| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szymanek1986
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tortury i okrucieństwa stosowane przez OUN-UPA

Dr Aleksander Korman
Tortury i okrucieństwa stosowane
przez terrorystów OUN-UPA
na ludności polskiej Kresów Wschodnich

Wymienione poniżej metody tortur i okrucieństw stanowią tylko przykłady i nie obejmują pełnego zbioru, stosowanych przez terrorystów OUN-UPA metod pozbawiania życia - polskich dzieci, kobiet i mężczyzn w męczarniach. Pomysłowość tortur była nagradzana.

Zbrodnia przeciw ludzkości popełniona przez ukraińskich terrorystów może być przedmiotem badań nie tylko historyków, prawników, socjologów, ekonomistów, ale także i psychiatrów.

Jeszcze dzisiaj po upływie ponad 50 lat od tych tragicznych wydarzeń niektórym, którzy ocalili życie, przy relacjonowaniu przeżyć występuje drżenie rąk i szczęk, a głos załamuje się w krtani.

- Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy.
- Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie).
- Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę.
- Wyrzynanie na czole "orła".
- Wbijanie bagnetu w skroń głowy.
- Wyłupywanie jednego oka.
- Wybieranie dwoje oczu.
- Obcinanie nosa.
- Obcinanie jednego ucha.
- Obrzynanie obydwu uszu.
- Przebijanie kołami dzieci na wylot.
- Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha.
- Obrzynanie warg.
- Obcinanie języka.
- Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz.
- Podrzynanie gardła i wkładanie do otworu szmaty.
- Wybijanie zębów.
- Łamanie szczęki.
- Rozrywanie ust od ucha do ucha.
- Kneblowanie ust pakułami przy transporcie jeszcze żywych ofiar.
- Podcinanie szyi nożem lub sierpem.
- Zadawanie ciosu siekierą w szyję.
- Pionowe rozrąbywanie siekierą głowy.
- Skręcanie głowy do tyłu.
- Robienie miazgi z głowy przez wkładanie głowy w ściski zaciskane śrubą.
- Obcinanie głowy sierpem, kosą, siekierą.
- Zadawanie ran kłutych w głowie.
- Cięcie i ściąganie wąskich pasów skóry z pleców.
- Zadawanie innych ran ciętych na plecach.
- Zadawanie ciosów bagnetem w plecy,pierś, brzuch.
- Łamanie kości żeber klatki piersiowej.
- Zadawanie ciosu nożem lub bagnetem w serce lub okolice serca.
- Obcinanie kobietom piersi sierpem.
- Obcinanie kobietom piersi i posypywanie ran solą.
- Obrzynanie sierpem genitalii ofiarom płci męskiej.
- Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską.
- Przebijanie brzucha ciężarnej kobiecie bagnetem.
- Rozcinanie brzucha i wyciąganie jelit na zewnątrz u dorosłych.
- Rozcinanie brzucha kobiecie w zaawansowanej ciąży i w miejsce wyjętego płodu, wkładanie np. żywego kota i zaszywanie brzucha.
- Rozcinanie brzucha i wlewanie do wnętrza wrzątku - kipiącej wody.
- Rozcinanie brzucha i wkładanie do jego wnętrza kamieni oraz wrzucanie do rzeki.
- Rozcinanie kobietom ciężarnym brzucha i wrzucanie do wnętrza potłuczonego szkła.
- Wyrywanie żył od pachwiny, aż do stóp.
- Wkładanie do pochwy - wagina rozżarzonego żelaza.
- Wkładanie do waginy szyszek sosny od strony wierzchołka.
- Wkładanie do waginy zaostrzonego kołka i przepychanie aż do gardła, na wylot.
- Rozcinanie kobietom przodu tułowia ogrodniczym scyzorykiem, od waginy, aż po szyję i pozostawienie wnętrzności na zewnątrz.
- Wieszanie ofiar za wnętrzności.
- Wkładanie do waginy szklanej butelki i jej rozbicie.
- Wkładanie do otworu analnego szklanej butelki i jej stłuczenie.
- Rozcinanie brzucha i wsypywanie do wnętrza karmy dla zgłodniałych świń tzw. osypki, który to pokarm wyrywały razem z jelitami i innymi wnętrznościami.
- Odrąbywanie siekierą rąk.
- Przebijanie dłoni nożem.
- Obcinanie palców u ręki nożem.
- Przypalanie wewnętrznej strony dłoni na gorącym blacie kuchni węglowej.
- Odrąbywanie stopy powyżej kości piętowej.
- Łamanie kości rąk, nóg w kilku miejscach tępym narzędziem.
- Przecinanie tułowia na wpół specjalną piłą drewnianą.
- Obcinanie piłą obie nogi.
