| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kierowca czołgu 7TP - poszukiwanie informacji.

Na prośbę Czytelnika zamieszczam prośbę o pomoc w ustaleniu , poszukiwaniu informacji o ojcu.

"Dzień dobry,

mam pewien kłopot. Otóż mój ojciec – niestety zmarł niedługo po II wojnie światowej - był kierowcą w czołu 7TP i brał udział w walkach wrześniowych. Niestety nie mogę namierzyć gdzie. Wiem, że jego pluton miał znak „Żubr” (żubry). Na jednym ze zdjęć na waszej stronie jest czołg z tym znakiem. Mam 2 pytania:

gdzie można znaleźć listy osobowe składu jednostek tu: plutonów czołgów lub kompanii (szkolenie chyba i dyplom otrzymał w Legionowie k. Warszawy)
gdzie brała udział w bitwie kompania „Żubrów” i kiedy (w bitwie tej prawdopodobnie kierowany przez ojca czołg stracił wieżę)
Przepraszając za kłopot, oczekuję być może pomocy kierunkowej. "

Pią 28 Lis, 2008 21:36

Powrót do góry
krisb
Leutnant

Leutnant




Posty: 235
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czy nie chodzi o tego żubro-dzika?


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 28 Lis, 2008 23:04

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w poniedziałek będą zdjęcia , porównamy

Pią 28 Lis, 2008 23:57

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znak żubra najprawdopodobniej nie mógł być na czołgu we wrześniu 1939r. Nie występuje on na zdjęciach sprzętu z okresu wojny. Znak ten był malowany na czołgach w latach 1937-1938. Wtedy czołgi były skoncentrowane w 3 batalionie pancernym i nieliczne szkolne w CWBR.Panc. 3 batalion mobilizował później 1 Batalion Czołgów Lekkich.
Informacje podaję za J.Magnuskim i M.Żebrowskim.

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Sob 29 Lis, 2008 9:03

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przedstawiam kolejne informacje od naszego Czytelnika.
Informacja ta dotyczy opisu zdjęć które zamieszczę w poniedziałek oraz prób poszukiwań informacji podjętych wcześniej.

W sprawie fotografii bardzo proszę o poszanowanie woli ich właściciela.

" Czy posiada Pan fotografie ?

Mam. Na jednym jest to wizerunek czołgu – niestety nie wiem czy to ojca – a pod nim wkomponowany zestaw czterech twarzy, w tym omego ojca. Także nie jestem pewien, czy to załoga czołgu, czy po prostu koledzy z jednostki.

Drugie zdjęcie pochodzi (prawdopodobnie z 1939 roku albo z czasu służby wojskowej wcześniej lub okresu „odzyskiwania” Zaolzia. Zawiera grupę czołgistów (być może jest to cała kompania - 1 lub 2-ga czołgów lekki 7TP.

Prześlę je w poniedziałek 1 grudnia Br. po zeskanowaniu i z zastrzeżeniem że należą do kolekcji prywatnej bez prawa upowszechniania w żadnej z form oprócz wystawienia na forum. Każda inna prezentacji, publikacja i upowszechnienie wystawiennicze czy drukarskie itp. wymagać będzie mojej zgody zgodnie z prawami autorskimi regulowanymi prawem na dany moment czasowy. Zatem do poniedziałku.

Z poważaniem, Nemezjusz

PS. 1/. Dawno temu, na początku lat 80-tych, podjąłem się poszukiwań ale z innych powodów „nie wyszło”. Jednak dotarłem telefonicznie do dużo starszego pana, który twierdził, że był dowódcą kompanii „Żubrów”. Nie chciał się jednak spotkać w danym momencie, a potem wyjechałem za granicę, zmieniły się numery telefonów, zapomniałem o sprawie. Panów mieszkał chyba na Starym Mieście w Warszawie. Twierdził, że spisał swą historię. Dziś nie wiem nawet jak się nazywał a notatki moje „wsiąkły”. To tyle na temat śladu warszawskiego.

2/. Mam także wrażenie, że po wojnie mój ojciec spotkał się przynajmniej raz z którymś z kolegów „z czołgu”. Niestety miałem wówczas mało lat, a potem ojciec zmarł. "

Sob 29 Lis, 2008 15:55

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten żubr na czołgu pochodzi pewnie z okresu zajmowania Zaolzia. Brały w niej udział czołgi 3 batalionu pancernego. Na czołgach były wymalowane symbole żubra i rysia (wilka). Nie wiem niestety, która kompania miała jaki symbol.
Czy czytelnik poda nazwisko i stopień ojca?

