| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tajemnica Fortu Skała

tu jest jedna z wersji

http://www.twierdza.art.pl/a_skala.htm

i tu też

http://www.oa.uj.edu.pl/ab/05/czy_to_tylko_tajemnica.html

Strasznie mnie to nurtuje , a generalnie to samo tylko gadanie z za biurka jak na razie nikt nie ruszył zbytnio tyłka by to wyjaśnić. Oj strasznie mnie to męczy od lat , a będzie juz ze 15 lat. ( przejrzałem nawet prawie wszystkie gazety z tego okresu i nie znalazłem ani słowa - szału dostałem ) A dziś wezwanie podjął nasz kolega , współpracownik redakcji. Powstanie artykuł oraz być może film o tym zdarzeniu.

Panowie proszę o wszelkie ślady , sugestie itp mogące pomóc w pracy. Uśmiech

Sob 06 Gru, 2008 20:28

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawa wygląda bardzo interesująco Wink
Tyle, że mamy 2 linki a już 3 możliwe daty: 1908, 1910 i 1912

W jednym z linków jest podany trop - kronika klasztorna. Tylko, co w niej jest? Może tylko opis meteorytu tunguskiego?

Zresztą sposób sprawdzenia jest jeszcze jeden - może gdzieś jest lista tych zaginionych - może warto by ja porównać z podpisami w katakumbach?

Nie 07 Gru, 2008 0:10

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak z datami mamy mętlik. ( faktycznie trzy warianty 1908, 1910, 1912 ) – spójne jest natomiast to że maiło to miejsce latem.

Jeśli uznamy że to zdarzenie miało miejsce w dniu "katastrofy tunguskiej" to ( około 7.00 ) bierzemy pod uwagę dzień 30 czerwca 1908 roku. Natomiast Państwo Wilegus biorą pod uwagę rok 1910 lub 1912.

Natomiast na stornie http://www.fortyck.pl/fort_38_skala.htm znajdujemy bardziej naukowy opis obiektu acz również wspomina się się tu o tym zdarzeniu lokując je około 1910 roku i wysuwając hipotezę zaginięcia w kazamatach, tunelach i podziemiach.
I jeszcze tu troszkę fotografii oraz krótki opis http://149.156.142.12/fortykrakow/obszarwarowny3/f38skala/fort38.htm - niestety już cisza o naszej sprawie. Opis eksploracji http://www.oa.uj.edu.pl/ab/07/korytarze_fortu.html .

Tu temat poddany już dyskusji.

http://austro-wegry.info/plink12428.htm


Czyli mamy
- trzy daty, 1908, 1910, 1912
- trzy ilości – zaginęło 7 żołnierzy , kilkunastu , kilkudziesięciu .
a hipotez jeszcze więcej.

Jedno co mnie zastanawia to jeśli to prawda to śledztwo było prowadzone przez żandarmerię oraz prawdopodobnie wywiad wojskowy ( były to czasy spokojnie i mało było pracy ) – obserwowano domy rodzinne i żaden z kilkunastu powiedzmy żołnierzy nie zjawił się nigdy.
Drugie co poddaje w wątpliwość całość zdarzenia to faktycznie przeleciałem w czytelniach setki , tysiące storn gazet z tego okresu i nic nie było , żadnej wzmianki o zbiorowej dezercji nic. Więc może całość to jedna piękna legenda.


Miejsca śladów:
- Klasztor Benedyktynów w Melku (około 80 km na zachód od Wiednia)
- Opactwo Tynieckiego i Erem z Bielan , Zespół Opactwa Benedyktynów w Tyńcu pochodzący z XI-XX wieku. W obrębie zespołu kościół p.w. św. Piotra i Pawła z przełomu XV i XVI wieku
- ...................



