| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Wymyślone średniowiecze" Heribert Illig

W poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" (03.marzec.2008r.) przeczytałem artykuł-opinię Macieja Rybińskiego o monachijskim historyku Herbercie Illing'u, jego książce "Wymyślone średniowiecze" i zawartości owej książki.
Otóż, autor dowodzi w niej jakoby trzech stuleci, tj. wieków od VIII do X miałoby wcale nie być! Spowodowaniem tego obarcza bizantyjskiego cesarza Konstantyna VII Porphyrogenetosa i papiestwo. Uznaje, że Karol Wielki i cała monarchia Karolingów miałaby w ogóle nie istnieć.

Ktoś się może orientuje jak mogły powstać takie bzdury? Może ktoś czytał ową książkę, albo miał bliższy kontakt z poglądami w/w "naukowca"?

Sro 05 Mar, 2008 23:46

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie miałem, ale widać na odległość, że to bzdury. Gość chciał zwrócić na siebie uwagę, nie wiedział jak to zrobić i wyszło. Takie książki nie powinny nigdy dotrzeć do żadnych czytelników, a nawet do wydawnictw, a jeżeli tak się stało, to przykro mi. Potem ludzie opierają się na tego typu książkach, a wtedy wiadomo co się dzieje.

Czw 06 Mar, 2008 20:12

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

można poczytać


Opis załącznika:

Sob 08 Mar, 2008 11:27

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Szponiasty za załącznik z artykułem Piwo . Ta osobliwa teoria nadaje się delikatnie rzecz ujmując na przerobienie na papier toaletowy. Każdy ma prawo do formułowania hipotez ale to jest kuriozum na miarę rekordu guinessa. Gdyby wyciąć 300 lat historii z średniowiecza to trzeba byłoby wymazać z podręczników np. państwo wielkomorawskie, państwo Wiślan, wszelkie historie Kosmasa, Einharda, Thiethmara o tych czasach(chodzi tu o okres od VII do X wieku). Według tej teorii Mieszko I nie istniał a Bolesława Chrobrego przyniósł bocian..

Nie 09 Mar, 2008 23:54

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: "Wymyślone średniowiecze" Heribert Illig

Piotr Wysocki napisał:


Ktoś się może orientuje jak mogły powstać takie bzdury? Może ktoś czytał ową książkę, albo miał bliższy kontakt z poglądami w/w "naukowca"?

Witam, nie znam tej pozycji, ale -
a może nie bzdury, "naukowiec" itd, tylko jawna drwina i kpina z niektórych teorii, poglądów "odkryć" historyków?
Piszę to, gdyż niegdyś zetknąłem się i przeczytałem "Chwałę Cesarstwa" Jeana d'Ormessona, napisaną i doskonale udokumentowaną podawanymi źródłami i poglądami autorytetów naukowych.
Jest to historia rozkwitu Cesarstwa istniejącego - gdzieś w pd Europie- gdzieś w II-IV wieku n.e. ( dokładnie nie pamiętam), przy czym Rzymu i ówczesnego świata tam nie ma.
Czołowym autorytetem jest prof. Sir Robert Well-Pichon, Prezes Brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Naukowego i jego liczne badania, wykłady i prace naukowe.
Tyle tylko , że to wszystko zostało wymyślone od początku do końca przez
francuskiego dziennikarza, który zakpił sobie z ponownej fascynacji Starożytnością, Rzymem, Grecją itp w latach 60. Oraz z licznych wysuwanych wówczas tez i twierdzeń, które okazywały sie bzdurą.
Dlatego, chociaż książki tej nie znam, nie potępiałbym jej tak od razu w czambuł Wink

Wto 11 Mar, 2008 10:19

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mieszko I nie istniał a Bolesława Chrobrego przyniósł bocian..

co w katolickiej Polsce jest jak najbardziej na miejscu Twisted Evil

Cytat:
"Chwałę Cesarstwa" Jeana d'Ormessona

to ten od "Historii Żyda Wiecznego Tułacza"? Cholera nigdzie nie mogę nabyć jego ksiażek Smutny

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 07 Kwi, 2008 16:44

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
to ten od "Historii Żyda Wiecznego Tułacza"? Cholera nigdzie nie mogę nabyć jego ksiażek

Całkiem niedawno ww książka znajdowała się w ofercie jakiejś księgarni w Sopocie (znalazłem ją w ofercie tej placówki via Net). Poza tym widziałem też książkę Pyszne życie Kazimierza. Nie wiem czy dzisiaj oferta jest aktualna i czy mają to na stanie.

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Pon 07 Kwi, 2008 18:02

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
"Chwałę Cesarstwa" Jeana d'Ormessona

to ten od "Historii Żyda Wiecznego Tułacza"? Cholera nigdzie nie mogę nabyć jego ksiażek


W jednej z ostatnich "Polityk" jest prześwietny felieton Stommy m.in. dot. J. D'Ormessona. Może zwrócić sie do redakcji o kontakt ze Stommą?
To miły facet. I uczynny, może coś pomoże?
Pozdrawiam

Pon 19 Maj, 2008 3:07

Powrót do góry
Scytian
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"The Phantom Time Hypothesis" to bez wątpienia rewizjonizm historyczny oparty na faktach wiara w to, że XVI -XVIII wieczny rewizjonizm historyczny prawidłowo ustalił chronologię jest co najmniej naiwna.
Nie twierdzę, że akurat dodano 297 lat do kalendarza AD ale, że brakuje w nim ~ 50-200 lat to jestem pewien.




Cytat:
So Illig and his group went hunting for other gaps in history, and found a few… for example, a gap of building in Constantinople (558 AD - 908 AD) and a gap in the doctrine of faith, especially the gap in the evolution of theory and meaning of purgatory (600 AD until ca. 1100). From all of this data, they have become convinced that at some time, the calendar year was increased by 297 years without the corresponding passage of time.

http://www.damninteresting.com/?p=164

http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/volatile/Niemitz-1997.pdf

Czw 28 Sie, 2008 16:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.