| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ty nie chcesz do siebie dopuścić możliwości, że kościół rzymski mógł zrobić cokolwiek złego i że jakikolwiek cień zła może w ogóle paść na tę instytucję


Pewnie, ze dopuszczam taka mozliwosć, bo to sie zdarzało, zdarza i bedzie zdarzać z prostego powodu: Kościół tworza ludzie, a ludzie bywają słabi i grzeszni. Tak samo słaby i grzeszny bywa więc Kościół. Natomias sprzeciwiam sie tezie, ze Kosciół był pomocnikiem Hitlera w holokauscie i nie robił nic, by pomagać ludziom.
Cytat:
W czasie nazizmu trzeba było mieć odwagę, żeby potępić ludobójstwo. I kościół jako instytucja jej nie miał.

I tu wychodzi twoja nieznajomośc tematu. papież Pius XI wydał w 1937r. encyklikę "Mit brennender Sorge" ("Z palacą troską"), w której JEDNOZNACZNIE SKRYTYKOWAŁ I POTęPIŁ NAZIZM. Encyklika ta była skierowana do niemieckich biskupów i odczytywana potajemnie w kosciołach III Rzeszy. ten sam Papież wydał encyklikę " Divini redemptoris" potepiajacą komunizm.
Co do Piusa XII. Sama Golda Meier, przedstawicielka Izraela przy ONZ powiedziała w 1958r., ze "papież Pius XII głośno potępiał prześladowców i łączył się w bólu z ofiarami". Gdy Rzym został zajety przez hitlerowców, Pius XII przyjmował żydowskich uchodźców w Watykanie. Gdy był przedstawicielem Watykanu w Niemczech w latach 30. wysłał ok. 60 not protestacyjnych do rzadu niemieckiego w sprawie złego traktowania Żydów. W 1938r. w katedrze Notre Dame w Paryżu skrytykował nazistów za ich "poganski kult rasy". Jak Papież potępił wywózkę Żydów z państwa Vichy Goebbels wydrukował 10mln ulotek, w której nazwał Piusa XII "prożydowskim". W 1941r. Times napisał:" Głos Piusa XII jest samotnym głosem w milczeniu i ciemnosci, jaka spowija Europę. Wzywajac do prawdziwego nowego porzadku opartego na wolności, sprawiedliwosci i miłości, papież przeciwstawił się kategorycznie hitleryzmowi."
Czy to w dalszym ciągu dla Ciebie mało? Nadal uważasz, ze Watykan nic nie zrobił? Co ciekawe takie stanowisko jak Twoje pojawiło sie dopiero 40 lat po wojnnie. Wcześniej nikt nie wysuwał takich oskarzeń pod adresem Watykanu. Co ciekawe, nie spotkałem sie z zadnym zarzutem z ust kogos, kto holokaust przeżył.
Pozdrawiam!

Pon 19 Cze, 2006 12:14

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak. Tak też sądziłem. Ty mi wyciągniesz kilka przykładów ja Tobie kilka. To nic nie da. Ja jestem oburzony faktem, że gdy trzeba było ratować ludzi przed zagładą posługiwano się jak mówisz notami protestacyjnymi, gdy zaś "trzeba było" ratować "wiernych" zbrodniarzy nazistowskich to już nie była to kwestia not tylko realnej pomocy w ucieczce przed wymiarem sprawiedliwości.
Swoją drogą czy wtedy też Watykan oficjalnie potępił tego typu działalność? Co się stało z organizatorami przerzutów? Pewnie masz większą wiedzę lub dostęp do źródeł więc z chęcią bym się tego dowiedział.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pon 19 Cze, 2006 12:29

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja jestem oburzony faktem, że gdy trzeba było ratować ludzi przed zagładą posługiwano się jak mówisz notami protestacyjnymi,


Kudi badź konsekwentny. W poprzednim poscie zarzucasz Watykanowi, że nawet nie potępił nazizmu ani holokaustu, a robi to po zamachach terrorystycznych. To jednak Ci pokazałem, ze potepiał i to mocno. Ale dalej jest źle.
Cytat:
wiernych" zbrodniarzy nazistowskich

