| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Którą z wielkich bitew/operacji uważacie za najbardziej interesującą?
Tannenberg
 17%  [ 5 ]
Marna 1914
 7%  [ 2 ]
Galicja 1914
 14%  [ 4 ]
Ypres 1914
 0%  [ 0 ]
Zimowe Jeziora Mazurskie
 0%  [ 0 ]
Gorlice
 7%  [ 2 ]
Walki nad Isonzo (Soczą)
 0%  [ 0 ]
Caporetto
 3%  [ 1 ]
Austriacka ofensywa w Tyrolu 1916
 3%  [ 1 ]
Verdun
 3%  [ 1 ]
Somma
 0%  [ 0 ]
Cambrai
 0%  [ 0 ]
Gallipoli
 7%  [ 2 ]
Ofensywa Brusiłowa
 7%  [ 2 ]
Bitwa nad Jeziorem Narocz (pod Postawami)
 0%  [ 0 ]
Kampania (kampanie) Serbska
 0%  [ 0 ]
Kampania rumuńska
 0%  [ 0 ]
Walki na Kaukazie
 7%  [ 2 ]
Kampania Lettow-Vorbecka
 0%  [ 0 ]
Cingtao
 0%  [ 0 ]
Ofensywy niemieckie 1918 r. i Marna 1918
 7%  [ 2 ]
Inna (jaka?)
 14%  [ 4 ]
Wszystkich Głosów : 28

Autor Wiadomość
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ankieta na temat bitew lądowych I wojny światowej

Witam, postanowiłam zrobić małą ankietę żeby sprawdzić Wasze zainteresowania odnośnie I wojny światowej. Będę wdzięczny za odpowiedzi i komentarze.

Ps.
Dotyczy to tylko bitew lądowych. Morskie ewentualnie będą później.

Ps.2
Na życzenie mogę jakąś bitwę dopisać - Chyba nici z tego, nie da się edytować. Czy moderator może dodawać opcje do ankiety? Jeżeli tak, to poproszę ŁÓD? 1914

Czw 06 Lis, 2008 10:37

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przasnysz, lutowa 1915 - też jej nie ma

W ogóle nie ma Passendale, Karfreitu, Wogezów, Vimy, Loos, Loretto etc.

Tylko gdyby były, to ankieta by sie przez trzy strony ciągnęła Wyluzowany

_________________
soon be time to go over the wall, rapid fire and the end of us all - Iron Maiden, Paschendale

Rów, w którym płynie mętna rzeka, nazywam Wisłą. Cieżko wyznać, na taką miłość nas skazali, taką przebodli nas ojczyzną - Z. Herbert

Pon 10 Lis, 2008 18:44

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fakt, ale układałem ankietę z pamięci i wybrałem takie bitwy/kampanie, jakie mi akurat się przypomniały. Jest dużo, jeszcze więcej brakuje, a zainteresowanie i tak jest delikatnie mówiąc średnie.

Pon 10 Lis, 2008 18:54

Powrót do góry
Krzysztof M.
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 75
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brakuje dwóch bardzo ważnych bitew:
Passchendaele 1917 i Amiens 1918 (ewentualnie Amiens - Montdidier 1918)

Pią 28 Lis, 2008 15:21

Powrót do góry
Rhetor
Kapral

Kapral




Posty: 53
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brak rzezi w Karpatach 1914 - 1915 (opisać z fotografiami z miejsc walk kiedyś to muszę Bardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwy)oraz bitwy pod Warszawą - Iwangorodem (Dęblinem).

Pią 28 Lis, 2008 15:26

Powrót do góry
Krzysztof M.
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 75
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pominięto też zupełnie rok 1915 na froncie zachodnim (Artois, Szampania) - a działo się wówczas tam baaaardzo wiele. Francuzi największe straty ponieśli właśnie w drugim roku wojny.

Pią 28 Lis, 2008 15:34

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
co prawda "na frontach" IWŚw raczej nie bywam, bo to nie mój temat, ale tym razem chciałbym parę słów nt ofensywy Brusiłowa, którą uważam za najbardziej znaczącą bitwę I Wjny( lub raczej kampanię), ale także w ogóle w historii wojen!

Bez szczegółów - bo tu znawcy tematu przecież - ofensywa Brusiłowa weszła na stałe do podręczników wojskowych jak operacja doskonale zaplanowana "logistycznie" i organizacyjnie, znakomicie przeprowadzona operacyjnie i odnosząca dalekosiężne skutki operacyjne - przede wszystkim w skali strategicznej.Nie do końca wykorzystane politycznie może, ale to już dla oceny działań Brusiłowa nie ma tu znaczenia.

A więc dlaczego tak to widzę: otóż od lutego 1916 roku trwa krwawa jatka pod Verdun, a Brytyjczycy szykują się do odciążającego Francuzów natarcia nad Sommą. Wczesną wiosną 1916 alianci występują do Rosjan o podjęcie działań, a wobec dalszych strat pod Verdun oraz planowanego natarcia Brytyjczyków alianci zwracają się ponownie z prośba do Rosjan - już teraz nawet do cara Mikołaja - o wydatniejszą pomoc.

Gen Brusiłow, planujący już wcześniej działania ofensywne, postawił sobie niezmiernie ambitny cel strategiczny - wyłączenie Austro- Węgier z wojny, zatem ofensywę dużymi siłami, całym frontem płd.

Przebieg działań znany - militarnie od czerwca do września 1916 r. gen. Brusiłow osiagnął niewyobrażalny wówczas sukces operacyjny, opierając front o łuk Karpat niszcząc ( eliminując) znaczne ( bardzo) siły wroga i zyskując ewidentną poprawę położenia wojsk rosyjskich na całym froncie wschodnim.

