| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Harry21
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Skąd: Opole/Prudnik
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PROŚBA O INFO WSZELKIE BUNKRY NIEMIECKIE

Witam was drodzy koledzy betonowcy Moim marzeniem jest stworzenie encyklopedii niemieckich bunkrow wystepujacych na terenie polski Wiem jestem szalony ze wzgledu na mnogosc typow Jako ze nie jestem w stanie wszystkiego dokladnie opisac i przebadac Prosilbym was o udostepnienie swoich planow zdjec i wiedzy Piszcze tu na forum lub na meila [email protected] Moze uda sie nam wspolnie stworzyc male kompendium wiedzy o niemieckiej fortyfikacji POZDRAWIAM

Wto 08 Kwi, 2008 22:58

Powrót do góry
Oberst
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 744
Skąd: Remscheid
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czesc!
O jakie schrony ci chodzi?Bojowe,obserwacyjne albo wszystkie?Nawet takie cos jak Splitterschutzstelle? Zszokowany

_________________
Przepraszam za ortografie

Czw 10 Kwi, 2008 17:22

Powrót do góry
colinQ
Porucznik

Porucznik





Posty: 715
Pochwał: 2
Skąd: Lauenburg i/Pom.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trochę pomorskich fortyfikacji możesz znaleźć na www.fortyfikacje.eksploracja.pl .
Są tam obfotografowane BAS'y, tunele, baterie, schrony i bunkry Uśmiech
Pamiętaj jednak aby zapytać o zgodę do wykorzystania zdjęć, bo to nie jest moja stronka Uśmiech

_________________
Pozdrawiam, Konrad

Czw 10 Kwi, 2008 17:30

Powrót do góry
Harry21
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Skąd: Opole/Prudnik
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zbieram materiały o wszystkim:) Chce stworzyc przekrojowa prezentacje tego co mozna znalesc w Polsce Z góry dziekuje wam za wszelkie informacje

Pią 11 Kwi, 2008 8:35

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O wszystkim????
Dobra rada... Wyspecjalizuj się.
Nie ma ludzi od wszystkiego. Opisanie tego, co jest na terenie Polski to robota na lata dla potężnego zespołu...
Może lepiej zacząć jakoś "regionalnie"? W końcu jak skończysz z jednym obszarem - zawsze możesz przejść na następny...

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Pią 11 Kwi, 2008 11:45

Powrót do góry
Harry21
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Skąd: Opole/Prudnik
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

chyba masz racje Wiem ze bedzie ciezko ale znac chociazby z grubsza to co sie oglada to juz polowa sukcesu a czesto nie jestem wstanie okreslic typu obiektu ktory wlasnie ogladam stad ten pomysl o skatalogowanie

Pią 11 Kwi, 2008 13:13

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: PROŚBA O INFO WSZELKIE BUNKRY NIEMIECKIE

Harry21 napisał:
... Prosilbym was o udostepnienie swoich planow zdjec i wiedzy ....

Plany, zdjęcia i wiedzę na temat między innymi różności tego typu, znajdujących się w Warszawie i jej okolicach spotkasz w wielu działach na moim Stroroom - wystarczy kliknąć w adres pod moim podpisem. Jak Ci się do czegoś przyda - proszę.
W razie pytań o "moje tereny" - jestem na privie. Wink

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Pią 11 Kwi, 2008 15:18

Powrót do góry
Harry21
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Skąd: Opole/Prudnik
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: PROŚBA O INFO WSZELKIE BUNKRY NIEMIECKIE

Dzięki wielkie WERTTREW

Sob 12 Kwi, 2008 9:15

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drobiazg.
Chociaż uważam, jak przedmówcy, że to nieco "syzyfowa praca" będzie, to jednak doceniam Twoje chęci i życzę by Ci determinacji wystarczyło.
Zakładam też, że jak głębiej wejdziesz w temat "specjalizacja" będzie chyba nieunikniona. Piwo

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Pon 14 Kwi, 2008 13:17

Powrót do góry
Metz
Porucznik

Porucznik




Posty: 507
Pochwał: 1
Skąd: Festung R.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.bunkry.aplus.pl/
____________________
Pozdrawiam METZ

Sro 30 Kwi, 2008 15:35

Powrót do góry
mari von Wickerode
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Pochwał: 1
Skąd: warszawa, mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wygłupiasz się

