| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ridiger
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chełmsko Śląskie?

Czy ktoś wie coś na temat podziemnej kopalni koło Chełmska Śląskiego (Kamienna Góra)? Co było wybierane nie wiem. Pamiętam z paru opowiadań (lata 70-te), że była to kopalnia bez chodników - wybierano metodą komorową - i ciągneła się aż za czeską granicę.

Sro 23 Lis, 2005 17:41

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmm.. mogli tam coś budować , w ten rejon kierowano i był tam obóz dla więźniów narodowości żydowskiej, jedyny sens ich wykorzystania i lokalizacji tam to praca - więc hipotetycznie masz potwierdzenie że tak kierowano siłę roboczą tym bradziej ze brak opisów tego obozu więc coś utajnionego tam było ???

- tyle wyszukałem

Nie 11 Gru, 2005 23:37

Powrót do góry
ridiger
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chełmsko.

Witam.

Przypomniało mi się ostatnio, że parę lat temu była w TVP Wrocław w wiadomościach lokalnych informacja o składach arszeniku w tym rejonie po czeskiej stronie. Miały to być tz. mogilniki odpadów poprodukcyjnych. Ale może to kolejna przykrywka dla zbyt ciekawskich.

Znalazłem coś na stronie kolejowej:
http://www.kolej.one.pl/_fervojoj/BIBLIO/OGOLNE/KAMIENNA/ZADRNA2.HTM

Tabor kolejki składał się z 3 parowozów, 5 wagonów osobowych, 2 pocztowo–bagażowych i 21 towarowych. Zatrudnienie wahało się od 25 do 30 osób. Mimo potencjalnie sporych możliwości (kopalnie piasku w Krzeszówku, cegielnia w Krzeszowie, liczne zakłady tkackie, fabryka dywanów, znana masarnia i wielka roszarnia w Chełmsku, fabryka tekstylna i mały kamieniołom w Uniemyślu, kamieniołomy i po I wojnie światowej również kopalnia węgla kamiennego koło Okrzeszyna) przewozy towarowe były niewielkie, rzędu 30 tys. tys. ton rocznie. Znaczne przewozy pasażerskie, sięgające 100–150 tys. osób przy 5 parach pociągów do Chełmska i 2–3 parach z Chełmska do Okrzeszyna nie były w stanie zapewnić wysokiej rentowności. Wobec dalszego spadku przewozów towarowych wagony towarowe włączono w 1935 r. do taboru DRG. W czasie II wojny światowej w Chełmsku ulokowano filie fabryk zbrojeniowych. Być może z tym faktem należy wiązać informacje miejscowych kolejarzy, że ok. 1940 r. odcinek do Krzeszowa zelektryfikowano!

NO I MAMY - kopalnię węgla kamiennego koło Okrzeszyna, no i te zakłady zbrojeniowe w Chełmsku? Question

12.12.2005. 20:18
Znalazłem potwierdzenie dla wątku" czeski arszenik" na stronie:
http://goldcentrum.pl/gc/index.php?option=content&task=view&id=102&Itemid=27

jest tam mowa o złocie występującym w tym rejonie. Jak wiadomo w Złotym Stoku wraz z rudą złota występował obficie arszenik. Tak więc mamy kopalnię węgla i prawdopodobną kopalnię złota - która mogła być na pograniczu polsko-czeskim.

_________________
Jak straszna jest prawda, że nie pozwalają Ci jej poznać? Czym można zastraszyć lub przekupić kolejne ekipy rządzące w Polsce aby ukrywały prawdę? Część z Nas to wie.

Pon 12 Gru, 2005 21:07

Powrót do góry
broker
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 109
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Kopalnie nie byly w Chełmsku Sl. tylko miejscowosc dalej Uniemysl/Okszeszyn i z tego co wiem to wydobywano uran

_________________
Veni, vidi, vici

Czw 02 Sie, 2007 7:28

Powrót do góry
broker
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 109
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Kopalnie nie byly w Chełmsku Sl. tylko miejscowosc dalej Uniemysl/Okszeszyn i z tego co wiem to wydobywano uran

_________________
Veni, vidi, vici

Czw 02 Sie, 2007 7:28

Powrót do góry
SzPieg_22
Starszy szeregowy

Starszy szeregowy





Posty: 29
Skąd: śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hyyy Uran Zdziwiony
_________________
Walcząc zapisujemy się w kartach historii, lecz przegrywając zostaniemy w niej na Zawsze !!

