| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tangewehr a Tuf (Tank und Fliegergewehr)

Przypomniał mi się pewien dylemat, jaki miałem jakiś czas temu. Wtedy jednak nie należałem do żadnego forum i nie znalazłem rozwiązania. Może Wy mi pomożecie?

W dokumentach niemieckich (wykazy tajnego uzbrojenia) znalazłem pozycje Tankgewehr (czyli typowy Mauser wz. 18) oraz TuF Gewehr. Ten ostatni nie jest słynnym TuF MG, bo tę broń oznaczano właśnie tak.
Ciekawe jest, że Tankgewehrów było 190, a TuF Gewehrów aż 368. Ja wywnioskowałem, że TuF Gewehr to lekko zmodyfikowana wersja Tankgewehr, może z jakimś przeciwlotniczym celownikiem. Nigdzie jednak nie znalazłem bliższych informacji na ten temat.

Wto 10 Mar, 2009 10:16

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pozwalam sobie przypomnieć swoje pytanie Wink
Nikt z Was nie słyszał o tym rozróżnieniu? W dyskusji o pierwszym WKW bodaj REMOV wspomniał o montowaniu lunet przez Niemców już na Tankgewehrach. Może to one były określane mianem TuF Gewehr?

Pią 05 Cze, 2009 8:33

Powrót do góry
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem ów TuF to po prostu 13,2-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy T. u. F. MG (na bazie km Maxim 08) czy też - jak go nazywano inaczej - MG.18. Ponieważ Niemcy uznawali go za broń wyjątkowo skuteczną od początku projektowania (rywalizowało sześć projektów, ostatecznie wygrał MAN przez Rheinmetallem, który stworzył wkm zasilany z magazynka talerzowego), czyli od 1917, uznawany był za konstrukcję tajną. O ile pamiętam do 1919 miało powstać około 4 tysięcy tych wkm, składanych z komponentów od różnych poddostawców w Machinenfabrik Augsburg-Nurnberg (MAN), ale ostatecznie do stycznia 1919 powstało jedynie 50. Być może w latach 1920. Niemcy stworzyli ich nieco więcej. W dokumentach kodowano jego nazwę, unikając skojarzeń z bronią maszynową, często też maskowano tą konstrukcję przez skojarzenia z powtarzalnym karabinem przeciwpancernym Mausera M1918.


Opis załącznika:

_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Pią 05 Cze, 2009 15:19

Powrót do góry
Tzaw1
Chorąży

Chorąży




Posty: 196
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Siemion Fiedosiejew, Puliemioty w Pierwoj mirowoj wojnie


Opis załącznika:

Pią 05 Cze, 2009 15:19

Powrót do góry
Tzaw1
Chorąży

Chorąży




Posty: 196
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nieco większa notka z pisma Orużije, nr 1/2008


Opis załącznika:

Sob 06 Cze, 2009 19:11

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tzaw1Dzięki za odpowiedź, choć mój rosyjski pozostawia wiele do życzenia Wink W każdym razie, o ile dobrze przeczytałem, to tam jest głównie o TuF MG i jeszcze akapit o Tankgewehr. Ja zaś szukam informacji o TuF Gewehr. W tym samym dokumencie wymieniono też TuF MG, więc raczej nie chodzi o pomyłkę autora dokumentu. Może źle odpisałem? W każdym razie pod koniec lipca zerknę do tego dokumentu jeszcze raz.

Nie 07 Cze, 2009 14:49

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.