| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elior
Szeregowy

Szeregowy




Posty: 5
Skąd: Stolica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Morysin, dawna perła Wilanowa

Post raczej dla mieszkańców stolicy, ale myślę, że inny też mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego:

http://www.sztuka.net.pl/palio/html.run?_Instance=www.sztuka.net.pl&_PageID=445&newsId=2020&_CheckSum=972574655

Powiem Wam, że niedawno byłem w opisywanym w artykule miejscu i odnalazlem wszystkie opisywane zabytki (poza bramą, bo ją znam już od dawna). Ich stan jest tragiczny, z Pałacyku Potockiego została już tylko wieża, podobnie jest z domkiem stróża - wszak wieże ciężko rozebrać na cegły :(

Owszem, miejsca te są klimatyczne - zwłaszcza ruina pałacyku - gratka dla fanów Diablo itp, ale boli mnie, że niespełna 5 kilometrów od ruin powstaje Świątynia Opatrzności Bożej, natomiast nikomu z Wilanowa nawet nie chce się patrolować, a co dopiero zabezpieczać i remontować zabytków z terenu Morysina. Bramę ogrodzono, myślałem, że w celach renowacji - gdzieżby - ogrodzono ją po to, by nie zawaliła się komuś na głowę, zatem jej los chyba jest przesądzony :(

Znacie podobne miejsca? A może ktoś ze stolicy chce się w wakacje wybrać by zobaczyć wymienione wyżej zabytki?

_________________
Przysięgam, że pierwej usiekać się dam niźli wyjawię najmniejszy okruch tajemnicy stowarzyszenia naszego ...

Pon 01 Maj, 2006 23:49

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cóż, jako pocieszenie niejakie można tylko stwierdzić, że na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat, kiedy to zdarza mi się regularnie w Morysinie bywać, stan budynków (czy też ruin) w zasadzie się istotnie nie zmienił - tak samo z pałacyku istniała tylko rotunda, a z domku stróża - wieża (zawalił się jeno jeden filar bramny). Brama miała wprawdzie krótki incydent zagospodarowania, ale dawno to było i nieprawda.
Z kwestią remontowania i zabezpieczania zabytków morysińskich - nie jest tak prosto, bo mamy tu kwestię np. własności prawnej terenu itp. - wladzom Wilanowa nic do tego (pomijając już fakt, jasno widoczny na podstawie ich działalności dotychczasowej, że dbają one głównie o wlasną wygodę tudzież zyski, a gminę - czy co to tam teraz jest - mają głęboko w ...).
Faktem jest, że Pałac w Wilanowie dostaje obecnie dofinansowanie z UE - dzięki czemu prowadzone są widoczne rozległe prace konserwatorskie i badawcze - tyle, że pilniejszych rzeczy do zrobienia jest całe mrowie.

Pzdr

Grzesiu

Czw 04 Maj, 2006 10:05

Powrót do góry
Marler
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na Śląsku widziałem kupe bunkrów które Polacy wysadzili i ogłosili Zwycięstwo nad 3 Rzeszą. Tak samo huta to sam bum i nie ma cegły na cegle, po prostu szkoda gadac.

Czw 01 Cze, 2006 16:24

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i proszę, coś się w Morysinie rusza jednak!
Brama gotycka jest ogrodzona, z tablicami "Teren budowy", zniknęły też wszystkie elementy z Oraculum - gołe fundamenta zostały, za wyjątkiem jednego fragmentu obramienia platformy, wrośniętego w korzenie drzewa (mam nadzieję, że muzeum je zabezpieczyło, a nie zdobią czyjś ogródek Uśmiech ).
Może więc i Morysin wreszcie znajdzie się pod opieką konserwatorską.

Pzdr

Grzesiu

Sro 27 Wrz, 2006 10:02

Powrót do góry
Kemonar
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłem w ostatni weekend. Uśmiech
Zwiedziłem Pałacyk, Dom Dozorcy, Bramę, do Oracalum nie doszedłem pójdę tam w następny weekend Uśmiech
Zdaję relację że jak rok temu brama była odgrodzona to teraz dodali jeszcze jedno ogrodzenie które już było sforsowane przez oddziały sprzymierzone przed nami. Uśmiech
Teren został wysprzątany w całości, wejście nad bramą zostało dosłownie pokryte w całości blachą wystające wieżyczki mają daszki całość ładnie pozabezpieczana i widać że kilka cegłówek jest świeżych czyli coś połatali Bardzo szczęśliwy
Porobiłem foty telefonem ale nie mogę znaleźć kabelka tak więc musicie uzbroić się w cierpliwość albo samemu iść w teren. Zszokowany
W ten weekend idę spowrotem zrobię foty aparatem więc foty będą na 100% i dotrę przy okazji do Oracalum.