Czemu wiernych? Moze jeszcze powiesz, ze pogańsko-ateistyczna III Rzesza współpracowała z Watykanem w czasie wojny? To pewnie Koscioły paliły się same, księża i duchowni sami się wymordowali, wierni sami zakazali sobie uczęszczania na msze i modlenia się, a do krzyży i figur strzelały dzieci z procy?
Cytat:
Swoją drogą czy wtedy też Watykan oficjalnie potępił tego typu działalność?

Z tego co wiem wtedy nie, gdyz papież o tym nie wiedział. Wszystko wymyslił i zrobi biskup Houdal. Nie mam teraz dostepu do książki, ale jak ja dorwe to napiszę, co sie z nim potem stało.
A Kosciół wielokrotnie, nawet niedawno, przepraszał za WSZYSTKIE swoje grzechy z przeszłosci, takze te wojenne. Nie wystarczy to Tobie? Czego oczekujesz, samobiczowanoa na placu św. Piotra?
Pozdrawiam!

Pon 19 Cze, 2006 12:36

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba spasuję. Ty odbierasz moje posty jako atak na świętość. Mnie nie interesują kolejne przeprosiny tylko wyjaśnienie zdarzeń. Literatury na ten temat nie ma za wiele. Ostatnia książka "Pius XII i II wojna światowa" napisana przez jezuitę może wydawać się co najmniej kontrowersyjna. Podważa informacje biskupa krakowskiego Sapiehy o bierności Watykanu w stosunku do wydarzeń w Generalnym Gubernatorstwie. Jeśli już mam komuś wierzyć to wolę wierzyć komuś, kto próbował przeciwstawić się Hansowi Frankowi i był naocznym świadkiem tamtych wydarzeń, niż kościelnemu historykowi.
Swoją drogą masz przykład jednej z takich not protestacyjnych? I co szło za tym kawałkiem papieru? Chociaż widzę, że wymieniamy posty tylko między sobą. Jeśli chcesz podyskutować to może na priva? Przerzucamy posty między sobą i odbiegliśmy od wątku. Będę musiał dać sobie upomnienie Uśmiech

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pon 19 Cze, 2006 13:10

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
Najsilniejsza organizacja religijna świata nic nie mogła zrobić?


Cały czas czekam na konkretne propozycje, co mogła zrobić.

Piotrek jestem pełen uznania dla Ciebie.
Nie podzielam opinii, że Watykan nie mógł nic zrobić. Te protesty o których pisałeś to było trochę za mało. Więcej głośnej krytyki nazizmu przez Watykan może dałoby więcej korzyści, a przynajmniej Kościół nie byłby zmuszany do ciągłych przeprosin.
Potajemne odczytywanie pism Papieża też niezbyt dobrze o Watykanie świadczy. Bali się Hitlera?
Wydaje mi się jednak, że Watykanowi od dawna bardziej zależało na Rzeszy Niemieckiej jak na Polsce.

Wto 20 Cze, 2006 18:27

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Więcej głośnej krytyki nazizmu przez Watykan może dałoby więcej korzyści, a przynajmniej Kościół nie byłby zmuszany do ciągłych przeprosin.


Tylko jest taki problem, ze duchowni i biskupi wręcz błagali Watykan, aby nie potępiał Hitlera zbyt mocno, bo to sprowadza na nich jeszcze gorsze represje. Za krytykę płynącą z bezpiecznego Watykanu płacili życiem duchowni w Polsce,Niemczech i innych okupowanych krajach. Trzeba to wziąć pod uwagę.
Cytat:
Bali się Hitlera?