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Sob 29 Lis, 2008 16:58

Powrót do góry
krisb
Leutnant

Leutnant




Posty: 235
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

7TP - jeśli chodzi o Zaolzie to na wieżyczkach 7TP były wymalowane godła w ksztłcie tygrysów, a o wilkach to nic nie wiadomo. Jak dokopię się do zdjęcia to zamieszczę.

Sob 29 Lis, 2008 19:52

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krisb napisał:
7TP - jeśli chodzi o Zaolzie to na wieżyczkach 7TP były wymalowane godła w ksztłcie tygrysów, a o wilkach to nic nie wiadomo. Jak dokopię się do zdjęcia to zamieszczę.


O tygrysach nie czytałem i nie słyszałem. Ale np. Magnuski pisze, że to były wilk (ryś), a Zaloga, że puma (kuguar!).
Zdjęć kilka widziałem i mam w swoim komputerze, ale sam nie wiem, co to jest.

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Sob 29 Lis, 2008 20:05

Powrót do góry
orzel13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 428
Skąd: Swindon(GB)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślę że te znaki każdy interpretował na swój własny "niepowtarzalny" sposób. Po prostu nie było to zbyt wyraźne. Nawet w drugim poście Krisb zastanawiał się co to za stworek. Tak więc znalezienie informacji na podstawie "znaczka"jest chyba niemożliwe. Gdybyś miał nr czołgu czy jednostki, lub skontaktował się z kolegami twojego taty może byś coś więcej się dowiedział.
Pozdrawiam - Mikołaj

_________________
Nie tyle groźny jest rosyjski czołg, co jego pijana załoga.

Sob 29 Lis, 2008 20:35

Powrót do góry
krisb
Leutnant

Leutnant




Posty: 235
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zamieszczam parę zbliżeń owego kota. Ów zwierzak kojarzy mi się tylko z tygrysem. Moje argumenty za:
- kto widział rysia z tak dlugim ogonem? Zszokowany
moim zdaniem godła te były wprowadzone tylko na czas zajmowania Zaolzia.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Zaolzie

Nie 30 Lis, 2008 10:03

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krisb napisał:
Zamieszczam parę zbliżeń owego kota. Ów zwierzak kojarzy mi się tylko z tygrysem. Moje argumenty za:
- kto widział rysia z tak dlugim ogonem? Zszokowany
moim zdaniem godła te były wprowadzone tylko na czas zajmowania Zaolzia.


Magnuski pewnie za bardzo chciał, aby były to oznaczenia polskie, stąd ten ryś. Tak naprawdę może to być każde zwierzę z długim ogonem. Kolejny autor Ledwoch pisze, że to ...gepard.
Podaj publikację, gdzie jest ono określane jako tygrys.

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Nie 30 Lis, 2008 10:51

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czesc!
Janusz Ledwoch pisze:
"Podczas zajmowania Zaolzia czolgi 7TP z 1.i2. Batalionu Czolgow Lekkich nosily wlasne godla kompanii i batalionow w postaci sylwetek zubra i geparda oraz figur geometrycznych."
Moim zdaniem te ostatnie nosily tylko Tankietki.

_________________
Przepraszam za ortografie

Nie 30 Lis, 2008 14:18

Powrót do góry
krisb
Leutnant

Leutnant




Posty: 235
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

7TP napisał:
krisb napisał:
Zamieszczam parę zbliżeń owego kota. Ów zwierzak kojarzy mi się tylko z tygrysem. Moje argumenty za:
- kto widział rysia z tak dlugim ogonem? Zszokowany
moim zdaniem godła te były wprowadzone tylko na czas zajmowania Zaolzia.


Magnuski pewnie za bardzo chciał, aby były to oznaczenia polskie, stąd ten ryś. Tak naprawdę może to być każde zwierzę z długim ogonem. Kolejny autor Ledwoch pisze, że to ...gepard.
Podaj publikację, gdzie jest ono określane jako tygrys.


Jest to tylko własna interpretacja - przygladając się dokładniej rysunkowi można zauważyć iż owe zwierzę ma głowę odpowiadającą tygrysowi - jako ciekawostkę podam, że były też słonie Wink Poszukam...jak znajdę to zamieszczę.