Prośba jak ktoś wie co się z tym dzieje to niech da znać na forum ja szukałem info wszędzie na necie może jak przy lukam w weekend leśniczego w terenie to będę wiedział ale małe szanse.
Po raporcie czas na Piwo





Ostatnio zmieniony przez Kemonar dnia Wto 26 Sie, 2008 6:51, w całości zmieniany 1 raz

Pon 25 Sie, 2008 20:48

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to przynajmniej bramę zabezpieczyli. A co słychać w gajówce?

Oraculum się znalazło - wszystkie jego kamienne elementy zabrane z Morysina zostały złożone w Wilanowie, leżą sobie spokojnie na dolnym tarasie ogrodowym przy południowym krańcu muru oporowego.

A widziałeś te bardzo tajemnicze obiekty Wink na północ od Pałacyku Myśliwskiego? Są położone kilkanaście metrów od siebie - jeden to zawalona piwnica (jeszcze ze 20 lat temu w większości nakrywało ją sklepienie kolebkowe), wystająca nad teren częściowo obsypana ziemią, a drugi to prostokątny nasyp ziemny - na obu resztki oblicowania cegłą i kamieniem. Co ciekawe na zdjęciu lotniczym z 1945 oba wyglądały jak kwadratowe kopce o płaskich wierzchołkach, bez żadnych wejść ani otworów - a tymczasem piwnica miała drzwi i okienko.

Pzdr

Grzesiu

Wto 26 Sie, 2008 14:50

Powrót do góry
Kemonar
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rok albo 2 lata temu tam byłem znajomy mnie zaprowadził nic specjalnego tylko z tego co pamiętam to w jednym miejscu była dziura która nas strasznie ciekawiła na 100% gdzieś prowadziła do 2 pokoju albo to było okno trzeba by było podkopać aby wejść ale.
1 Brak sprzętu.
2 Jakieś zwierzęta mogą tam być.
3 Jest to rezerwat.
4 Ryzyko że by się zawaliło.
Efekt darowaliśmy sobie.

Masz te foty??

Wto 26 Sie, 2008 21:16

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak na moje oko, o ile o tej samej dziurze myślimy, to nic specjalnie ciekawego tam nie było. Wink
Zdjęcia lotniczego, niestety nie mogę znaleźć - było w każdym razie na ortofotomapie Warszawy, ale ostatnio zmienili jej zakres i teren Morysina znalazł się poza zasięgiem. Ale nie było tam nic specjalnie ciekawego - dwa regularne kwadratowe kopce w kształcie ściętych ostrosłupów.
Na pocieszenie mam dwa zdjęcia piwniczki z roku 1987, gdy jeszcze przykrywało ją w części sklepienie.

http://img.photobucket.com/albums/v432/Grzesio/Morysin_5a_2C.jpg
Zdjęcie powyżej przedstawia widok od zachodu, wewnątrz na sklepieniu ledwo widoczne ościeża okienka; drzwi są dalej na tej samej ścianie, zasłonięte już przez sklepienie.

http://img.photobucket.com/albums/v432/Grzesio/Morysin_5a_3sC.jpg
A to zbliżenie okienka - widoczna jest dość specyficzna konstrukcja piwniczki, sklepienie wstawione jest niejako do wnętrza pionowych ścian. Dzisiaj, gdy sklepienie się zawaliło i zalega na ziemi, w zasadzie nie ma po nim śladu na ścianach.

Pzdr

Grzesiu

Czw 28 Sie, 2008 20:23

Powrót do góry
xenopus
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witajcie!

Piszę pracę magisterską o Morysinie i zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Może macie w swoich zbiorach zdjęcia zabytków sprzed kilku lat? Chciałabym je porównać z tym, co jest teraz. Albo jakieś plany, mapy albo zdjęcia lotnicze tego terenu? A może namiary na jakieś publikacje?
Będę wdzięczna za każdą pomoc.