Ale większe jeszcze znaczenie miał wymiar strategiczny- wycofanie części wojsk niemieckich spod Verdun, wydatne odciążenie frontu nad Sommą, pewna stabilizacja frontu na zachodzie - chyba już do końca wojny(?)potężne 3 milionowe prawie straty Austro-Węgier, przystąpienie Rumunii do wojny po stronie aliantów...

No i o mało co Austro- Węgry - jak się zdaje - z tej wojny wypadłyby, bo może ( to juz moje "gdybanie") - gdyby nie choroba Franza Josefa, perturbacje z następstwem tronu, w końcu śmierć cesarza w połowie chyba listopada 1916 r.- i całe związane z tym zamieszanie - to może by i w tym momencie wojna dla Austro- Węgier sie zakończyła.

Dlatego obstawiam Brusiłowa latem 1916 roku.

Sorry, nie umiem krótko pisać, a pogląd swój chciałem uzasadnić.
Pozdrawiam

Sob 29 Lis, 2008 20:20

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ofensywa Brusiłowa przyspieszyła chyba też upadek monarchii w Rosji. Sukcesy były ogromne, ale też dość drogo okupione.

Nie mniej jednak w skali strategicznej i znaczenia co do przebiegu wojny, to raczej nie wiele zmieniła. Fakt, niemieckie posiłki były niezbędne, ale całkowite zużycie rezerw niemieckich to dopiero nad Sommą miało miejsce.

Generalnie najbliżej do zwycięstwa Niemcy mieli nad Marną w 1914 r., potem tylko próbowali się zbliżyć do tego stanu. W 1916 r. zmarnowali to pod Verdun, a w 1918 r. w czasie wiosennych i letnich ofensyw.

Sob 29 Lis, 2008 20:42

Powrót do góry
Krzysztof M.
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 75
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ktoś porównał ofensywę Brusiłowa do ofensyw Ludendorffa w 1918 r. - obie z pozoru zwycięskie przyczyniły się w znacznym stopniu do ostatecznej klęski strony atakującej - o takich "zwycięstwach" zwykło się mówić - "pyrrusowe"

Sob 29 Lis, 2008 22:41

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zmarnowanym niemieckim szansom poświęcono wiele pozycji - najbardziej wartościowe to chyba Streitfragen des Weltkrieges E. Kabischa i Kritik des Weltkrieges napisana "Einem Generalstaber", czyli H. Rittera.. Nb. Ritter słusznie nazywa ofensywę Brusiłowa "Ruslands Todeskampf"
_________________
soon be time to go over the wall, rapid fire and the end of us all - Iron Maiden, Paschendale

Rów, w którym płynie mętna rzeka, nazywam Wisłą. Cieżko wyznać, na taką miłość nas skazali, taką przebodli nas ojczyzną - Z. Herbert

Sob 29 Lis, 2008 23:22

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
nie zamierzam polemizować nt strat i niewykorzystanych politycznie możliwości, wynikających z nadzwyczajnego powodzenia tej ofensywy, chociaż szanse takie i możliwości były duże. Jednak akcja Brusiłowa odniosła skutki i na froncie zachodnim i wschodnim, czyli miała znaczenie strategiczne. Może efekty przerosły oczekiwania rosyjskiego dowództwa?

Natomiast moja ocena z punktu widzenia mojej skromnej wiedzy ogólnowojskowej jest jak najbardziej pozytywna - klasyczna ofensywa, z konkretnymi celami bliższymi (taktycznymi i operacyjnymi) i dalszymi ( operacyjnymi i strategicznymi), naprawdę doskonale przygotowana i zdecydowanie przeprowadzona, nawet pomimo kontrataków!. I w pełni udana!

A straty, że duże były po stronie rosyjskiej? Nieco ponad pół miliona ludzi, więc nie az tak źle w porównaniu z innymi wielkimi bitwami pierwszej wojny - Verdun, Somma, Tannenberg np.

No i odkąd to w Rosji ( a później w ZSRR) liczono się az tak bardzo z losem sołdata? z oszczędzaniem jego życia?

Filozofia inna, mentalność inna, system inny od zachodnich "oświeconych" już monarchii czy demokracji.

Pozdrawiam

Nie 30 Lis, 2008 13:18

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witajcie
moja bitwa, tak trochę romantycznie ,bitwa pod Rokitną w czerwcu 1915r.i szarża polskich szwoleżerów na umocnione pozycje piechoty carskiej.
"Wrażenie po tej zuchwałej do szaleństwa szarży naszego szwadronu było po obu stronach frontu piorunujące ......Nocą Rosjanie opuścili pozycje ...."por.Wojtkiewicz

Nie 30 Lis, 2008 17:11

Powrót do góry
qba-z-hwds
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 22
Archiwum: alfabet:A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niewiem czy marna 1914 to najbardziej interesująca bitwa 1 wś, ale napewno najważniejsza. Dlatego najważniejsza, bo właśnie owa bitwa powstrzymała ofensywę wojsk niemieckich. Chodzi mi o tę pierwszą ofensywę, wiem, że była jeszcze inna próba ofensywy [ofensywa wiosenna 1918]. Według mnie bitwy na froncie zachodnim, w czasie 1 wojny światowej nie były zbyt interesujące [przynajmniej dla mnie], dlatego więc postawiłem na [moim skromnym zdaniem] na najważniejszą bitwę.

Pią 05 Gru, 2008 20:23

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.