Oczywiście. Przecież Watykan doskonale wiedział o tym, że księżą są mordowani, Koscioły zamykane, a obozy takie jak Dachau wypełnione duchownymi. A co stało Hitlerowi na przeszkodzie, aby zająć Watykan? Kto by mu zabronił? Trzeba pamiętać, ze nazistowska ideologia była pogańska i zakładała eliminację fizyczną katolików i innych religii. Poza tym w IIRP księża stanowili duży procent inteligencji, którą hitlerowcy przeznaczyli do eksterminacji. To tak jakbyś zapytał, czy Polacy boją się Hitlera.
Cytat:
Wydaje mi się jednak, że Watykanowi od dawna bardziej zależało na Rzeszy Niemieckiej jak na Polsce.

W jakim kontekscie Watykanowi mogło zależeć na Rzeszy, która chciała katolicyzm zniszczyć?
Papież wydał encyklikę potępiajacą nazizm, ukrywał Żydów, jego postawę pochwalają nawet sami Żydzi i Times. Ludzie, nie wiem czego się czepiacie Zniesmaczony A co zrobił Kościół anglikański albo Cerkiew Prawosławna? Ich się nie czepiacie?

Wto 20 Cze, 2006 20:32

Powrót do góry
Butryk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 226
Skąd: Brzeg Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.

Zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że bierność i przyglądanie się z boku temu co się działo w okupowanej Europie to ciężki grzech, mam jednak wątpliwości co do tego, jakie możliwości miał Kościół Katolicki. Po długim namyśle uważam, że Piotrek pod tym względem ma rację.
Jedynym orężem w tej nazwijmy to "walce", był wpływ duchowy Kościoła na jego członków. Niestety w III Rzeszy nie był on dominujący i nie oszukujmy się, ale twarde w tonie wezwania Watykanu do wiernych w Rzeszy, by w jakiś sposób przeciwstawili się polityce państwa, raczej nie odniosły by skutku. Podobnie było z wojującymi z Niemcami państwami, które także niewiele robiły by ratować miliony Żydów, Polaków, Rosjan i innych obywateli Europy mordowanych w całym kompleksie obozowym, czy po prostu doraźnie na ulicach, oraz w niemieckich katowniach.
Kilku z Was zarzuca tu Watykanowi bierność, no dobrze, ale powiedzcie mi, jakie realne środki miał Kościół by w jakiś sposób wpłynąć na Hitlera i i to w taki sposób, aby reakcja ta nie zakończyła się okupacją Państwa Watykan?

Pozdrawiam.

_________________
Mudvayne
www.dws-xip.pl

Wto 20 Cze, 2006 20:53

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie potępiam Watykanu. Robił co mógł, ale może mógł więcej krytykować i napiętnować. Inne Kościoły nie robiły nawet tego. Pomoc w ukrywaniu nazistów po wojnie, jest może większym grzechem Kościoła.

Wto 20 Cze, 2006 21:34

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kilku z Was zarzuca tu Watykanowi bierność, no dobrze, ale powiedzcie mi, jakie realne środki miał Kościół by w jakiś sposób wpłynąć na Hitlera i i to w taki sposób, aby reakcja ta nie zakończyła się okupacją Państwa Watykan?


Realnie, w czasie DWS nie wiele mógł zrobić aby zapobiec temu co się stało. To fakt. Ale mógł przynajmniej powstrzymać się od niektórych wiernopoddańczych wobec Hitlera i jego reżymu gestów. Wreszcie, mógł sobie kościół darować powojenną pomoc nazistom w ucieczce i uniknięciu odpowiedzialności. Problem w tym, że dla wielu hierarchów komunizm jawił się tak wielkim zagrożeniem, że nie wahali się przed poparciem w walce z nim Hitlera i jego systemu, który uważali za "mniejsze zło". W odniesieniu do hierarchów kościelnych, taki punkt widzenia wydaje mi się absurdalny. Bowiem tak naprawdę, to hitleryzm był w daleko większym stopniu antychrześcijański, niż jawnie manifestujący swoją antykościelność komunizm.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 22 Cze, 2006 19:44

Powrót do góry
Butryk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 226
Skąd: Brzeg Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
Cytat:
Kilku z Was zarzuca tu Watykanowi bierność, no dobrze, ale powiedzcie mi, jakie realne środki miał Kościół by w jakiś sposób wpłynąć na Hitlera i i to w taki sposób, aby reakcja ta nie zakończyła się okupacją Państwa Watykan?