Pon 01 Gru, 2008 9:31

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

" Dzień dobry, przesyłam pierwsze zdjęcie. Jak mówiłem, jest to kompilacja ogólnodostępnego wówczas wizerunku czołgu 7TP oraz zdjęć legitymacyjnych mojego ojca (drugi od prawej) i jego kolegów. Ponieważ załoga czołgu liczyła 3 osoby (mój ojciec był kierowcą czołgu czyli mechanikiem-kierowcą) to oznacza, że wśród pozostałych jest ładowniczy, strzelec-dowódca czołgu i jeszcze ktoś - może np. dowódca plutonu albo kompanii (?). "

- ojciec, na zdjęciu drugi od prawej – kierowca czołgu nazywał się Marian Pazio.



Opis załącznika:

Pon 01 Gru, 2008 13:49

Powrót do góry
krisb
Leutnant

Leutnant




Posty: 235
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czy znaś ktoś tą pozycję książkową? Może tutaj są informację dotyczące godła?
http://www.allegro.pl/item480945102_pojazdy_w_wojsku_polskim_1918_1939_super_unikat.html#gallery

Pon 01 Gru, 2008 15:24

Powrót do góry
krisb
Leutnant

Leutnant




Posty: 235
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szukam i szukam...to był chyba 3 batalion pancerny.
Cytat za wikipedią: Mr. Green
"Czołgi batalionu posiadały specjalne oznakownie. To okrąg z sylwetką żubra. Kompanie posiadały swoje kolory: biały, żółty i błękitny. Plutony w kompanii oznaczano dodatkowo jedną, dwiema lub trzema pionowymi kreskami, które u dowódców połączone były u dołu poziomym pasem"

link:
http://pl.wikipedia.org/wiki/3_Batalion_Pancerny

A tak właśnie wyglądały chyba żubry w naturze:



Opis załącznika:
3 bat. 1 komp.

Opis załącznika:
3 bat. 2 komp.

Opis załącznika:
3 bat. 3 komp.

Pon 01 Gru, 2008 21:19

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

" Załączam następne zdjęcie. Jest to grupa 16-tu czołgistów w mundurach polowych podczas postoju. Prawdopodobnie jest to 2 pluton kompanii „Żubrów” (wg zapisków mojego ojca – na zdjęciu pierwszy z lewej w przyklęku) . Biorąc pod uwagę 3-osobowe załogi i po 5 czołgów w plutonie to na zdjęciu jest to stan osobowy plutonu z jeszcze jedną osobą, którą może być dowódca.

PTYANIE GENERALNE: KTO ZNAJDUJE SIę NA TYCH ZDJęCIACH?

Pierwszy z lewej w przyklęku to Marian Pazio, kierowca czołgu.


PS. W Wikipedii pod hasłem 1 Batalion Czołgów Lekkich (zmobilizowany przez 3 bpanc) podana jest obsada personalna (http://pl.wikipedia.org/wiki/1_Batalion_Czo%C5%82g%C3%B3w_Lekkich ):

dowódca batalionu — mjr Adam Kubin
oficer taktyczny i zwiadu — kpt. Kazimierz Rosen-Zawadzki
adiutant — por. rez. Witold Pajewski
dowódca plutonu łączności — por. Bohdan Ryłło
dowódca 1 kompanii— kpt. Antoni Sikorski
dowódca 1 plutonu— por. Czesław Rusiecki
dowódca 2 plutonu - ppor. rez. Jerzy Orlich
dowódca 3 plutonu— ppor. rez. Karol Wróblewski
dowódca 2 kompanii— kpt. Marian Górski
dowódca 1 plutonu— por. Bolesław Palys
dowódca 2 plutonu— por. Czesław Chróściel
dowódca 3 kompanii— kpt. Stefan Kossobudzki
dowódca 1 plutonu— por. Józef Radzymiński
dowódca 2 plutonu— por. Bazyli Romanow
dowódca 3 plutonu— ppor. rez. Zygmunt Trzepałko
dowódca kompanii technicznej. — kpt. Wacław Mech
dowódca plutonu technicznego— por. Jan Filipowski
Po pierwsze w polu mogły nastąpić zmiany osobowe w dowodzeniu. Po drugie – prawie zawsze znani są dowódcy – ale ich sława zależy w znaczącym stopniu od żołnierzy. Takich mamy na zdjęciu i to ich chcę przywrócić pamięci.