Od Mazur do Królewca jest ponad 1532 schronów, a ile jest zamaskowanych, ukrytych w ziemi, porośnietych lasem, których nawet zawodowi leśnicy nie są w stanie odkryć, a co dopiero zwykły śmiertelnik, miłośnik niemieckich bunkrów i schronów. A ile jest tajemnych fortyfikacji, okopów, bunkrów biernych, zastawek na wodę i leśnych sztolni. Czy szukasz ukrytej Bursztynowej Komnaty, która zajduje się w jednym z nich, mogę Ci wskazać takie tajne miejsce nad jeziorami mazurskimi w środku prastarej puszczy, na pustkowiu, trzeba zanurkować z głębin jeziora, wszystko jest zaminowane różnymi rodzajami min, najgroźniejsze są szklane i miny- pułapki, ściany są z 6- metrowego specjalnego betonu, wewnątrz płyty pancerne, transzeia i wejście, którego nigdzie nie ma, tylko krata z szybko celującym ckm, który nigdy nie pudłuje, o ile to miejsce znajdziesz. Agregat produkujący prąd, kilka poziomów schronu i kilometrowy las. Nawet Rosjanie idąc na Berlin zapomnieli go rozminować i spenetrować. Kieszonkowe U-Booty wplywały do niego, śluza spuszczała wodę z jeziora na niższe poziomy, można bylo wiele rzeczy schować pod koniec 1944 roku, czy ten schron też Cię interesuje?

Nie 21 Wrz, 2008 17:50

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: PROŚBA O INFO WSZELKIE BUNKRY NIEMIECKIE

Harry21 napisał:
Witam was drodzy koledzy betonowcy Moim marzeniem jest stworzenie encyklopedii niemieckich bunkrow wystepujacych na terenie polski Wiem jestem szalony ze wzgledu na mnogosc typow Jako ze nie jestem w stanie wszystkiego dokladnie opisac i przebadac Prosilbym was o udostepnienie swoich planow zdjec i wiedzy Piszcze tu na forum lub na meila [email protected] Moze uda sie nam wspolnie stworzyc male kompendium wiedzy o niemieckiej fortyfikacji POZDRAWIAM


A moim marzeniem jest, by Polacy potrafili poprawnie posługiwać się własnym językiem. Porównując pisemną wersję Twojego marzenia z moim, dochodzę do wniosku, że Twoje jest realniejsze...

PS Każdy prawdziwy miłośnik fortyfikacji urwie Ci głowę, jak zaczniesz pisać o "niemieckich bunkrach" (zresztą o polskich i jakichkolwiek innych "bunkrach" też). Zanim więc przystopisz do swojego "opus magnum", zapoznaj się może najpierw z terminologią fortyfikacyjną - np. co to są schrony bojowe i czym się różnią od bunkrów?

Pon 22 Wrz, 2008 12:24

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Wygłupiasz się

mari von Wickerode napisał:
mogę Ci wskazać takie tajne miejsce nad jeziorami mazurskimi w środku prastarej puszczy, na pustkowiu, trzeba zanurkować z głębin jeziora, wszystko jest zaminowane różnymi rodzajami min, najgroźniejsze są szklane i miny- pułapki, ściany są z 6- metrowego specjalnego betonu, wewnątrz płyty pancerne, transzeia i wejście, którego nigdzie nie ma, tylko krata z szybko celującym ckm, który nigdy nie pudłuje, o ile to miejsce znajdziesz. Agregat produkujący prąd, kilka poziomów schronu i kilometrowy las.

Tiaaa, a w środku siedzą Strażnicy.Po sznapsa Vrilami do Niemiec latają ;o)
mari von Wickerode napisał:

Kieszonkowe U-Booty wplywały do niego, śluza spuszczała wodę z jeziora na niższe poziomy

A fantastów wzbijała na wyższe poziomy weny twórczej.

Moderator!