Realnie, w czasie DWS nie wiele mógł zrobić aby zapobiec temu co się stało. To fakt. Ale mógł przynajmniej powstrzymać się od niektórych wiernopoddańczych wobec Hitlera i jego reżymu gestów. Wreszcie, mógł sobie kościół darować powojenną pomoc nazistom w ucieczce i uniknięciu odpowiedzialności. Problem w tym, że dla wielu hierarchów komunizm jawił się tak wielkim zagrożeniem, że nie wahali się przed poparciem w walce z nim Hitlera i jego systemu, który uważali za "mniejsze zło". W odniesieniu do hierarchów kościelnych, taki punkt widzenia wydaje mi się absurdalny. Bowiem tak naprawdę, to hitleryzm był w daleko większym stopniu antychrześcijański, niż jawnie manifestujący swoją antykościelność komunizm.


Możesz napisać coś więcej o owych "wiernopoddańczych gestach"? Owszem zgadzam się z tym, że Watykan a przynajmniej duża część, że tak to nazwę "góry" kościelnej podjęło retorykę krucjaty antybolszewickiej. To fakt, ale pisanie, że hitleryzm był bardziej antychrześcijański niz bolszewim jest po prostu nieprawdą. Więc czy tak do końca to absurd? Chyba nie. Co do powojennych działań Watykanu - zgoda, jednak nie o tym mówimy.
Mówimy o możliwościach wpłynięcia w jakikolwiek sposób, na politykę prowadzoną przez Hitlera.

Pozdrawiam.

_________________
Mudvayne
www.dws-xip.pl

Wto 27 Cze, 2006 17:25

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niech za przykład posłuży „Uroczyste Oświadczenie” biskupów Austrii z dnia 18 marca 1938 r.:

Z najgłębszego przekonania i z wolnej woli oświadczamy, my, niżej podpisani biskupi austriackiej prowincji kościelnej, z okazji wielkich wydarzeń historycznych, dziejących się w Niemczach-Austrii: z radością uznajemy, że ruch narodowo-socjalistyczny dokonał i nadal dokonuje wybitnych osiągnięć w dziedzinie budowania gospodarki oraz polityki społecznej dla Rzeszy niemieckiej i narodu, mianowicie dla jego warstw najbiedniejszych. Jesteśmy też przekonani, że dzięki poczynaniom ruchu narodowo-socjalistycznego odparte zostało niebezpieczeństwo niszczącego wszystko i bezbożnego bolszewizmu. Biskupi śledzą te poczynania dla przyszłości z najlepszymi życzeniami błogosławieństwa i w tym sensie również będą napominali wiernych. Dla nas biskupów jest oczywistym obowiązkiem przyznanie się w dniu plebiscytu narodowego, jako Niemcy, do Rzeszy niemieckiej i od wszystkich wierzących chrześcijan oczekujemy, że wiedzą, co winni są swemu narodowi.

Ten dokument abp Wiednia kardynał Theodor Innitzer przesłał na ręce nowo mianowanego gauleitera Wiednia Burckela z pismem przewodnim następującej treści:

Wielce szanowny Panie Gauleiterze!

Przesyłam załączone oświadczenie. Przekona ono Pana, że my, biskupi dobrowolnie i bez przymusu wypełniliśmy swój narodowy obowiązek. Wiem, że z oświadczenia tego wyniknie dobra współpraca.

Łączę wyrazy głębokiego poważania i Heil Hitler!

Kardynał Theodor Innitzer.


Cytat:
To fakt, ale pisanie, że hitleryzm był bardziej antychrześcijański niz bolszewim jest po prostu nieprawdą.