- Posypywanie związanych nóg rozżarzonym węglem.
- Przybijanie gwoździami rąk do stołu, a stóp do podłogi.
- Przybijanie w kościele na krzyżu rąk i nóg gwoździami.
- Zadawanie ciosów siekierą w tył głowy, ofiarom ułożonym uprzednio głową do podłogi.
- Zadawanie ciosów siekierą na całym tułowiu.
- Rąbanie siekierą całego tułowia na części.
- Łamanie na żywo kości nóg i rąk w tzw. kieracie.
- Przybijanie nożem do stołu języczka małego dziecka, które później wisiało na nim.
- Krajanie dziecka nożem na kawałki i rozrzucanie ich wokół.
- Rozpruwanie brzuszka dzieciom.
- Przybijanie bagnetem małego dziecka do stołu.
- Wieszanie dziecka płci męskiej za genitalia na klamce drzwi.
- Łamanie stawów nóg dziecka.
- Łamanie stawów rąk dziecka.
- Zaduszenie dziecka przez narzucenie na niego różnych szmat.
- Wrzucanie do głębinowych studni małych dzieci żywcem.
- Wrzucanie dziecka w płomienie ognia palącego się budynku.
- Rozbijanie główki niemowlęcia przez wzięcie go za nóżki i uderzenie o ścianę lub piec.
- Powieszenie za nogi zakonnika pod amboną w kościele.
- Wbijanie dziecka na pal.
- Powieszenie na drzewie kobiety do góry nogami i znęcanie się nad nią przez odcięcie piersi i języka, rozcięcie brzucha i wybranie oczu oraz odcinanie nożami kawałków ciała.
- Przybijanie gwoździami małego dziecka do drzwi.
- Wieszanie na drzewie głową lub nogami do góry.
- Wieszanie na drzewie nogami do góry i osmalanie głowy od dołu ogniem zapalonego pod głową ogniska.
- Zrzucanie w dół ze skały.
- Topienie w rzece.
- Topienie w studni i narzucanie na ofiarę kamieni.
- Zadźganie widłami, a potem pieczenie kawałków ciała na ognisku.
- Wrzucenie dorosłego w płomienie ogniska na polanie leśnej, wokół którego ukraińskie dziewczęta śpiewały i tańczyły przy dźwiękach harmonii.
- Wbijanie koła do brzucha na wylot i utwierdzanie go w ziemi.
- Przywiązanie do drzewa człowieka i strzelanie do niego jak do tarczy strzelniczej.
- Prowadzenie nago lub w bieliźnie na mrozie.
- Duszenie przez skręcanie namydlonym sznurem zawieszonym na szyi, zwanym arkanem.
- Wleczenie po ulicy tułowia przy pomocy sznura zaciśniętego na szyi.
- Przywiązanie nóg kobiety do dwóch drzew oraz rąk ponad głową i rozcinanie brzucha od krocza do piersi.
- Rozrywanie tułowia przy pomocy łańcuchów.
- Wleczenie po ziemi przywiązanego do pojazdu konnego.
- Wleczenie po ulicy matki z trojgiem dzieci, przywiązanych do wozu o zaprzęgu konnym w ten sposób, że jedną nogę matki przywiązano łańcuchem do wozu, a do drugiej nogi matki jedną nogę najstarszego dziecka, a do drugiej nogi najstarszego dziecka przywiązano nogę młodszego dziecka, a do drugiej nogi młodszego dziecka, przywiązano nogę dziecka najmłodszego.
- Przebicie tułowia na wylot lufą karabinu.
- Ściskanie ofiary drutem kolczastym.
- Ściskanie razem dwóch lub wielu ofiary drutem kolczastym.
- Zakopywanie ofiary do ziemi na stojąco po szyję i w takim stanie jej pozostawienie.
- Zakopywanie żywcem do ziemi po szyję i ścinanie później głowy kosą.
- Rozrywanie tułowia na wpół przez konie.
- Rozrywanie tułowia na wpół przez przywiązanie ofiary do dwóch przygiętych drzew i następnie ich uwolnienie.
- Wrzucanie dorosłych w płomienie ognia palącego się budynku.
- Podpalanie ofiary oblanej uprzednio naftą.
- Okładanie ofiary dookoła słomą-snopem i jej podpalenie, czyniąc w ten sposób pochodnię Nerona.
- Wbijanie noża w plecy i pozostawienie go w ciele ofiary.
- Wbijanie niemowlęcia na widły i wrzucanie go w płomienie ognia.
- Wyrzynanie żyletkami skóry z twarzy.
- Wieszanie na kolczastym drucie.
- Zdzieranie z ciała skóry i zalewanie rany atramentem oraz oblewanie jej wrzącą wodą.
- Przymocowanie tułowia do oparcia i rzucanie w nie nożami.
- Wiązanie - skuwanie rąk drutem kolczastym.
- Zadawanie śmiertelnych uderzeń łopatą.
- Przybijanie rąk do progu mieszkania.
- Przybijanie małych dzieci dookoła grubego rosnącego drzewa przydrożnego, tworząc w ten sposób tzw. "wianuszki".