Pozdrowienia
Grendel

Sro 24 Wrz, 2008 14:21

Powrót do góry
saper132
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 6
Skąd: Gdynia chylonia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolega Harry21 tu masz link do stronki z fartyfikacjami na półwyspie Helskim http://www.wrotapomorza.pl/pl/kultura/zabytki/wybrane_zabytki/obiekty_budownictwa/hel_fort

Pozdrowienia

Sob 27 Wrz, 2008 16:35

Powrót do góry
mari von Wickerode
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Pochwał: 1
Skąd: warszawa, mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel uspokój się

Prusy Wschodnie były najbardziej ufortyfikowanym państwem świata. Już od 1898 roku budowano nowoczesne schrony - bojowe i bierne, zastawki na wodę, bunkry betonowe,okopy, rowy przeciwczołgowe. Puszcza Piska dawniej zwana Jańsborską, to ogromny kompleks leśny, drugi co do wielkosci w Europie, ponad 100 tysiecy hektarów lasu. Sektory leśne, drogi, zielony labirynt i nawet dzisiaj bardzo szybko można się zgubić, bo niemalże wszystkie drzewa są jednakowe. Fortyfikacje przebiegały puszczą od jeziora do jeziora,wzdłuż bagien, łakami, wąwozami,wzgórzami morenowymi, pod rzekami szły podziemne schrony,niemalże cała dawna granica Prus Wschodnich była ufortyfikowana, aż do Królewca. Nawet teraz, idąc lasami, co rusz wchodzi się na promieniście rozchodzące się transzeje, głębokie rowy przeciwczołgowe, okopy, Kochbunkry, małe i duże schrony bojowe - zakopane w ziemi i zamaskowane. Do Puszczy Piskiej wchodziły leśne drogi. nie było ich dużo, były dosyć wąskie, bo reszta, to był zaminowany teren z podwojnymi zasiekami. cztero i dwumetrowymi. Pas min ciągął się setkami kilometrów, 10 lat trwało rozminowywanie tego terenu.Najgorsze były miny szklane i z opóznionym zapłonem, bardzo dużo saperów zgineło. Przy każdym przejściu był schron, ze stanowiskiem do broni ckm i to często z dwóch stron. Przez przejścia zamontowane były dwie stalowe taśmy do ranienia nóg kawalerii rosyjskiej i obcinania głów żołnierzom, siedzącym na koniach, szczególnie podczas walk w pierwszej wojnie światowej, kiedy Armia Narew weszła do Prus i poniosła wielką klęskę pod Tannenbergiem. Ponad 92 tysiące rosyjskich żołnierzy dostało się do niewoli, a generał Aleksander Samsonow popełnił samobójstwo. A potem padła rosyjska Armia Niemen, która walczyła w krainie Wielkich Jezior Mazurskich i następni Rosjanie dostali się do niewoli. 60 pociągów wywoziło rosyjskich jeńców do obozów. Robię zdjęcia fotograficzne dzikiej przyrody Mazur i włóczę się po tych terenach i trochę ich poznałam. Odkryłam schron, chyba bierny, którego nie ma na żadnych starych mapach, idealnie zamaskowany w środku puszczy, który jest olbrzymi i długi, jest zakopany w ziemi, teraz rośnie na nim las świerkowy, a świerki mają płytki system korzeniowy, szczególnie świerki alpejskie.I bardzo szybko rosną. Do schronu nigdzie nie ma wejścia, chyba jest zamurowane i zaminowane, a ciągnie się on do drugiego jeziora. Nie ma też filtrów do powietrza,może gdzieś są zamaskowane, bo schron się rozchodzi na boki i ma kilka poziomów. Przed nim jest 5 metrowej głębokości rów przeciwczołgowy. Czoło schronu to klifowy brzeg jeziora - które przed wojną było meandrującą rzeką, zamknięto tę konstrukcję śluzą wodną i powstały dwa wielkie, rynnowe jeziora.Badałam sonarem głębinowym dno jeziora i pokazały się uskoki, które wyglądają, jakby to były zamurowane wejścia do schronu. Prawdopodobnie schron ciągnie się pod jeziorem, przechodzi na drugą stonę, bo to najwęższe miejsce na jeziorze i ciągnie się dalej fortyfikacjami do Wilczego Szańca. Podobny schron przebiegający pod dnem rzeki jest w carskiej Twierdzy Osowiec, znajduje się pod odnogą rzeki Biebrzy. Byłam we wnętrzu i widziałam. Miał chronić żolnierzy przed gazami bojowymi. Ten system jezior mazurskich i rzeki był włączony w szlak wodny Kanału Mazurskiego i był połączony z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi i miał się łączyć z Bałtykiem, ale nie dokończono budowli. Na 100% wpływały do tego jeziora mini U-Booty, bo one podczas ostatniej wojny penetrowały mazuskie wodne szlaki, zresztą wspominają o tym starzy Mazurzy i Niemcy. W tym roku nurkując w rzece na zakręcie, gdzieś tak 2 km od śluzy zobaczyłyśmy dwie wielkie mini głębinowe, które tam leżą od ostatniej wojny, ponieważ okoliczny teren był bardzo zaminowany, most wysadzony w powietrze przez uciekających Niemców, a prowadziła tamtędy jedyna droga w głąb Mazur. Ostanio w wakacje widziałyśmy też 4 niemieckich nurków z butlami, jak z wieczora nurkowali pod czołem schronu na jeziorze, a nad ranem odjechali samochodem. Pływałyśmy canoe po jeziorze, bo chcialyśmy sfotografować bardzo rzadkie ptaki wodne,o świcie i o zmroku, a to gatunek zagrożony wyginęciem. Erich Koch dostał karę śmierci zasądzoną przez Trybunał Norynberski, ale nigdy jej nie wykonano, ale powiedzial Rosjanom, że BK jest zakopana w jakiś ziemnym bunkrze niedaleko od Królewca. Stąd jest jakieś +/- 158 km do tego miasta. Za dużo nie wiedział, bo ukryli ją żołnierze Wehrmachtu, a potem zginęli w obozie koncentracyjnym. Na Sląsku jest dużo tajemniczych, militarnych budowli, na Mazurach też są, ale o innej konstrukcji i są mniej zbadane i opisane, pozdrawiam...