Dlaczego? Nie daj się zwieść maksymie "Gott mit uns". Hitler traktował chrześcijaństwo instrumentalnie, tolerował je dopóki mu było potrzebne i przydatne. Plany na "po wojnie" są jednoznaczne... Same podstawy hitleryzmu są głęboko sprzeczne z fundamentalnymi zasadami chrześcijaństwa.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 27 Cze, 2006 20:33

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niech za przykład posłuży „Uroczyste Oświadczenie” biskupów Austrii z dnia 18 marca 1938 r.:

Cytat:
Z najgłębszego przekonania i z wolnej woli oświadczamy, my, niżej podpisani biskupi austriackiej prowincji kościelnej, z okazji wielkich wydarzeń historycznych, dziejących się w Niemczach-Austrii: z radością uznajemy, że ruch narodowo-socjalistyczny dokonał i nadal dokonuje wybitnych osiągnięć w dziedzinie budowania gospodarki oraz polityki społecznej dla Rzeszy niemieckiej i narodu, mianowicie dla jego warstw najbiedniejszych. Jesteśmy też przekonani, że dzięki poczynaniom ruchu narodowo-socjalistycznego odparte zostało niebezpieczeństwo niszczącego wszystko i bezbożnego bolszewizmu. Biskupi śledzą te poczynania dla przyszłości z najlepszymi życzeniami błogosławieństwa i w tym sensie również będą napominali wiernych. Dla nas biskupów jest oczywistym obowiązkiem przyznanie się w dniu plebiscytu narodowego, jako Niemcy, do Rzeszy niemieckiej i od wszystkich wierzących chrześcijan oczekujemy, że wiedzą, co winni są swemu narodowi.

To świadczy o tym jak naród Niemiecki traktuje wiarę chrześcijańską. Narody germańskie nigdy nie będą wierne chrześcijaństwu tak jak np. Francja lub Polska, a wiąże się to z tym, że Karol Wielki nawrócił plemiona Saskie i inne germańskie szczepy na siłę mieczem, dlatego wiara nie została w Niemczech na dobre wszczepiona. Niemcy używali chrześcijaństwa do swoich celów. Widoczne to było np. podczas krucjat lub walkach Zakonu Krzyżackiego z Prusami i Litwinami. Oni nie mieli w sobie idei budowania cywilizacji chrześcijańskiej, dlatego też w okresie panowania ideologii ateistycznych kościół niemiecki tak uległ złu, a nawet fanatycznie wspierał Hitlera i jego zamierzenia.
S kolei zapomina się, że po II Wojnie Sowietyzm był wręcz wielbiony przez wyczerpane społeczeństwa Europy Wschodniej, ale o dziwo też zachodniej na początku. Stosunek Kościoła katolickiego do różnych ideologii takich jak komunizm był różny. Przykładem może być łączenie katolicyzmu z komunizmem w Ameryce Płd. Jest to działanie sprzeczne z zasadami wiary, a papież Jan Paweł II bardzo negował takie działania.

_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Sro 28 Cze, 2006 11:32

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właściwie nie rozumiem, dlaczego według Ciebie Niemcy mieli by traktować chrześcijaństwo bardziej instrumentalnie niż inne nacje. Ja tego tak nie widzę. Kościół francuski też nie zawsze był kryształowy - ma "na koncie" min. popieranie reżimu Vichy.

Przykładowo, w dniu 16 czerwca 1943 r. arcybiskup Lyonu kard. Pierre-Marie Gerlier wygłosił taką oto opinie o marsz. Petainie: W jednym z najtragiczniejszych momentów naszej historii Opatrzność podarowała nam wodza, wokół którego skupiliśmy się, szczęśliwi i dumni. Prosimy Boga, aby pobłogosławił naszego Marszałka i uznał nas za jego współbojowników, szczególnie tych, których zadanie jest tak trudne. Kościół nadal ufa Marszałkowi i darzy go pełnym miłości szacunkiem.

W efekcie takiej postawy episkopatu francuskiego, już w 1944 r. gen. de Gaulle domagał się dymisji aż 30 biskupów francuskich.

