| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gustaw II Adolf
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Pochwał: 1
Skąd: Mazowieckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale polska flota nigdy nie była tak liczna jak holenderska, angielska, czy hiszpańska. Musimy pogodzić się z tym, że byliśmy "potęgą" (nie chcę aby rozwinął się z tego stwierdzenia off-top, bo już pisałem w jednym temacie o Polsce, jako mocarstwie) lądową a nie morską. Uśmiech

GIIA

_________________
"Niemcy oczekują Króla Szwecji, jak Żydzi swego Mesjasza."
Albrecht von Wallenstein

Czw 13 Sie, 2009 19:56

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gustaw II Adolf napisał:
Cytat:
kolonie na innych kontynentach posiadały te państwa, które posiadały dostęp do otwartego oceanu


Ale, jak widzisz są wyjątki potwierdzające regułę - Kurlandia i Prusy. :)


Kurlandia miała aspiracje w tym kierunku jedynie za rządów Jakuba Kettlera. Aspiracje te zresztą nie wynikały z rzeczywistego interesu księstwa, lecz co najwyżej z ambicji i marzeń kurlandzkiego księcia.
Na temat pruskich pomysłów zakładania kolonii nic nie wiem, więc się nie będę wypowiadał.
Przypominam, morza, do których Rzeczpospolita miała dostęp czyli Bałtyk i ewentualnie Morze Czarne, to akweny zamknięte, żeby wyjść z jakąkolwiek akcją kolonizacyjną należałoby ujarzmić, tych, którzy kontrolowali "wyjścia" na szersze wody, a więc Duńczyków w pierwszym przypadku, albo Turcję w drugim. Oba warianty nierealne. Potrzeba by do tego ogromnych nakładów finansowych, kompletnej zmiany polityki państwa, mentalności jego obywateli, a przede wszystkim jakiegoś elementu który...by nas zmusił do szukania innych możliwości na innych kontynentach.
Istniała szansa na to, żeby Rzeczpospolita mogła dołączyć do państw morskich, gdyby udało się utrzymać unię personalną ze Szwecją. Gdyby Zygmunt Waza utrzymał się na szwedzkim tronie... no właśnie, gdyby

Pią 14 Sie, 2009 2:16

Powrót do góry
Gustaw II Adolf
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Pochwał: 1
Skąd: Mazowieckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Na temat pruskich pomysłów zakładania kolonii nic nie wiem


Służę więc pomocą Wink:

Kolonie/faktorie Branderburgii:
Friedrichsburg (dzisiejsza Ghana) - 1683-1718
Arguin (Mauretania) - 1685-1721
Pc.Thomas (na Karaibach obecnie należy do USA) - dzierżawa branderburska 1685-1720
Crab Island (jak wyżej) - 1689-1693
Tertholen (Karaiby) - 1696
Whydah (obecnie Togo) - ok.1700

Oprócz tego jeszcze baza handlowa Welser na wybrzeżu Wenezueli (1528-1556)

*Powyższa wypowiedź nie miała na celu wytykanie Twej ew. niewiedzy. Wink Liczę, że tak tego nie odebrałeś.

Co do Twej wypowiedzi - doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Podałem Prusy i Kurlandię jedynie jako swoistą "ciekawostkę", wyjątek. Nie negowałem tych argumentów, tylko sam się z nimi zgodziłem. Uśmiech

Sam Jakub Kettler w 1647 roku zaproponował Władysławowi IV oraz kupcom gdańskim, kurlandzkim i królewieckim założenie kompanii do prowadzenia handlu z Indiami Wschodnimi i Zachodnimi oraz Afryką. Ale nikt nie podjął inicjatywy. Później Kettler zamierzał przy poparciu Jana Kazimierza i papieża Innocentego X zorganizować flotę z 40 okrętów. Na początek planowano zwerbować 24 tysiące marynarzy i żołnierzy.
*Więcej w artykule napisanym w oparciu o "Kolonie Rzeczypospolitej" Marka Arpada Kowalskiego, który ukazał się w 1 numerze kwartalnika "Stańczyk Królewski" z 2008 roku.

GIIA

_________________
"Niemcy oczekują Króla Szwecji, jak Żydzi swego Mesjasza."
Albrecht von Wallenstein

Pią 14 Sie, 2009 8:46

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gustaw II Adolf napisał:


*Powyższa wypowiedź nie miała na celu wytykanie Twej ew. niewiedzy. Wink Liczę, że tak tego nie odebrałeś.

Co do Twej wypowiedzi - doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Podałem Prusy i Kurlandię jedynie jako swoistą "ciekawostkę", wyjątek. Nie negowałem tych argumentów, tylko sam się z nimi zgodziłem. Uśmiech

GIIA

Ależ oczywiście, Gustawie, wcale tak tego nie odebrałem. Pojawiam się na tym forum m.in po to, żeby się czegoś więcej dowiedzieć, dziękuję więc serdecznie za informacje na temat pruskiej kolonizacji.
Jesteśmy zgodni co do Kurlandii, ale wszelkie korekty i polemiki co do moich wypowiedzi będą w przyszłości mile widziane
pozdrawiam Piwo

Sob 15 Sie, 2009 11:08

Powrót do góry
Gustaw II Adolf
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Pochwał: 1
Skąd: Mazowieckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znalazłem w internecie pewien artykuł dotyczący poniekąd polskiej floty oraz budowy portu na Żmudzi..: http://www.magwil.lt/archiwum/2007/mag-8/sp-8.htm.

Szczerze mówiąc po przeczytaniu Go spodziewałem się zamieszczonej obszerniejszej bibliografi. Niestety nie znalazłem. Smutny Ale myślę, że może stanowić źródło do dyskusji w tym temacie Uśmiech.

GIIA

_________________
"Niemcy oczekują Króla Szwecji, jak Żydzi swego Mesjasza."
Albrecht von Wallenstein

Sob 15 Sie, 2009 13:17

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polsce wtedy został tylko port na Żmudzi. Po pierwszym rozbiorze została nam tylko gdańska enklawa odcięta przez Prusy. Aby transportować towary z południa, najlepszym rozwiązaniem była budowa nowego portu właśnie tam.

Sob 15 Sie, 2009 13:58

Powrót do góry
Gustaw II Adolf
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Pochwał: 1
Skąd: Mazowieckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najlepszym i niemal jedynym. Wink

Ale wracając do tematu. Polska, morska ekspansja kolonialna, jeśli już to powinna się zacząć w XVI wieku (za panowania Zygmunta Starego, który m. in. ustanowił flotę kaperską). Najlepiej przed Unią Lubelską, gdy Ukraina została "wchłonięta" przez Koronę i rozpoczęła się jej "kolonizacja". Później było już coraz więcej problemów wewnętrznych. Ale niestety, jak już wspominano, Polska nie miała dobrego położenia geograficznego do organizowania dalekomorskich wypraw.

GIIA

_________________
"Niemcy oczekują Króla Szwecji, jak Żydzi swego Mesjasza."
Albrecht von Wallenstein

Sob 15 Sie, 2009 17:29

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.