Sob 13 Gru, 2008 14:29

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
rusy Wschodnie były najbardziej ufortyfikowanym państwem świata.


''Prusy Wschodnie'' to nie było państwo!!!

Cytat:
Do schronu nigdzie nie ma wejścia, chyba jest zamurowane i zaminowane,, a ciągnie się on do drugiego jeziora.

Cytat:
rozchodzi na boki i ma kilka poziomów


Skąd te wnioski skoro nigdy nie byłeś w jego wnętrzu???


Cytat:
Erich Koch dostał karę śmierci zasądzoną przez Trybunał Norynberski


Tak??? A ja zawsze myślałem, że to Polacy go sądzili i skazali na karę śmierci... Rolling Eyes



A tak poza tym, to piszesz chaotycznie, mieszasz wątki i ciężko się Ciebie czyta!!! Ja osobiście poprosił bym o jakieś źródła tych informacji, zdjęcia itp. Sam mieszkam na Mazurach ale to co opowiadasz wydaje mi się strasznie naciągane! Laughing

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sob 13 Gru, 2008 14:51

Powrót do góry
mari von Wickerode
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Pochwał: 1
Skąd: warszawa, mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co to tego nazisty Ericha Kocha to skończył w wiezieniu w Barczewie, zasądzono mu karę śmierci, Anglicy przekazali go Polakom, Rosjanie ciągle go przesłuchiwali, bo chcieli się dowiedzieć co wie o BK. Mówił mi to Mazur, który siedział w tym samym wiezieniu i poznał osobiście tego pokracznego faceta. To było wtedy najcięższe wiezienie w Polsce i bardzo dobrze pilnowane.Chyba masz rację z tym Trybunałem, ale jak oglądałam zdjęcia z tego procesu, to wydawało mi się, że on tam siedzi na ławie oskarżonych.
Co do rozgałezień schronu i poziomów, to mój brat przyleciał z Australii, a jest dr geologii i pracuje w kopalni złota i przwiósł samolotem specjalne, najnowszej generacji przyrządy do badań geologicznych we wnętrzach ziemi i w sztolniach, kopalniach, szczególnie tam, gdzie zawały skał zasypują ludzi. Pracuje na dole, poniżej tysiąca metrów. Chodziliśmy po tym schronie, który jest porośnięty lasem i runem, i badaliśmy teren. Zresztą jak się siedzi w łodzi na jeziorze, a ono jest z 10 lub nawet więcej, metrów poniżej schronu, to widać strukturę okolicznych lasów, które porastają brzegi jeziora; tam gdzie jest las świerkowy, niski, skarłowaciały, w miarę młody, to musi być pod spodem beton, ponieważ korzenie nie mogą się przebić przez warstwę ścisłego betonu.Sosna mazurska ma pionowy system korzeniowy i tam nie rośnie, a jak rośnie to jest bardzo maleńka, jak na dalekiej północy. Przez czoło schronu przechodzi łagodna droga, która się kończy w jeziorze, a potem gdzieś 10 metrów dalej wychodzi druga droga, która wznosi się do góry.Jak spuszczają wodę ze śluzy, albo jest niski poziom ze względu na suszę, to widać jakby te drogi się łączyły w jeziorze.Prawdopodobnie szło tam zaopatrzenie socjalne i bojowe schronu i tam może być wejście, które jest pod wodą. Leśnicy nie zdają sobie sprawy z istnienia tego schronu, choć wkoło ciągną się leśne fortyfikacje. Zresztą ktoś ostatnio poodsłaniał wszystkie zakryte ziemią, mchem i runem leśnym Kochbunkry, jakby usiłował się dostać do podziemnego systemu.W transzei strach chodzić, bo mogą być tam zdeponowane niewypały