Natomiast kościół we Włoszech, od początku niechętny demokracji włoskiej, już na początku lat 20-tych niejako naturalnie "wpadł w objęcia" kontestującego ją młodego ruchu faszystowskiego. Kard. Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI, tak mówił w 1920 r.:
Mussolini robi szybkie postępy i z żywiołową siłą powali wszystko, co mu stanie na drodze. Mussolini to cudowny człowiek. Słyszycie mnie? Cudowny człowiek! Niedawno się nawrócił. Wyszedł ze skrajnej lewicy i ma siłę napędową neofity... Do niego należy przyszłość.

Kiedy już był papieżem, Pius XI rzekł: Mussolini został nam zesłany przez Boską Opatrzność.

Z kolei dziekan kolegium kardynalskiego, kard. Vincenzo Vannutelli o Mussolinim rzekł, że:
został wybrany jako ten, który ocali naród i przywróci mu pomyślność, a dzięki swym wybitnym uzdolnieniom do sprawowania rządów, jasnemu rozumowi i niespożytej energii przeznaczony jest do tego, aby stać się najgłówniejszym przywódcą w dziele powszechnego ratowania ojczyzny. Już całe Włochy pozdrawiają go jako człowieka, który odtworzył losy ojczyzny zgodnie z chwalebną, religijną i obywatelską tradycją narodu. Wszyscy mu jesteśmy za to wdzięczni.

Podobnych przykładów można by znaleźć więcej.
Co do kościoła polskiego - tu trzeba wyraźnie zaznaczyć, że w przeważąjącej części zachował się na miarę oczekiwań i nie dał się wciągnąć w kolaborację z hitlerowcami.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!


Ostatnio zmieniony przez de Villars dnia Sro 28 Cze, 2006 17:05, w całości zmieniany 1 raz

Sro 28 Cze, 2006 12:57

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kiedy już był papieżem, Pius XI rzekł: Mussolini został nam zesłany przez Boską Opatrzność.

Myślę, że kościół nie widział z początku zagrożenia ze strony ideologii narodowych. Holokaustu jeszcze nie było, a Europa była przegnita tym nieudanym ustrojem demokracyjnym, który dzisiaj też pożera Europę. Możliwe jest również to, że w okresie międzywojennym po prostu była moda na rządy autorytarne lub totalitarne, ponieważ wszyscy mieli dosyć demokracji, która się nie sprawdziła. To, że Pius XI tak powiedział może oznaczać, że uwierzył w słowa Duce, kiedy obiecał ludziom, że uczyni Włochy potęgą. Należy jednak pamiętać, że wszelki kult jednostki charakterystyczny dla ustrojów totalitarnych jest niezgodny z wiarą katolicką.

_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Sro 28 Cze, 2006 14:35

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kult papieża też? Twisted Evil Piwo
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 28 Cze, 2006 17:02

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
kult papieża też?


Oczywiśćie. W Kosciele kultem darzy się Trójcę Św. i Świętych.
Pozdrawuiam! Wink

Pią 30 Cze, 2006 0:33

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hehe kult świętych jest również niezgodny z nauką Nowego i Starego Testamentu Uśmiech
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 30 Cze, 2006 7:24

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
kult świętych jest również niezgodny z nauką Nowego i Starego Testamentu

Chyba wg. Biblii Warszawskiej Wink Piwo
na historii jest nawet takie konwersatorium: "Kult Świętych w Średniowieczu".
Pozdrawiam!