?ródło:
Na Rubieży (Nr 35, 1999 r.)
http://www.wolyn.prv.pl


Ostatnio zmieniony przez szymanek1986 dnia Nie 08 Lut, 2009 18:35, w całości zmieniany 1 raz

Sro 04 Lut, 2009 13:49

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie jestem pewien, ale temat chyba się już pojawił w wątku "Zbrodnie UPA/OUN..."

I dziwić się później Akowcom, którzy brali odwet na Ukraińcach...

_________________
Imię jego 40 i 4...

Sro 04 Lut, 2009 15:33

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jestem zszokowany tą klasyfikacją . Jaki jest cel tego postu ??? Dodanie kolejnych punktów ? Szok . Historia ludzkiego cierpienia ujęta w statystykę ..................bezdusznie wypunktowana . Nie tędy droga .

Sro 04 Lut, 2009 21:25

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

radze koledze skopiować treść posta i wkleić go tam gdzie jego miejsce czyli parę postów niżej, to naprawdę nic trudnego a moderatorom usunięcie bądź zamknięcie tego tematu, po co zaśmiecać forum...
a co do tych metod tortur, moim zdaniem są pisane trochę na siłę bo wiele z nich się powtarza czy tez są praktycznie identyczne i tak możemy natrafić:

003. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy.
004. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło.

010. Obcinanie jednego ucha.
011. Obrzynanie obydwu uszu.

016. Podrzynanie gardła.
023. Podcinanie szyi nożem lub sierpem.

024. Zadawanie ciosu siekierą w szyję.
031. Zadawanie ciosu siekierą w szyję.

037. Zadawanie ciosu nożem lub bagnetem w serce lub okolice serca.
038. Zadawanie ran kłutych nożem lub bagnetem w pierś.

059. Odrąbywanie siekierą jednej ręki.
060. Odrąbywanie siekierą obydwóch rąk.

042. Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską.
069. Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską, obłożonego z dwóch stron deskami.

i parę innych (nie chciało mi sie tego znowu czytać, szczególnie jak doszedłem do tortur zadawanych dzieciom)

poprzez te podobieństwa wygląda to mocno tendencyjnie :/ i nieprofesjonalnie.Uważam ze liczba ta jest płynna i nie da się określić idealnie liczby wszystkich tortur.Ale zamiast pisać obcinanie lewej ręki a zaraz potem obcinanie prawej ręki, wystarczy naprawdę - obcinanie rąk...

