| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nieśmiertelniki - kolekcja

A moja kolekcja nieśmiertelników jest tu:

www.erkennungsmarken.pl

pozdrawiam

Pon 20 Kwi, 2009 22:22

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
jak na razie to jest to bardzo skromna kolekcja, ale zapowiada się ciekawie. Za kilka lat będzie to już na pewno coś. Wówczas i stronka będzie cieszyć się większymi odwiedzinami. Warto nad tym popracować.

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Wto 21 Kwi, 2009 9:41

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale szata graficzna daje rady trzeba przyznać.
_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Wto 21 Kwi, 2009 11:10

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mała uwaga- 1. Kompanie, Schützen Ersatz Bataillon 588 to nie jednostka kawalerii tylko piechoty. I skrót źle odczytany (moim zdaniem), powinno być 1. Schützen Kompanie, Infanterie Ersatz Bataillon 588.
W przypadku Leichte Flak Ersatz Abteilung, tłumaczymy jako zapasowy dywizjon lekkiej artylerii przeciwlotniczej, a nie lekki dywizjon Wink

L. Mun. Anst. Domnau
L. Mula. Kittlitztreben
Obydwa noszą oznaczenia pracowników cywilnych. Trochę dziwne, zwykle powinny być jeszcze nr okręgu lotniczego. np w wypadku Kittlitztreben- to 2/IV, zaś w Domnau 2/I. W dodatku powinno być odwrotnie- lager w K...., anstalt w D...

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 21 Kwi, 2009 18:48

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za uwagi - jeszcze wiele nauki!!!

Maxikasku – trochę zgłupiałem.
Ale po kolei:
- blacha z Kittlitztreben – identyczna znajduje się w książceJeana Hoidal’a „Deutsche Erkennungsmarken” – a to raczej najlepsze opracowanie jakie widziałem, zresztą wiele ich było wykopanych w tamtym miejscu, widziałem takie jak moje i z „łamaną” (przeniesioną) nazwą miejscowości,
- blacha z Domnau – widziałem ich kilkanaście wykopanych – wszystkie takie same, oraz jedną na stronie rosyjskiej o e-markach – taka sama jak moja,
- zgadza się: lager jest w Kittlitztreben a anstalt w Domnau – nie rozumiem Twojej uwagi, u mnie jest OK!!!,
- bicie numerów okręgu nie było regułą: blaszki z magazynu w Pulverhof miały takie numery a z Dethlingen – nie, są pracowników cywilnych – zgadza się,
- co dywizjonu artylerii p-lotniczej to oczywiście masz rację – mój lapsus – poprawię, również poprawki wymaga 55. ojczyźniana bateria,
- zaś co do Schutzen Ersatz Bataillon – to uważam, że tłumaczenie jest OK., odwołuję się tutaj do znanej niemieckiej strony http://www.emarken.de/, mam jedynie wątpliwości co do umieszczenia tego batalionu w kawalerii ale i w tym przypadku zasugerowałem się również w/w książką – Schutzen’ y są w podrozdziale kawaleria – tak samo jak jednostki pancerne.

Jeżeli będą inne uwagi to bardzo chętnie wtsłucham. Tak jak napisałem wiele się jeszcze muszę nauczyć.
Blaszki staram się umieszczać systematycznie w miarę możliwości czasowych.
ZAPRASZAM I POZDRAWIAM!!!

Sro 22 Kwi, 2009 21:24

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
blaszka Kittlitztreben jest jak najbardziej ok. Sam mam taką w kolekcji (z resztą kto takiej nie ma?). Ponieważ kilka lat temu znaleziono ich masę w dołach zrzutowych są one na tyle popularne i przez to kosztują niewiele. W związku z powyższym nie opłacało się i nadal nie opłaca się ich kopiować.
Każda blaszka posiada wybite "A", co nie jest grupą krwi, tylko oznacza pracownika cywilnego "Arbeiter". Dodam jeszcze, że istnieją blaszki aluminiowe Kittliztreben i są one inaczej wybite niż cynkowe. Jest ich o wiele mniej na rynku niż cynkowych ...

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Sro 22 Kwi, 2009 23:14

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To wybaczcie ja widziałem tylko z wybitym okręgiem, stąd moje zdziwienie. Co do lager-anstalt to oczywiście coś mi się pomerdało, w końcu sam dobrze przepisałem skróty.
Cytat:
zaś co do Schutzen Ersatz Bataillon

I tu póki co będę się upierał Wink Bo jeśli był np. Schutzen Ersatz Bataillon 4 (podany na http://www.emarken.de/). To już 184 i 588 to były Infanterie (przynajmniej Tessin nie podaje aby były wcześniej formowane pod inną nazwą, ani żeby później je przeormowano).
Zaś nazwy Schutzen i Infanterie wynikały jedynie z róznych etatów tych jednostek. Obie szkoliły rekrutów do piechoty, tylko Schuetzen z tego co pamiętam była uboższa o środki transportu i kompanię wsparcia miała też słabszą.

Edit:
Pamiętacie może jaka była róznica między Mula a Mun.Anst.? Coś mi się kojarzy, że w "obozach" elaborowano amunicję, rozbrajano niewypały itp.. Zaś w składach tylko kompletowano z zapalnikami (nie uzbrajano oczywiście, tylko kompletowano).