Opis załącznika:
foto eremu w Tyńcu
ze str http://www.krakow.friko.pl/html/okolice.html

Opis załącznika:
oto i nasz fort 38 "Skała" - zdjęcie ze str http://www.fortyck.pl/fort_38_skala.htm

Nie 07 Gru, 2008 20:18

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdzieś czytałem, że ta historia wypłynęła ponownie w latach pięćdziesiątych - może została stworzona? Brak potwierdzenia w prasie z epoki jest argumentem na korzysć tej tezy niestety.

Może w archiwum w Krakowie są jakieś ślady? U nas w Torumiu mamy trochę teczek z komendantury twierdzy. Meldunki musiały być. Nie wiem, czy wydawane było coś jak dziennik rozkazów przez korpus krakowski - to przecież zbiorowa dezercja była.

Można jeszcze poszukać w historiach pułkowych, o ile takie się ukazały.

Nie 07 Gru, 2008 21:23

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron napisał:
U nas w Torumiu mamy trochę teczek z komendantury twierdzy.


red baron - dasz radę przejrzeć te teczki ?

czy zwróciliście uwagę na wypowiedź " krakał " z forum http://austro-wegry.info/plink12428.htm - " Na zakończenie jeszcze - słyszałem informację , że stosunkowo niedawno ujawniono korespondencję generała prowincji (?) kamedułów obejmującej Galicję. Ponoć jest w niej napisane, że tych dezerterów z czasem "rozśrodkowano" po jednym - dwóch do różnych klasztorów na terenie całej monarchii - nie zostali na Srebrnej Górze"

ponadto osobiście uważam że jest to mało prawdopodobne że kilkanaście chłopa olało swojej rodziny , dzieci i żony i wstąpiło bez śladu , bez kontaktu do zakonu - bo jeśli by się kontaktowali z rodzinami to na bank namierzył by ich wywiad austrowęgierski.

dodatkowo istotną jest wypowiedź kolegi
"jerry" z tegoż samego forum

"FORT "SKAŁA" POSIADA ZRESZT? WIELE INNYCH TAJEMNIC. WSPOMNIAŁEM JUŻ O WYBIEGAJ?CYCH Z FORTU, NIEWIADOMEGO PRZEZNACZENIA KORYTARZACH. DO DZIŚ NIKOMU NIE UDAŁO SIę PRZEKONUJ?CO UZASADNIć SENSU ICH POWSTANIA. RÓWNIE CIEKAWA JEST HISTORIA ODNALEZIENIA NA TERENIE FORTU SZKATUŁKI Z ODZNAKAMI PUŁKOWYMI, ORAZ DOKUMENTAMI PROJEKTOWYMI KOLEI WARSZAWSKO - WIEDEńSKIEJ. BYŁY ONE SYGNOWANE PRZEZ OBERSTA AMOSA VETSERA, RZEKOMO OJCA SŁYNNEJ MARII VETSERY - NIESZCZęŚLIWEJ PARTNERKI ARCYKSIęCIA RUDOLFA!"

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
właśnie teraz powoli sobie przypominam , z tych tysięcy stron co przeleciałem , była afera latarkowa, związana z obserwowaniem fortu prze wywiad rosyjski i nawet kogoś złapano. Forty krakowa były obserwowane przez wywiad rosyjski - to fakt.

Nie 07 Gru, 2008 22:29

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szponiasty napisał:
redbaron napisał:
U nas w Torumiu mamy trochę teczek z komendantury twierdzy.


red baron - dasz radę przejrzeć te teczki ?

Tak, ale to są teczki komendantury twierdzy w Toruniu. Napisałem o tym, dlatego jako przykład - pewnie w Krakowie są krakowskiej jeżeli już.

edycja są w Warszawie - AGAD [wg. bazy danych SEZAM]
Cytat:

Archiwum Główne Akt Dawnych
ul. Długa 7
00-263 Warszawa
tel: (22) 831-54-91 do 93, 635-45-32
fax: 831-16-08
email: [email protected]
www.agad.archiwa.gov.pl

nr zespołu: 318 / 0 Karta: A

Nazwa główna:
C. k. Komenda Twierdzy Kraków

Inne nazwy zespołu/twórcy:
K. u. K. Festungskommando Krakau

daty: 1910-1917

1910 - 1917

Rozmiary: j.a. mb.
ogółem kat. A: 141 3
opracowanych: 141 3
bez ewidencji: 0 0
ogółem kat. B: 0 0