Pią 30 Cze, 2006 11:45

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Uważam,że kudi ma jakąś fobię na temat ,,kościół katolicki".
Kościół przeprosił już, za wszystko co uczynił złego, więc nie można mieć do niego uraz przez całe życie..czemu kudi nie zajmie się tematami związanymi z religią żydowską, którą tak zaciekle broni?
Zadaniem historyków jest poznawać prawdę, taka jaka była ale nie negatywnie nastawiać społeczeństwo do kościoła katolickiego.
Jeśli już wchodzimy w te tematy, to należy pamiętać,że w każdym ulu truteń się znajdzie.Tak samo jest w religii żydowskiej.
Nie powinniśmy się spierać na punkcie religijnym (każdy z nas był wychowany w tym duchu i nie powinno się go zmieniać)..nasi bracia Żydzi nie powinni oskarżać kościół katolicki o niemoc..a gdzie odpowiednie interwencje z innych państw Świata?Czemu USA tak późno przystąpiły do wojny?Gdzie było ZSRR kiedy Hitler wkraczał do Polski?
Należy wspomnieć,że celem Hitlera było zniszczenie nacji nie tylko żydowskich ale i słowiańskich.Czy teraz mamy się kłócić o to kogo Hitler pierwszego zabije-Żyda,Polaka czy Katolika?
To był po prostu szaleniec, który zdobył władzę w Niemczech, bo wykorzystał słabe punkty człowieka-zbiorowa nienawiść wobec słabszego przeciwnika.

_________________
audiatur et altera pars

Czw 30 Lis, 2006 14:03

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

martrak napisał:
Kościół przeprosił już, za wszystko co uczynił złego, więc nie można mieć do niego uraz przez całe życie


Świetnie, że przeprosił - to chwalebne, więc może jeszcze odda to, co wziął od tych, których ograbił? To jest problem i od tego się nie ucieknie. Ostatnio dyskutowałem z pewnym księdzem, który udowadniał mi, że św. Inkwizycja to była grupa pobożnych zakonników, którzy nie mordowali ludzi - od tego mieli "świeckie ramię" wymiaru sprawiedliwości - natomiast przejmowali majątki zamordowanych na rzecz Kościoła. Więc skoro przyznają to ludzie Kk, to może należałoby teraz te majątki zwrócić albo potomkom prześladowanych i zamordowanych, albo - z braku takowych - oddać państwu???

Czw 30 Lis, 2006 14:14

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
natomiast przejmowali majątki zamordowanych na rzecz Kościoła. Więc skoro przyznają to ludzie Kk, to może należałoby teraz te majątki zwrócić albo potomkom prześladowanych i zamordowanych, albo - z braku takowych - oddać państwu???


Żart? Mr. Green Chcesz teraz dochodzić spraw majątkowych ze Średniowiecza? To może cofniemy się od razu do plemion słowiańskich: kto komu zabrał krowę albo ziemię? Ciekaw jestem, jak dojdziesz, kto jest prawowitym spadkobiercą Mr. Green
A o Inkwizycji był już temat. Jeżeli twierdzisz, ze była to tylko grupa zbrodniarzy, co wszystkich paliła na stosie, to powielasz ateistyczne stereotypy Exclamation

Czw 30 Lis, 2006 14:38

Powrót do góry
wbayer
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 36
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Według mnie przeprosiny to normalne ale powinna być również rekonpensata

Czw 30 Lis, 2006 21:30

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rekompensata powiadasz..(po twojemu rekonpensata Wink )
czy wbayer czytałeś poprzedni post?
Czy żyją dzisiaj osoby pokrzywdzone przez Kościół Katolicki?
A może powiesz nam w jaki sposób ma być przeprowadzona ta rekompensata? Wg prawa coś takiego nazywa się przedawnieniem, ze względu na czas kiedy te delikty nastąpiły.
Kościół utrzymuje się z ofiar wiernych, więc nie wiem do kogo mają trafiać pieniądze, które składam na jego rozwój..
To jest zupełnie beznadziejne i jest kolejnym dowodem na to, że chodzi tu przede wszystkim nie o naprawienie szkody, ale o złupienie Watykanu.

_________________
audiatur et altera pars

Pią 01 Gru, 2006 8:57

Powrót do góry
hagen1973
Caporal chef

Caporal chef




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jako katolik przychylam się do zdania że Ojciec Święty nie powinien przepraszać nawet za współwyznaców którzy popełnili błąd postępując niewłaściwie.. Dla mnie papież wszystkich przepraszający jest..i za to nie za bardzo lubiłem JPII..

Wto 28 Kwi, 2009 22:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.