| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gold31
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Izrael-lud wybrany przez Boga.

W jakich okolicznościach Żydzi otrzymali pokarm od Boga?

Pią 02 Paź, 2009 20:04

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyżby chodziło Ci o sławetną mannę zesłaną przez Boga Żydom przebywającym na pustyni?

Ciocia wiki tłumaczy to tak:

Cytat:
Bóg, słysząc narzekania Izraelitów na dręczący ich głód, w drugiej połowie drugiego miesiąca po wyjściu Izraelitów z Egiptu, na pustkowiu Sin, zesłał im pokarm: pojawiające się w cudowny sposób o zmierzchu przepiórki, a rano - mannę. Według biblijnego opisu była ona biała jak ziarno kolendra i miała smak placka z miodem (Wj 16, 31), było to coś drobnego, ziarnistego, niby szron na ziemi (Wj 16, 14)[1]. Bóg postawił jednak Izraelitom warunek - nie mogli oni pozostawiać zebranej manny na później, gdyż gniła ona i pojawiały się w niej robaki. W szóstym dniu mieli jednak zebrać podwójną porcję, która miała im wystarczyć także na kolejny dzień (szabat) i wówczas nie psuła się. Mężczyzna będący głową rodziny sam zbierał lub nadzorował jej zbieranie dla całej rodziny. Zawsze zbierano 1 omer (2,2 l) na osobę (Wj 16, 16-18). Bóg zsyłał mannę przez kolejnych 40 lat, aż do momentu dojścia Izraelitów do Kanaan.


Prawdopodobnie biblijną "manną" była misecznica jadalna Lecanora esculenta - porost, którego zbite plechy mogą być niesione przez wiatr na duże odległości. Do dziś porost ten spożywany jest przez plemiona Beduinów koczujące na pustyniach.

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Pią 02 Paź, 2009 20:35

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To jest forum historyczne.. Zniesmaczony
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 02 Paź, 2009 20:55

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
To jest forum historyczne.. Zniesmaczony

Ja nie widze przeciwskazań do tego tematu.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 02 Paź, 2009 21:03

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko, że jego miejsce raczej jest w jakimś Hyde Parku. Tutaj dyskutujemy o wydarzeniach historycznych a nie legendarnych. Równie dobrze można sobie założyć temat o smoku wawelskim Twisted Evil
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 02 Paź, 2009 21:24

Powrót do góry
gold31
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Izrael-lud.............

Ten temat obejmuje starożytność,jeżeli nie zaliczasz go do historii to nie mamy o czym dyskutować.Zajrzyj sobie do książki z historii- gimnazjum a sam się przekonasz,że to zaliczamy do historii.

Pią 02 Paź, 2009 21:40

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wolę poważniejsze pozycje historyczne, niż podręcznik do gimnazjum Twisted Evil
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 02 Paź, 2009 21:42

Powrót do góry
gold31
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Izrael-lud.............

Ja też wolę prawdziwą historię,ale co zrobić jak tego też karzą się uczyć.

Pią 02 Paź, 2009 21:52

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
Tylko, że jego miejsce raczej jest w jakimś Hyde Parku. Tutaj dyskutujemy o wydarzeniach historycznych a nie legendarnych. Równie dobrze można sobie założyć temat o smoku wawelskim Twisted Evil

masz dużo racji, ale ... w jakims tam drobnym stopniu jest to powiązane z historią, a odpowiedź Amici pokazuje że da sie sensownie na to odpowiedzieć. Zobaczymy jak się to dalej rozwinie, jak będzie kicha to się wywali i tyle , zauważ że mamy tez tematy o np Atlantydzie a to też jest Legendarne Wink

ps panie Gold , zamiast liczyć na gotowca to może warto samemu poszukać w literaturze, czy nawet takim googlu ? Twisted Evil

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 02 Paź, 2009 22:55

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest na forum taki dział - "Wytłumaczyć niewytłumaczalne", więc może.. Wink
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 02 Paź, 2009 23:36

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars jeśli można dyskutować o powiedzmy mitach babilońskich, czy egipskich to czemu nie o hebrajskich. Wszak treści te powstawały w podobnym czasie i w podobnych szerokościach geograficznych. Natomiast Biblia dawno już została uznana przez starożytników przez godne źródło historyczne, i jako takie ma prawo być interpretowana, chociażby jako spuścizna starożytnych Izraelitów.