Dział:
wojsko i organizacje paramilitarne
kategoria:
sztaby, dowództwa terytorialne

Pomoce archiwalne:
inwentarz książkowy
Język: niem., pol., czes., wł., fr., ros.
Dostęp: tak
Dzieje twórcy: Kraków był twierdzą od połowy XIX w. W czasie pokoju komendant twierdzy podlegał dowództwu terytorialnemu, a w czasie wojny - dowódcy armii, na której terenie działania znajdowała się twierdza. Do obowiązków komendanta należało dowodzenie oddziałami stacjonującymi w twierdzy, nadzór nad placówkami służby zdrowia, zaopatrzeniem i zakwaterowaniem wojska oraz nad pracami fortyfikacyjnymi i budowlanymi. Załoga twierdzy liczyła 39 tys. osób, w tym około 650 oficerów. Przy Komendzie Twierdzy Kraków istniał Oddział Sztabu Generalnego (Generalstbsabteilung). Dzielił się on na dwie części: wojskową i wojskowo-administracyjną. Do sztabu wojskowego (militärischer Festungstab) należeli oficerowie Sztabu Generalnego, dyrektor artylerii twierdzy i jego adiutant, oficerowie dyrekcji inżynierii i Komendy Placu a także oficerowie ordynansowi. W skład sztabu wojskowo-administracyjnego (militär-administrativer Festungsstab) wchodzili: personel intendentury twierdzy, sądu garnizonowego, szef służby zdrowia twierdzy, komisarz cywilny i kapelani wojskowi. Komenda Twierdzy została zniesiona w 1917 r. a na jej miejsce powołano Komendę Miasta (Stadtkommando). Komendzie Twierdzy w Krakowie podporzdkowana była Komenda Placu (Platzkommando), organ pomocniczy i wykonwczy. Do jej zadań należało m. in. prowadzenie ewidencji oficerów przebywajcych w rejonie twierdzy, organizowanie porządku.
Zawartość: Zchowane akta to przede wszystkim dokumentacja wywiadu. Do głównych zadań Oddziału Sztabu Generalnego należała działalność wywiadowcza i kontrwywiadowcza, przede wszystkim w sprawach wojskowych i politycznych. Obszerną grupę akt stanowią materiały dotyczące organizacji wojsk rosyjskich i rosyjskiej straży granicznej, incydentów granicznych, osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji lub o propagandę rusofilską, listy gończe, wykazy aresztownych. Kolejna grup akt to opracowania wywiadu dotyczące organizacji politycznych i społecznych, głównie czeskich, w mniejszym stopniu również polskich i serbskich. 30 j. a. zawiera podania poddanych rosyjskich o zezwolenie na pobyt czasowy lub stały na obszarze twierdzy. Do podań tych często dołączone są opinie, tzw. "świadectwa moralności" i zaświadczenia o wcześniejszym pobycie w Krakowie.


Ostatnio zmieniony przez redbaron dnia Pon 08 Gru, 2008 1:03, w całości zmieniany 1 raz

Pon 08 Gru, 2008 1:02

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

aaaaaaaaaaaaaaa sorks , źle strybiłem
Zszokowany Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Pon 08 Gru, 2008 1:02

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytałeś post, akurat, jak edytowałem.
Od roku 1910 są w Warszawie. Nie mam pojęcia co z wcześniejszymi. Za lata 1910 - 1917 jest tego 141 teczek - 3 metry bieżące papierów. Większość pewnie dotyczy I wojny światowej.

Jest jednak mail do archiwum, to można się spytać, co jest z okresu 1910 - 1912 - jak afera byłaby z tego okresu to byśmy ją mieli Wink Jak z 1908 r., to już gorzej.

Pon 08 Gru, 2008 1:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.