| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kawaleria w II Rzeczpospolitej

Mam do Waszmości Pytania dotyczące Polskiej Kawalerii w Okresie międzywojennym mam nadzieje że nie zostanę przez Waszmości wyśmiany.

1) Szwolażerowie. Kiedyś słyszałem że do Szwolażerów (jeszcze za I Rzeczpospolitej) mogła wstępować tylko szlachta. Czy w czasie Okresu Międzywojennym nadal był taki rygor w tym rodzaju Kawalerii że tylko VIP'y mogły do niej wstąpić?
2) Skąd ta niechęć Szwolażerów i Ułanów do Strzelców Konnych
Mówią cicho między nami
,że strzelcy nie są ułanami.
3) Strzelcy Konni,Czemu podzielono Kawalerie na Ułanów i Strzelców Konnych?
4) Kiedyś spotkałem się z Określeniem 1.Pułk Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza,Faktycznie takie coś było? Był tylko jeden taki pułk czy było ich więcej? Na jakiej to zasadzie działało?

Za Wszelkie Problemy przepraszam i proszę o wybaczenie bo naprawde jestem Głodny wiedzy a nigdzie nie mogę znaleść na te pytanie odpowiedzi.

Czw 26 Mar, 2009 22:00

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pułk KOP był, tworzony od marca 1939 jako zgrupowanie "Feliks" (ppłk Feliks Kopeć), miało być 8 szwadronów, utworzono 6, plus jednostki organiczne, razem 1026 ludzi. Oddział przydzielono do Gr. Osłonowej Wieluń, od 6 IX w Kres. BK. To była chyba jedyna taka jednostka.

Czw 26 Mar, 2009 22:15

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W II RP podział na ułanów, szwoleżerów i strzelców konnych wynikał tylko z tradycji. Nie było między nimi żadnych róznic w wyposażeniu czy sposobie działania. Nie było to tylko dla VIP-ów. Zaś zwyczaj , że do szwoleżerów mieli wstęp tylko ziemianie wynikał że zwyczaju napoleońskiego- synowie ziemian mieli stanowić zakładników i zapewnić cesarzowi lojalnośc ich ojców Wink Po 1918 nie praktykowany.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 26 Mar, 2009 22:44

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aha, Dzięki Uśmiech to mi dużo wyjaśnia a wie może ktoś skąd to nielubienie się Ułanów i Strzelców Konnych?

Pią 27 Mar, 2009 18:11

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
wie może ktoś skąd to nielubienie się Ułanów i Strzelców Konnych?

A skąd "nielubienie" między harleyowcami a ścigaczami? Wink

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 28 Mar, 2009 0:09

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

aha czyli to było coś w stylu rywalizacji pułków tylko w wersji rodzaju Kawalerii?

Nie 29 Mar, 2009 14:05

Powrót do góry
VIS
Marynarz

Marynarz




Posty: 19
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poniewarz najpierw nazywali się dragonami w 1919 roku dopiero przemianowano ich na strzelców konnych. Dragoni wszystkim kojażyli sie z jazdą zaborcow (niemiec i austrii) więc stąd ta niechęć

Sro 06 Maj, 2009 16:24

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.