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Pią 06 Lut, 2009 16:34

Powrót do góry
Maci3k
Schütze

Schütze




Posty: 6
Skąd: Elblag
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem ten topic wogóle jest chory, ktoś ułożył to sobie w podpunktach jak plan lekcji i zajeć a przecież dotyczy to cierpień istot ludzkich. Doskonale wiemy ze ludzie byli zabijani i męczeni na różne sposoby ale żeby to ująć w jakąs listę to jest chore i nie wiem czemu ma to służyć Question

Pią 06 Lut, 2009 19:02

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wyliczanie jest chore faktycznie, wystarczyła by sama lista Uśmiech
_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Sob 07 Lut, 2009 15:12

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A mi to nie przeszkadza. Wyliczanie może pomóc ująć ile ich tam było, wypisanie ich uświadomi społeczeństwu co robili "wyzwoliciele", a opisanie i wytłumaczenie jeszcze bardziej zbliży ludzi do prawdy. Dla mnie wątek ten mógłby być rozwijany, jest taki... ekhem... dosyć ciekawy. Jak komuś się nie podoba niech po prostu go nie czyta. Co do błędów również proszę o poprawienie ich.
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sob 07 Lut, 2009 18:27

Powrót do góry
sm112
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 478
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
"a opisanie i wytłumaczenie jeszcze bardziej zbliży ludzi do prawdy"
Jakiej prawdy? Wytlumaczenie czego?.Sadystycznych zachowan.Wojny nie przestrzegaja zadnych umow ani regul.Zabili mi przyjaciela,ja zabije dziesieciu nieprzjaciol.(jeszcze okrutniej ,najlepiej z rodziny zeby bolalo). K.P.W.

Sob 07 Lut, 2009 23:19

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cóż. Znam parę osób wśród, których istnieje przekonanie, że cała sowiecka partyzantka jest bez skazy. Oto efekt propagandy PRL - u. Dlatego trzeba uświadamiać społeczeństwu co ci ludzie zrobili, w jaki sposób, kiedy, gdzie, a nawet komu. To jest chyb na razie jedyny sposób, aby uświadomić ludziom co UPA, OUN, Banderowcy i inni robili dla ludności polskiej. Nie usprawiedliwiam tutaj AK, ale biorąc pod uwagę liczbę i sposób zabijania ofiar to Ukraińcy przewyższają tutaj naszą partyzantkę...
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Nie 08 Lut, 2009 0:19

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sm112 napisał:
Witam.
"a opisanie i wytłumaczenie jeszcze bardziej zbliży ludzi do prawdy"
Jakiej prawdy? Wytlumaczenie czego?.Sadystycznych zachowan.Wojny nie przestrzegaja zadnych umow ani regul.Zabili mi przyjaciela,ja zabije dziesieciu nieprzjaciol.(jeszcze okrutniej ,najlepiej z rodziny zeby bolalo). K.P.W.

tylko że apropo tematu nie chodzi o "zabili mi przyjaciela,ja zabije dziesieciu nieprzjaciol.(jeszcze okrutniej ,najlepiej z rodziny żeby bolało)".To nie zemsta ani rozliczenie ze strony morderców, tylko wykonywanie wytycznych konkretnej organizacji, według ideologii przez nich wyznawanej :)Jeżeli pisać to właśnie o tym, tłumaczyć dlaczego tak było, bo normalni ludzie nie potrafią tego pojąć, zwłaszcza Ukraińcy. Ja im naprawdę współczuję bo muszą się pogodzić z obrzydliwą przeszłością i rzeczami których dopuścili się ich rodacy, i mają z tym ogromny problem.Powinni brać przykład z Niemców, którzy potrafili się rozliczyć ze swoją brzydką przeszłością, przynajmniej propagowanie symboli nazistowskich jest u nich karane.

