajmy się mu zaaklimatyzować na forum, a co do nas, to trzeba poznać jego styl pisania, żeby potem jakiś rozruchów nie było, nie tylko ja chciałbym, a by między wami do takich właśnie nie doszło w temacie o Sparcie.
A co sławy: Spartanie jak mówisz Gollumie mieli swego czasu podobnie wielką, jak Rzymianie w czasie swej wielkości. Niestety, Sparta nie oparła się najazdom owych Rzymian i w 146 roku p.n.e. praktycznie dawna sława poszła w zapomnienie. Ale to zaczynaliśmy obserwować już od 371-370 roku p.n.e. gdy Sparta utraciła hegemonię na rzecz Teb.

Sorry za mały Offtop na początku.

Pozdrawiam
żukow

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Wto 13 Paź, 2009 16:54

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozruchów nie planuję, zresztą jakby nawet były, to moderatorzy, których cenię za bezwzględność, nas pogodzą.
A Sparta pod koniec istnienia ponoć (ponoć, bo to, co czytałem nie wyszło spod pióra fachowca, ale ideologa) stała się karykaturą tej Sparty z wojen peloponeskich.

Wto 13 Paź, 2009 17:40

Powrót do góry
djnocny
Sergente Maggiore

Sergente Maggiore





Posty: 120
Skąd: Bidziny szlahecka wieś
Archiwum: Dane zapisanie na dysku twardym
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pierwsze słyszę ale to bardzo prawdopodobna teza Razz kto wie może to prawda ???

Pią 16 Paź, 2009 15:31

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdzieś było to w jakiejś Koszernej, co do której wiarygodności mam poważne wątpliwości, że pod koniec istnienia Sparty treningi zmieniały się w jakieś sadystyczne niemal orgie. Trzeba wziąć poprawkę, że to pisało medium co prawda bardziej wiarygodne niż Fakt, ale tylko trochę...

Pią 16 Paź, 2009 16:22

Powrót do góry
djnocny
Sergente Maggiore

Sergente Maggiore





Posty: 120
Skąd: Bidziny szlahecka wieś
Archiwum: Dane zapisanie na dysku twardym
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

heh ... wcale nie podoba mi się wychowanie spartańskie ... zbyt dyrastyczne metody treningu Razz
___________
Pozdrawiam Piotr

Pią 16 Paź, 2009 16:30

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mit o tzw. spartańskim wychowaniu powstał oczywiście w Sparcie ale dopiero w czasach rzymskich, kiedy to na potrzeby rzymskich turystów doprowadzono do przemalowania klasycznych spartańskich idei. Tak gwoli rozwinięcia tego co napisał Gollum. Więcej chociażby w Historii wychowania Marrou.

Pią 16 Paź, 2009 19:15

Powrót do góry
djnocny
Sergente Maggiore

Sergente Maggiore





Posty: 120
Skąd: Bidziny szlahecka wieś
Archiwum: Dane zapisanie na dysku twardym
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pamiętajmy o tym że w starożytności wszystko graniczy pomiędzy faktem a mitem ... tam gdzie nie mamy dowodów mit przejmuję kontrolę tezy Razz
___________
Pozdrawiam Piotr

Pią 16 Paź, 2009 19:25

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.