| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
colinQ
Porucznik

Porucznik





Posty: 715
Pochwał: 2
Skąd: Lauenburg i/Pom.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cóż to?

Witajcie,
Zastanawia mnie dawne przeznaczenie obiektu przedstawionego na zdjęciach. Znajduje on się na Pomorzu, niedaleko miejscowości Ulinia (w pobliżu niegdysiejszej kompani radarowej).

Jest to betonowa płyta, położona w centrum obecnego pola. Mierzy sobie 508 x 430 cm i 53 cm grubości. Co ciekawe pod płytą widać cztery filary (prawdopodobnie zbrojone) i pozostałości ceglanych ścian.

Kiedyś otrzymałem informację, że obiekt prawdopodobnie powiązany jest ze wspomnianą stacją radarową. Określono go jako budyneczek Luftwaffe usytuowany nieco w ziemi, przez co widoczne są ślady ścian. Zastanawia mnie jego pierwotny wygląd i przeznaczenie. Podobno budyneczek był dość typowy dla LW, więc może ma ktoś zdjęcia podobnego?



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam, Konrad

Sob 21 Lut, 2009 17:44

Powrót do góry
beaviso
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ColinQ, nad tym betonem głowili się już "szpece" nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Powiem tak - jeśli coś podobnego byłoby w Polsce, to bym pewnie o tym wiedział sam lub od kolegi, mającego doskonałą wiedzę w temacie. Już ze 4 lata temu zadaliśmy pytanie fachowcom z zachodniej Europy i nie udzielili nam odpowiedzi.
Wynika to po części z tego, że ów obiekt nie jest ani czymś sensacyjnym, ani wyjątkowym. Wymiary raczej indywidualne, ale konstrukcja już typowo wzmocniona, częściowo wkopana w teren, solidne ściany ceglane, strop żelbetowy. W mojej opinii służył za niewielki schron np. dla agregatu napędzającego jakieś urządzenie umieszczone w pobliżu. Jako że stoi na środku pola, a nie w żadnym z okolicznych lasów, to tym urządzeniem było pewnie coś związanego z transmisją fal radiowych. Osobiście przypuszczam, że mogła być to radiolatarnia nawigacyjna.
Mnie znacznie bardziej ciekawi nie tyle sam obiekt, co kształt pola w jego sąsiedztwie. To widać nawet na zdjęciu sat. Dlaczego prostokąt ok. 60x30 m był uporczywie omijany przy uprawie obecnej łąki?

M.

Wto 03 Mar, 2009 14:50

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie zajrzałem na okolicę przez maps.google i...
co to są te prostokąty bezleśne? Na płn.-wsch. jest ich więcej...

http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Ulinia&sll=52.025459,19.204102&sspn=10.323037,33.815918&ie=UTF8&ll=54.750239,17.705562&spn=0.009449,0.033023&t=h&z=16

Gdzie jest to coś o co pytał Colinq?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 10 Sie, 2009 14:59

Powrót do góry
andrzej_1
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Pomorze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fortyfikacje:Cóż to ?

Takie budowle nie są rzadkością na Wale Pomorskim ,były tam instalowane agregaty,rozdzielnie itp.jeśli chodzło by o większy obiekt to Niemcy stosowali metodę palowania a na pale wylewania części nazwijmy to sufitowej w wykopie o parametrach obiektu a następnie wybierali z pod niego ziemię dobudowując w między czasie ściany,była to jedna z najszybszych metod stawiania obiektów różnego przeznaczenia.

Sob 29 Sie, 2009 17:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.