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Nie 08 Lut, 2009 19:26

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

porui napisał:
Cóż. Znam parę osób wśród, których istnieje przekonanie, że cała sowiecka partyzantka jest bez skazy. Oto efekt propagandy PRL - u. Dlatego trzeba uświadamiać społeczeństwu co ci ludzie zrobili, w jaki sposób, kiedy, gdzie, a nawet komu. To jest chyb na razie jedyny sposób, aby uświadomić ludziom co UPA, OUN, Banderowcy i inni robili dla ludności polskiej. Nie usprawiedliwiam tutaj AK, ale biorąc pod uwagę liczbę i sposób zabijania ofiar to Ukraińcy przewyższają tutaj naszą partyzantkę...

Ak nie zajmowała się przede wszystkim przeprowadzaniem masowego i planowego ludobójstwa Uśmiech.Co do Sowieckiej partyzantki to tez nie można generalizować, bo było wiele przypadków że pomagali Polakom w walce z UPA,bronili wsi Polskich (które zaopatrywały ich w żywność) itp.

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Nie 08 Lut, 2009 19:29

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

H2HSnake napisał:
AK nie zajmowała się przede wszystkim przeprowadzaniem masowego i planowego ludobójstwa Uśmiech.Co do Sowieckiej partyzantki to tez nie można generalizować, bo było wiele przypadków że pomagali Polakom w walce z UPA,bronili wsi Polskich (które zaopatrywały ich w żywność) itp.


AK, fakt nie zajmowało się masowymi egzekucjami. Przepraszam za niedomówienie. Co do Sowietów, to oczywiście pomagali Polakom, ale weźmy również pod uwagę, że zabili oni dość sporo "przeciwników rewolucji". Taka głupia i nienormalna ideologia. Osobiście nie przepadam za Sowietami, a już w ogóle za komunizmem i Związkiem Radzieckim.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Nie 08 Lut, 2009 22:15

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak ale tymi którzy zajmowali się likwidacją wrogów rewolucji byli panowie z NKWD :]
_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Wto 10 Lut, 2009 1:04

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz rację, ale to na ziemiach, które miał Związek Radziecki. Wink Na pewno nie likwidował wrogów rewolucji, którzy znajdowali się paręset km od linii frontu. Wink
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Wto 10 Lut, 2009 17:50

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Na pewno nie likwidował wrogów rewolucji, którzy znajdowali się paręset km od linii frontu" - no właśnie, myślę że partyzantka sowiecka miała inne zadania, no chyba ze pod nazwą wróg rewolucji jest podpięty ktoś kolaborujący z Niemcami wtedy można uznać ze tym się zajmowali.
_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Wto 10 Lut, 2009 20:46

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O to mi chodzi, ale też o polskich działaczy niepodległościowych, przeciwnych komunistycznemu reżimowi. W "wolnej Polsce" byliby niewygodni, więc trzeba było ich likwidować.
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sro 11 Lut, 2009 17:28

Powrót do góry
H2HSnake
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

można się spierać, mi po prostu chodzi o to ze w tamtym czasie było na to zdecydowanie za wcześnie, Sowieci mogli spokojnie poczekać aż sami zajmą tereny i ziarnko po ziarnku zaczną wyłuskiwać wrogów rewolucji za pomocą specjalistów czyli NKWD, i tak też zrobili. Partyzanci sowieccy musieli niestety liczyć na łaskę i niełaskę Polaków, bo kto by ich zaopatrywał czy tez dawał schronienie.Jakby mordowali Polaków w tamtym czasie to nikt by im nie pomógł i zdechli by w lasach z głodu.Oni często pomagali właśnie Polakom w walce z UPA.Likwidacją wrogów rewolucji zajęło się NKWD po akcji "Burza". Sprawami politycznymi zajmowało się NKWD reszta radzieckich wojaków to nie wyedukowani prości ludzie, dobrze to opisują wspomnienia AKowców z akcji Burza we Lwowie.Panowały dobre stosunki z czerwonoarmistami, pomagali sobie, wszystko się zmieniło jak weszło NKWD.

Jezu ale offtopic ;p

_________________
"Kto te struktury(OUN-UPA) broni, usprawiedliwia, usiłuje je zrównać z bezbronną ludnością, albo nawet z AK - ten nie zasługuje na szacunek ani jako człowiek, ani jako człowiek nauki."-Wiktor Poliszczuk

Pią 13 Lut, 2009 15:42

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.