| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ppp.p
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 21
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozkaz nr.31

Przejrzałem właśnie "Okopowe requiem" Ivana Cassagnau'a, a w nim natknąłem się na taki fragment:
" 'Rozkaz nr.31. Poczynając od dzisiaj, zaprzestać brania jeńców. Każdy pojmany wróg musi umrzeć, bez względu na to, czy jest, czy nie jest ranny. Dotyczy to wszystkich kompanii. Po naszym odejściu ani jeden Francuz nie ma prawa przeżyć.' Podpisano: generał von Stenger, dowódca 58. Korpusu Armii Niemieckiej."
Nie wiecie przypadkiem, czy to taki rozkaz faktycznie ujrzał światło dzienne, czy też był to chwyt "poprawiający morale i chęć do walki" (coś w stylu historii o Kanadyjskim? żołnierzu)?

Czw 25 Gru, 2008 10:14

Powrót do góry
Krzysztof M.
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 75
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzi zapewne o rozkaz wydany 26 sierpnia 1914 r. w Thionville przez generała majora von Stengera, dowódcę 58 Brygady Piechoty (nie było takiego korpusu w armii niemieckiej).

Sob 27 Gru, 2008 18:38

Powrót do góry
ppp.p
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 21
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Treść się zgadza?

Nie 28 Gru, 2008 12:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.