Mat. "



Opis załącznika:

Wto 02 Gru, 2008 16:39

Powrót do góry
krisb
Leutnant

Leutnant




Posty: 235
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

podobno istnieje książka:
"3 BATALION PANCERNY" zeszyt nr 37 z serii : "ZARYS HISTORII WOJENNEJ PUŁKÓW POLSKICH W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ"
autor Rajmund Szubański, wyd. AJAKS Pruszków 1995

Wto 02 Gru, 2008 18:12

Powrót do góry
krisb
Leutnant

Leutnant




Posty: 235
Skąd: Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

no cóż....temat chyba umarł... Mad

Sob 13 Gru, 2008 22:18

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Książka jak najbardziej jest (bardziej broszura, niż książka) i nawet ją mam.Tyle, że w domu (tj. pod Chicago), a w tej chwili jestem w Georgii.Do Świąt nie ma mowy bym był w stanie pogrzebać w papierach (nawet jeśli przelotem będę w domu)...
Z pamięci wolę nie pisać - jadłem w młodości zbyt wiele masła i bywa, że zawodzi :(
Pozdrowienia
Grendel

Nie 14 Gru, 2008 4:09

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zawarczał dziki ryś*

krisb napisał:

Cytat za wikipedią: Mr. Green
"Czołgi batalionu posiadały specjalne oznakownie. To okrąg z sylwetką żubra. Kompanie posiadały swoje kolory: biały, żółty i błękitny. Plutony w kompanii oznaczano dodatkowo jedną, dwiema lub trzema pionowymi kreskami, które u dowódców połączone były u dołu poziomym pasem"

To na "żywca" właśnie z Rajmunda Szubanskiego 3 Batalion Pancerny Pruszkow 1995.To samo dotyczy obsady personalnej przytoczonej przez szponiastego Innego zdania byl Magnuski (1996 ,Militaria spec-zeszyt Czolg lekki 7T co przytoczyl juz 7TP,ale chyba warto to dolaczyc jako dodatek, cos podkresla ...

*Brygada Kryzys, u Dylana jest A wild cat did growl Laughing

Czolgiem

PS cos mi sie przypomnialo dopisze pozniej...



Opis załącznika:

Opis załącznika:


Ostatnio zmieniony przez panc dnia Sob 17 Sty, 2009 22:32, w całości zmieniany 1 raz

Pią 16 Sty, 2009 9:25

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oberst napisał:
Czesc!
Janusz Ledwoch pisze:
"Podczas zajmowania Zaolzia czolgi 7TP z 1.i2. Batalionu Czolgow Lekkich nosily wlasne godla kompanii i batalionow w postaci sylwetek zubra i geparda oraz figur geometrycznych."
Moim zdaniem te ostatnie nosily tylko Tankietki.

Do Zaolzia jeszcze wroce (do mego poprzedniego postu),tymczasem cos zalacze-nawet wersja "soft";mam wrazenie,ze rozciaga sie to takze na samochody pancerne,jak ktos chce to moze sprawdzic ( nie dysponuje w tej chwili czasem ) Crying or Very sad Cenzura czasowa tych dwuch zdjec jest tu malowanie -wz.1936.To tyle w kwestii prostowania tego fragmentu radosnej tfoorczosci J.L. zapoczatkowanej przez Obersta.Warto zauwazyc,ze to przerobka z Magnuskiego,ktory sie nieco zaplątał w swoim wywodzie...
pozdr



Opis załącznika:

Opis załącznika:


Ostatnio zmieniony przez panc dnia Pon 19 Sty, 2009 8:52, w całości zmieniany 2 razy

Nie 18 Sty, 2009 1:39

Powrót do góry
Dirty Forest
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 29
Skąd: Bolesławiec/Milicz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No na Rysia to mi nie wygląda jestem leśnikiem i wiem jak to zwierzę wyglada no przecież ma te swoje specyficzne sterczące uszy noi krótki ogon wiec Ryś odpada

Nie 18 Sty, 2009 18:14

Powrót do góry
trufelhunter1
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kierowca

Witam,

Jestem w stanie znaleźć informacje n/t służby kpr. Pazio, potrzebny mi jednak będzie bezpośredni kontakt z jego synem - w celu uzyskania dodatkowych informacji na jego temat.

pozdrawiam,

Mariusz

Czw 09 Kwi, 2009 23:59

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.