| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Link do monografii 57 IR z Tarnowa

http://edunet.tarnow.pl/res/edunet_portal/portalbu/praca_magisterska___wac_aw_szczepanik__laureat_.pdf

Polecam sporo ciekawych informacji.
Pzdr

Pią 17 Kwi, 2009 16:07

Powrót do góry
leszek1
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście ciekawa lektura.
Chciałbym jednak skromnie dodać kilka informacji (może się przydadzą),które nie zostały uwzględnione ww pracy.(nie znalazłem w aneksie o stratach 57IR, aneks nr 13).
Otóż, mój pradziadek Jan Matusiak służył w 57IR w 2 batalionie 8 kompanii i zginął w walce po Hudi Log (ofensywa pod Izonso) 14.05.1917r. Leży na cmentarzu wojennym w Berie (pochowany 15.05.1917r.). Powyższe informacje posiadam z Czarnego Krzyża.
pozdrawiam Leszek

Nie 21 Cze, 2009 21:54

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A znasz może jakieś bliższe szczegóły tych walk lub jakieś źródła polskojęzyczne ? Bo co prawda mam 5 tom OULK i jeden z 2 tomów Reichsarchivu o walkach nad Isonzo, ale są one po niemiecku - a tego akurat języka mam zamiar dopiero się pouczyć.

Polecam Ci forum po angielsku lub włosku (słoweńsku) http://forum.prohereditate.com/
Jest to ekipa zajmująca się cmentarzami i ogólnie upamiętnianiem walk nad Soczą (Isonzo). Jeśli do tej pory nie dotarłeś na ten cmentarz - to być może uda Ci się uzyskać fotografię cmentarza i grobu Pradziadka.
Pzdr

Pon 22 Cze, 2009 8:32

Powrót do góry
leszek1
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety nie mam informacji o kolejnych ofensywach pod Isonso. Dotarłem do śladów pradziadka i jakoś dalej nie brnąłem w szeroki kontekst I Wojny Światowej. Może kiedyś... Tak byłem w Berie na cmentarzu - są tam 3 cmentarze, na których leżą żołnierze polegli w walkach w tamtym terenie według lat: 1915,1916,1917. Rozmawiałem (o ile potrafiłem ) z miejscowymi. Nawet zamieściłem tabliczkę na murze cmentarza, obok innych,dotyczących moje pradziadka. Dziękuję za linki. Zobaczę.
Leszek

Czw 25 Cze, 2009 20:23

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja tylko przejrzałem tą pracę. Podziwiam autora za dotarcie do Kriegsarchiv w Wiedniu, ale jednocześnie dziwi mnie np. to, że mając do dyspozycji akta 12 "krakowskiej" DP przy opisie udziału 57 Pułku Piechoty w bitwie gorlickiej oparł się wyłącznie na "Wspomnieniach wojennych pułku ziemi tarnowskiej" z 1919 r. i przedstawił go w sposób nader skrótowy.

Pon 29 Cze, 2009 14:47

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Leuthen !!!
Można było jeszcze wykorzystać książeczkę Latinika - co prawda pisał o działaniach swojego pułku, ale wtrącenia o roli innych pułków zapewne też były a i opis działań w terenie, pozycji rosyjskich etc. też by się znalazło.

Wto 30 Cze, 2009 8:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.