| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzierżysław z Rytwian

Dzierzysław z Rytwian to postać, która dała o sobie znać w średniowiecznej Polsce. Chodzi mi tu konkretnie o pierwszą połowę XV wieku. Słynna jest jego wyprawa na Śląsk w 1438 roku kiedy to zdobył Zator. I tutaj mam problem z marszrutą wojsk Dersława(bo tak też jest nazywany). Bodajże Długosz pisał, że doszedł aż pod Toszek. A z zaraz potem pisze, ze został pobity pod Wojkowicami Kościelnymi przez książąt śląskich. Zastanawiam sie jaką trasa mógł podążać. W głowie mam dwie opcje. Pierwsza: mógł się cofnąć do Strzelc Opolskich i pujść drogą na Lubliniec i stamtąd przez Woźniki do Siewierza. A potem już na wojkowice kościelne. Druga opcja to: przeszedł przez granice polsko-czeską, przeszedł przez Będzin a w Sławkowie poszedł drogą w kierunku Siewierza. Naturanie trzeba pamiętać, że Długosz(o ile dobrze pamiętam) pisał, że Dersław wracała z łupami i zatrzymał sie w Wojkowicach Koscielnych. Bodajże Bielski w swojej kronice pisze, że Dersław chciał zdobyć Siewierz ale Oleśnicki kategorycznie mu zabronił tego. I tutaj też pojawia sie pytanie: czy na pewno Dersław chciał zdobyć Siewierz, a jesli tak to dlaczego go nie zdobył? Być moze nie chodziło tu o Oleśnickiego ale o ścigających go książąt śląskich? Co o tym wszystkim myślicie?

Pią 27 Mar, 2009 11:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.