i miny. Jak zatrzymasz w lesie samochód na poboczu, to straż leśna przegania i nakłada mandat. Puszcza jest tak ogromna, a oni zawsze są, kiedy zatrzymam samochod. Ostatnio odnalazłyśmy badzo długi, następny rów przeciwczołgowy, bardzo solidnie zrobiony i usypany nasyp ziemny, w jego wnętrzu są pomieszczenia dla żołnierzy. Prawdopodobnie wchodzil w jakiś system obronny puszczy i łaczył się ścieżką wzdluż bagien z tamtym schronem. Zgubiłyśmy się i pół dnia szukałysmy wyjścia z puszczy, no i zaczął padać śnieg. Niedaleko na polanie jest jakieś starożytne sanktuarium może Gotów, może Galindów, nic nie wiadomo. Co do zdjęć to mam ich bardzo dużo, troche może za dużo, bo zrobilam kilkanaście wystaw fotograficznych, ale o przyrodzie. Wędrując po tych terenach, można wiele zobaczyć i nauczyć się. Jeszcze dodam, że Rosjanie bardzo szybko przeszli przez te tereny, bo ludność uciekła, spieszyli się na Berlin i nie penetrowali tych fortyfikacji, raczej szabrownicy, a było ich dużo. Tak naprawdę za dużo nie będę pisać, bo ciągle mojego laptopa atakuje 3 hackerów, może chodzi im o pokojowe protesty w sprawie Tybetu, może nie, pozdrawiam

Sob 13 Gru, 2008 18:07

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tak naprawdę za dużo nie będę pisać, bo ciągle mojego laptopa atakuje 3 hackerów, może chodzi im o pokojowe protesty w sprawie Tybetu, może nie, pozdrawiam


Zszokowany Zszokowany Zszokowany

To broń się chłopie, bo to pewnie strażnicy skarbów i technologii ukrytych w tamtym bunkrze próbują Ci się włamać do kompa!!! Twisted Evil Laughing Laughing Laughing

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Sob 13 Gru, 2008 18:21

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proszzzz z Pomorza Uśmiech

http://www.fortyfikacje.eksploracja.pl/

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sob 13 Gru, 2008 21:37

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PanzerII napisał:

Zszokowany Zszokowany Zszokowany

To broń się chłopie, bo to pewnie strażnicy skarbów i technologii ukrytych w tamtym bunkrze próbują Ci się włamać do kompa!!! Twisted Evil Laughing Laughing Laughing


mari von Wickerode to kobieta. Laughing

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Nie 14 Gru, 2008 9:47

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

7TP napisał:
PanzerII napisał:

Zszokowany Zszokowany Zszokowany

To broń się chłopie, bo to pewnie strażnicy skarbów i technologii ukrytych w tamtym bunkrze próbują Ci się włamać do kompa!!! Twisted Evil Laughing Laughing Laughing


mari von Wickerode to kobieta. Laughing


No prawda, nie zwróciłem uwagi na końcówki! Uśmiech Nie chciałem urazić przepraszam! Piwo

_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Nie 14 Gru, 2008 10:27

Powrót do góry
mari von Wickerode
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Pochwał: 1
Skąd: warszawa, mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś coś wie o tajnej organizacji nazistowskiej o nazwie " Śluza", która przerzucała dygnitarzy hitlerowskich przez Watykan do Argentyny w ostatniej fazie II Wojny Światowej?

Sob 10 Sty, 2009 16:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.