Sob 03 Paź, 2009 11:04

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jako źródło wiedzy o mitologii Żydów owszem, jako źródło wiedzy o wydarzeniach historycznych - nie bardzo. Temat zaś został tak sformułowany, jakby chodziło o historyczne wydarzenie.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 05 Paź, 2009 8:08

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak czy inaczej jest to odpowiednie miejsce dla tego typu tematu. A co do samej Biblii to nikt nie kwestionuje również jej jako źródła dotyczącego wydarzeń historycznych, które należy poddać oczywiście odpowiedniej krytyce... W wielu przypadkach, szczególnie dotyczących wydarzeń z I tyś. p.n.e. jest nieocenionym źródłem. Jego wartość jako źródła, podkreślam, historycznego, została potwierdzona już dawno.

Wto 06 Paź, 2009 17:59

Powrót do góry
NRohirrim
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 100
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trochę razi mnie nazwa tego tematu. Podchodzi mi pod szowinizm syjonistyczny, żydowski, ale dobra, no ale przynajmniej zwraca uwagę.

Wto 06 Paź, 2009 18:15

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy ja wiem? Ja nie widzę tutaj nic z cech szowinizmu syjonistycznego czy żydowskiego, jak to nazywasz. Może nazwa tematu mogła inaczej brzmieć, ale kij...Co do samej Biblii. Wśród katolików i innych chrześcijan przyjęła się teza, że "Biblia nie kłamie ani nie przeinacza faktów". Tymczasem spotykamy się z takimi historiami, jak zdobycie Jerycha przy pomocy Boga przez Izraelitów, którzy dotarli do Kanaanu, a zaś historycy i archeolodzy uważają, że taki "fakt biblijny" nie miał tak naprawdę miejsca. To jak to rozumieć? Czy wdarło się tutaj kłamstwo, zmiana faktów? Jak dociec prawdy?
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Wto 06 Paź, 2009 20:23

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

żukow napisał:
Czy ja wiem? Ja nie widzę tutaj nic z cech szowinizmu syjonistycznego czy żydowskiego, jak to nazywasz. Może nazwa tematu mogła inaczej brzmieć, ale kij...Co do samej Biblii. Wśród katolików i innych chrześcijan przyjęła się teza, że "Biblia nie kłamie ani nie przeinacza faktów". Tymczasem spotykamy się z takimi historiami, jak zdobycie Jerycha przy pomocy Boga przez Izraelitów, którzy dotarli do Kanaanu, a zaś historycy i archeolodzy uważają, że taki "fakt biblijny" nie miał tak naprawdę miejsca. To jak to rozumieć? Czy wdarło się tutaj kłamstwo, zmiana faktów? Jak dociec prawdy?
A czy nie napisałem: przy odpowiedniej krytyce? Poza tym czym innym jest podejście do Biblii jako księgi religijnej a czym innym podejście do niej jako do źródła historycznego. Podkreślam, że przez chrześcijan jest ona traktowana w oba sposoby. Drugi oczywiście jest brany pod uwagę tylko z odpowiednim aparatem krytycznym. A czy nie pisałem: głównie do I tys. p.n.e.?

Wto 06 Paź, 2009 21:17

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobrze, że pisałeś Chaemuaset Wink Aa ja się spytałem również innych forumowiczów, jakie mają zapatrywanie na sprawę Jerycha i jego domniemanego zdobycia przez Kanaanejczyków oraz podobnych historii biblijnych ze Starego Testamentu. A ja jako katolik, chrześcijanin, będę dalej trwał podzielony przez Biblię i historyków. Ale dzięki kolego brytyjski podporuczniku za uświadomienie mi Uśmiech
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Wto 06 Paź, 2009 21:41

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.