Sob 01 Lis, 2008 14:44

Powrót do góry
swen z w-wy
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A propos Morysinka

Na początku grudnia pojeździłem trochę po Morysinku, a ściślej po porastającym go buszu, który zimową porą wydaje się być trochę łatwiejszy do sforsowania przez rowerzystę. I stwierdziłem przy okazji, że jest on mniej więcej w tym samym stanie, co w drugiej połowie lat 80., kiedy mieszkając na pobliskim Ursynowie, często tu bywałem. Proces degradacji, mimo wspaniałych planów, o których dalej, postępuje w dalszym ciągu. W jakim stanie zaraz po wojnie znajdowały się poszczególne obiekty, daje wyobrażenie choćby zdjęcie domku dozorcy, projektu Franciszka Lanciego. Pochodzi akurat z książki prof. Lorenza Natolin i zostało wykonane w 1947. Porównajmy z tą obecną zapuszczoną ruiną, często jak widzę na portalu, fotografowaną. Również i pałacyk, jak przypuszczam, znajdował się w lepszym niż obecnie stanie. Zamieszczam obok reprodukcję obrazu Kasprzyckiego: prezentuje owo dzieło Aignera z czasów jego świetności. Dziwnym zrządzeniem losu w najlepszym stanie znajduje się drewniana gajówka z połowy XIX wieku, która spokojnie przetrwała burze dziejowe i Polskę Ludową na zapleczu ogródków działkowych Muzeum Narodowego. Oglądam jej zdjęcie z roku 1926, zamieszczone w albumie Wilanów Hydzika i Fiałkowskiego (Arkady 1975) - zestawiam z wykonanym przez mnie parenaście dni temu – i nie widzę specjalnej różnicy.
Notabene w albumie zamieszczony został również piękny szkic rekonstrukcji (czy jak to się teraz określa) rewitalizacji Morysinka. Czegóż tam nie ma: domek dozorcy miał być zamieniony na pijalnię mleka, brama miała stanowić locum dozorcy, aleje i dróżki ogrodowe miały zostać zrekonstruowane, w pałacyku myśliwskim otwarto by kawiarnię, a nawet zaprojektowano kanał z jeziora Powsinkowskiego do Wilanówki, stanowiący przyszłą trasę kajakarską aż do Wisły. Jako zamiłowany kajakarz podpisuję się oburącz pod tym pomysłem – tyle, że wraz z pozostałymi projektami od trzydziestu lat z groszami pozostaje on na papierze. Być może Warszawa ma już za dużo parków i pałaców, i nawet gdyby wyjaśniła się kwestia własności tych terenów - jak słyszę Braniccy wygrali proces toczony latami - to nie przypuszczam, by na tereny te wkroczył państwowy czy prywatny inwestor. Co oczywiście co poniektórych zadowala, np. miłośników paintballa, których tu zastałem wracających z kolejnej kampanii.

Wto 16 Gru, 2008 11:47

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cóż - ja wygrzebałem ostatnio w domowych zasobach zdjęcie domu dozorcy z roku 1988, czyli sprzed lat równo 20. Jakichś dramatycznych zmian może i nie ma od tego czasu - zawalił się jeden filar bramy, ubyło nieco tynków, no i korona muru obniżyła się o dwie warstwy cegieł.
Zawaliła się do reszty piwnica za pałacykiem myśliwskim, skradziono kilka lat temu pomnik spod działek - i to w zasadzie wszystko. Reszta trwa - choć może ilość zwiedzających, w tym zwłaszcza rowerzystów, znacznie się zwiększyła.

Pzdr

Grzesiu

Wto 16 Gru, 2008 12:30

Powrót do góry
swen z w-wy
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jeszcze raz a propos

Witam!

Pamiętam, że widzialem tam poniewierający się fragment tablicy poświęconej pamięci dzieci któregoś z kolejnych wlaścicieli Wilanowa - ale niestety nie pamiętam szczegółów. Co się z tym resztkami stało - nie mam pojęcia. Czy ten pomnik właśnie ich nie dotyczy?
Posłałem w załączniku zdjęcia - jak widzę utknęły w matriksie.

Pozdrawiam przedświątecznie

Wto 16 Gru, 2008 17:09

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba o tym samym myślimy - takie niewielki kamienny obelisk jakby. Został skradziony jakieś 4 lata temu, nieco później był o nim artykuł w Spotkaniach z Zabytkami.

Pzdr

Grzesiu

PS Zdjęcia można bezpośrednio dołączać do wiadomości jako załączniki.

Czw 18 Gru, 2008 10:25

Powrót do góry
swen z w-wy
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zdjęcia

posyłam zdjęcia

Pią 19 Gru, 2008 11:26

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.