Nie 01 Cze, 2008 14:35

Powrót do góry
orzel13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 428
Skąd: Swindon(GB)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, z tego co wiem to pozostało kilka budynków po powojennej kopalni uranu w Okrzeszynie m.in. jakaś portiernia i wieżyczka z drewna. Szyby chyba zakopano/zakryto, ale kilka lat temu miał miejsce taki incydent: Na moście w Chełmsku samochód uderzył w barierkę i zaczął się palić, strażacy przez długi czas nie mogli ugasić pojazdu, a potem okazało się że w bagażniku był uran, który się zajął. Z relacji strażaków słyszałem że wtedy coś jakby gaz lub płyn sunęło po asfalcie i topiło go, a temperatura tak się podniosła że musieli się odsunąć na 20-30m. Nie wiem czy rzeka i ziemia zostały skażone, bo chyba nikt nie zainteresował się sprawą. Położyli nowy asfalt, a barierka dalej ta sama - powyginana Rolling Eyes Mr. Green W Chełmsku była filia jakiegoś niemieckiego obozu i może wcześniej była tam jakaś inna - niemiecka kopalnia wykorzystująca więźniów do pracy. Na łąkach i polach w Chełmsku zwłaszcza w rowach i miedzach świetnie "wychodzą" maski pgaz i łuski od Mausera. Mój kolega znalazł komorę od Mausera i prawie całą PPSh. A w takim betonowym kanale znaleźliśmy wąż pożarniczy z lat 80.

Pzdr. Mikołaj D.

_________________
Nie tyle groźny jest rosyjski czołg, co jego pijana załoga.

Sob 11 Paź, 2008 11:16

Powrót do góry
hary
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To prawda kopalnia była w Okszeszynie,wydobywano tam uran z kad to wiem.Mój dziadek tam pracował ,ale zaniechano wydobycia ponieważ złoża były za młode nie nadawały sie.

Czw 25 Gru, 2008 16:54

Powrót do góry
Irkowaty
Marynarz

Marynarz




Posty: 16
Skąd: Lubomierz - Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na temat kopalni w Okrzeszynie jest artykuł w "Sudetach" nr 12(81) grudzień 2007r. str. 16 Tomasz Rzeczycki "Kopalnia Okrzeszyn - chybiona inwestycja." Artykuł powstał na podstawie dokumentacji z jeleniogórskiego Archiwum Państwowego.
_________________
Irek

Pią 02 Sty, 2009 23:12

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kamienna Góra
- znajdował się tam oddział roboczy jeńców nieustalonej narodowości obozu w Zgorzelcu - Komamando Stalag VIII A Gorlitz , pracowali przy regulacji rzeki i budowie dróg w październiku 1940 liczył 50 osób
- znajdował się tam także oddział roboczy jeńców nieustalonej narodowości obozu w Zgorzelcu ; Kommando nr 508 Stalag VIII A Gorlitz, istniał w 1944 roku jeńcy pracowali w rolnictwie
- znajdował się również obóz dla jeńców francuskich - Obóz Pracy Lager der Arado - Werke Landeshut, istniał w 1944 roku,
- był tez obóz pracy dla Żydów , istniał pomiędzy 09.1942 a 10.1943 i nikt nie wie co robili i co się z nimi stało
- był też obóz pracy przy ulicy Ziedererstrase 13, też nic na ten temat więcej nie ma,
- był też owiany tajemnicą i brakiem informacji Obóz Pracy; Boberlager
- oraz Obóz Pracy ; Hirscheberg Lager I ,
- no i więzienie sądowe,

razem 8 obozów ,

Pią 02 Sty, 2009 23:33

Powrót do góry
Ariowist
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 17
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W bagażniku był uran, który się zajął?! Co to za brednie, drogi Kolego?
Ech... Pisać każdy może...

Pią 09 Sty, 2009 20:35

Powrót do góry
Ariowist
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 17
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Złoża się nie nadawały, bo były za MŁODE? Ludzie! Zastanowcie sie, co piszecie! Kupe ludzi to czyta! Lepiej chyba pomilczec chwile, niz pisac takie farmazony, myle sie?

Pią 09 Sty, 2009 20:39

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ariowist napisał:
W bagażniku był uran, który się zajął?! Co to za brednie, drogi Kolego?
Ech... Pisać każdy może...


to fakt kolega ma rację , ja na to nawet uwagi nie zwróciłem ,

Pią 09 Sty, 2009 22:39

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.