| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hammer
Lance Corporal

Lance Corporal




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

fragment do przetlumaczenia

Chodzi mi o fragment latopisu Повесть временных лет. NIestety nie można go kupić, ale może ktoś pomoże mi przetłumaczyć przynajmniej taki fragment (mam tego więcej;)):

В год 6360 (852), когда начал царствовать Михаил, стала прозываться Русская земля. Узнали мы об этом потому, что при этом царе приходила Русь на Царьград, как пишется об этом в летописании греческом. Вот почему с этой поры начнем и числа положим. "От Адама и до потопа 2242 года, а от потопа до Авраама 1000 и 82 года, а от Авраама до исхода Моисея 430 лет, а от исхода Моисея до Давида 600 и 1 год, а от Давида и от начала царствования Соломона до пленения Иерусалима 448 лет" а от пленения до Александра 318 лет, а от Александра до рождества Христова 333 года, а от Христова рождества до Константина 318 лет, от Константина же до Михаила сего 542 года". А от первого года царствования Михаила до первого года княжения Олега, русского князя, 29 лет, а от первого года княжения Олега, с тех пор как он сел в Киеве, до первого года Игорева 31 год, а от первого года Игоря до первого года Святославова 33 года, а от первого года Святославова до первого года Ярополкова 28 лет; а княжил Ярополк 8 лет, а Владимир княжил 37 лет, а Ярослав княжил 40 лет. Таким образом, от смерти Святослава до смерти Ярослава 85 лет; от смерти же Ярослава до смерти Святополка 60 лет.

Sob 16 Sie, 2008 19:21

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam

Cytat:
W roku 6360 (852), gdy zaczął panować Michał, Ziemia Ruska została nazwana (nazywana). Dowiedzieliśmy się o tym, bo za tego cara Ruś przychodziła na Carogród, jak napisano w latopisie greckim. Dlatego stąd zaczniemy i liczby położymy(?). "Od Adama i do potopu lat 2242, a od potopu do Abrahama lat 1000 i 82, a od Abrahama do wyjścia Mojżeszowego 430 lat, a a od wyjścia Mojżeszowego do Dawida lat 600 i 1, a od Dawida i od początku państwa Salomonowego do zajęcia Jerozolimy lat 448", a od zajęcia do Aleksandra 318 lat, a od Aleksandra do narodzin Chrystusa 333 lata, a od narodzenia Chrystusa do Konstantyna 318 lat, od Konstantyna do Michała 542 lata." A od pierwszego roku panowania Michała do pierwszego roku panowania ruskiego kniazia Olega, 29 lat, a od pierwszego roku Olega, z tych w których zasiadał w Kijowie, do pierwszego roku Igora 31 lat, a od pierwszego roku Igora do pierwszego roku Światosława 33 lata, a od pierwszego roku Światosława do pierwszego roku Jaropełka 28 lat; a Jaropełk władał 8 lat, a Włodzimierz władał 37 lat, a Jarosław panował 40 lat. Tak więc od śmierci Światosława 85 lat; od śmierci Jarosława do śmierci Światopełka 60 lat.


Pozdrawiam
(Napisz do mnie to uzgodnimy co z "Powieścią minionych lat" Bardzo szczęśliwy )

_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sob 16 Sie, 2008 20:11

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powieść minionych lat można spokojnie kupić. Poza tym to nie jest tłumaczenie z oryginału ale z rosyjskiego.

Nie 17 Sie, 2008 18:08

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Orginalnie jest po starorusku, ale dostałem po rosyjsku to tłumacze z rosyjskiego Laughing A co do kupna to nie byłbym taki pewien. Tego latopisu tak "spokojnie" kupić nie można, na pewno nie w księgarniach, a w antykwariatach też nie często. Nawet na allegro, gdzie przecież ktoś mógłby się go pozbyć wypływa raz na sto lat Bardzo szczęśliwy
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Nie 17 Sie, 2008 18:42

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Można kupić spokojnie na stronie PWN albo Ossolineum. Nie po starorusku, bo taki język nie istnieje, ale po Starocerkiewnosłowiańsku (SCS).

Pon 18 Sie, 2008 13:07

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Język staroruski to po prostu inna (wprowadzona w XIX w) nazwa dla starej odmiany ruskiego, czyli właśnie s-c-s (niedługo zaczynam jego naukę "na poważnie"). A co do PWN i Ossolineum to, nawet jeśli figurują na liście książek dostępnych do sprzedaży (ja ich tam nie znalazłem) to nie są dostępne na rynku i często jest przy nich adnotacja "brak towaru".
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pon 18 Sie, 2008 22:02

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ehhhh. Ja tam takich problemów nie znalazłem jak kupowałem swój egzemplarz. SCS uczę się już drugi rok więc jak by co to mogę zeskanować i podrzucać materiały Laughing

Pon 18 Sie, 2008 23:34

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.