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 23 Kwi, 2009 12:07

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wracając do naszego tematu.
1. Jak więc wytłumaczyć blaszki Schutzen Ersatz Bataillon 437 i 184, które znajdują się na w/w stronie?
2. Jednostki Schutzen organizacyjnie podlegały pod "schnelle Truppen" a nie "Infanterie" - zarówno Ersatztruppenteile jak i jednostki liniowe.
3. Moim błędem jest użycie nazwy Kavallerie do określenia podrozdziału - powinno być właśnie schnelle Truppen (poprawię) i tam należy wrzucać jednostki pancerne, kawalerię, jednostki rozpoznawcze i strzelców, itd.
4. Pod Infanterie podchodzą: infanterie regimenter, sturm regimenter, landwehr infanterie regimenter, grenadier regimenter, gebirgs jager bataillon + oczywiście Ersatztruppenteile, itd., itd.
w załączeniu link do chyba najpopularniejszej strony:

http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/inhaltsverzeichnisGliederungH.htm

5. Oczywiście nie zgodzę się, że Schutzen Regimenter były uboższe o środki transportu!!!

pozdrawiam

Nie 26 Kwi, 2009 11:50

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
1. Jak więc wytłumaczyć blaszki Schutzen Ersatz Bataillon 437 i 184, które znajdują się na w/w stronie?

Wg mnie to błędne tłumaczenie (Tessin nie wymienia tych jednostek, a raczej jego encyklopedia jest porządnie opracowana). A szczerze mówiąc nie mam czasu szukać etatów batalionów zapasowych (zmieniało się to co roku praktycznie). A na poziomie kompani łatwo o pomyłkę, bo Infanterie Bataillon dzieli się na schutzen kompanie a nie infanterie kompanie. Może jak złapię kontakt z p. Rostockim to zapytam o to (o ile nie zapomnę).

Cytat:
2. Jednostki Schutzen organizacyjnie podlegały pod "schnelle Truppen" a nie "Infanterie" - zarówno Ersatztruppenteile jak i jednostki liniowe.

Faktycznie, mój błąd- zasugerowałem się tymi "kampaniami strzleckimi" w batalionach piechoty. Schutzen to była piechota zmotoryzowana w dywizjach pancernych i podlegała pod schnelle truppen, co ciekawe piechota zmotoryzowana w dywizjach piechoty to już była Infanterie (mot).

Cytat:
5. Oczywiście nie zgodzę się, że Schutzen Regimenter były uboższe o środki transportu!!!

I tu sie mylisz Wink Porównując do pułków piechoty zmotoryzowanej w DP. Schutzen Regiment były słabszymi liczebnie jednostkami od Infanterie Regiment (mot)- stąd mniej broni wsparcia i pojazdów. SR miał dwa bataliony (9 kompanii), zaś IR(mot) miał trzy bataliony (14 kompanii). Oczywiście etaty okresowo się zmieniały, jak i były różne w przypadku pułków różnych fal mobilizacyjnych.
Oczywiście górują nad zwykłymi jednostkami piechoty pod względem zmotoryzowania- ale należy porównywac analogiczne jednostki. Wink Piwo

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 27 Kwi, 2009 10:46

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie otrzymałem odpowiedź od Pana Rostockiego - nie miał zastrzeżeń co do mojej wersji z nazwą i tłumaczeniem interesującej nas blachy (strzelców) - "wytknął" mi jedynie błąd w postaci zakwalifikowania jej do kawalerii - ale tą kwestię już wyjaśniliśmy.
Jeżeli chodzi o mobilność poszczególnych jednostek to możliwe, że masz rację - nigdy tego nie badałem tak dogłębnie - wydawało mi się, że schutzen jako oddziały"szybkie" powinny być lepiej wyposażone w środki transportu.

Pon 27 Kwi, 2009 21:25

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
z tego co ja się orientuję, to Schützen Regimenty wcale nie należały do szybkich. Te faktycznie szybkie miałyby dodane na blaszkach i z resztą w samej nazwie też (mot.)

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Wto 28 Kwi, 2009 17:16

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Właśnie otrzymałem odpowiedź od Pana Rostockiego - nie miał zastrzeżeń co do mojej wersji z nazwą i tłumaczeniem interesującej nas blachy (strzelców)

To zostaje mi tylko zgłosić votum separatum Wink Laughing

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 28 Kwi, 2009 21:35

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Monsunie - skrót (mot) lub (m) oznacza motorisiert czyli jednostki zmotoryzowane. Mogły to byc zarówno jednostki Infanterie, Artillerie, Panzerabwehr der Infanterie, Schutzen, Sanitatstruppen i wiele, wiele innych.
Jednostka mogła podlegać pod schnelle Truppen i wcale nie musiała mieć określenia zmotoryzowana!!!
Nie ma wątpliwości, że Schutzen Regimenter podegał schnelle Truppen:

http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/schnelleTruppen.htm

Czołg2

maxikasku - na tym polega demokracja - szanuje Twój pogląd - mam nadzieję, że kiedyś uda nam się dojść do konsensusu (ja też znam trudne wyrazy) Laughing Piwo

Wto 28 Kwi, 2009 22:23

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasku - okazuje się jednak, że chyba miałeś rację z tą blaszką strzelca. Trochę się nie dogadałem z p. Rostockim, ale czekam jeszcze na informację.
Pozdrawiam

Sro 29 Kwi, 2009 23:57

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
maxikasku - okazuje się jednak, że chyba miałeś rację z tą blaszką strzelca.

Znowu...ech Wink
Sam często tłumaczyłem sztampowo, nie sprawdzając etatów jednostek czy choćby czy faktycznie takie były.
Zaś lexikon-der-wehrmacht jest po prostu przepisanym Tessinem, więc te same informacje sa tu i tu (przy okazji szacunek dla jej autorów za mrówczą pracę, że też się komus chciało).

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 30 Kwi, 2009 9:15

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

OK - ale musisz się ze mną zgodzić, że Tessin nie jest kompletny.
Np. nie ma tam informacji o Grenz Infanterie Bataillon 354.
Pozdrówka

Pią 01 Maj, 2009 10:38

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.