| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poszukiwania - tylko Dolny Slask?

witam
haslo poszukiwania kieruje nasza uwage na tereny Dolnego Slaska, ale przeciez nie tylko tam ukrywano skarby, dziela sztuki, bron, archiwa. Prusy Wschodnie i Pomorze to miejsca rownie fascynujacych tajemnic. W dodatku o wiele starszych niz te drugowojenne. Mamy tam do czynienia z tajemnicami Krzyzakow, starych rodow, skarbami ukrytymi w ruinach pomorskich zamkow, kampania napoleonska, Wielka Wojna.
II wojna odcisnela na Polnocy chyba wieksze pietno niz na Poludniu naszego kraju. Jakos malo sie jednak o tym mowi, a jeszcze mniej pisze... czyzby wszyscy poszukiwacze przeniesli sie w Sudety? Uśmiech

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 10 Lis, 2005 13:24

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz rację zwłaszcza tereny Pomorza. Taki Szczecin naprzykład, ma wszystko, zarówno "pamiątki" z okresu II wojny o których często rozpisuje się szczecińska lokalna prasa cyklicznie zajmując się tematem:
"Podziemny Szczecin (98)
Tajemnice policyjnych lochów - kolej czy centrum Luftwaffe?"
więcej na:
http://www.kurier.szczecin.pl/?d=podziemia&id=25341
Czy też z okresu kampanii napoleońskiej, ślady francuzkie odcisneły swe piętno na współczesnym Szczecinie, park przy ulicy Storrad (zwanej kiedyś Francyską był niegdyś francuskim cmentarzem). Pagórek przy ul. Unii Lubelskiej, obok szpitala (znane jako Wzgórze Napoleona). Jego historia sięga jesieni 1806 r., gdy potężna twierdza Szczecin poddała się, i to bez żadnej walki, francuskiej kawalerii. Francuski garnizon założył obóz wojskowy na Krzekowie. Oprócz Krzekowa takim miejscem obozowania napoleońskich wojsk był też Osów.
Laughing
Mało tego można się dokopać do dokumentacji dawnych fortyfikacji, mimo ich likwidacji przez Towarzystwo Upiększania Miasta w XIXw. Jest np. praca M. Stelmacha pt. "Fortyfikacje Szczecina XII-XIX w. Dokumentacja
urbanistyczno-historyczna".
Laughing
A jeżeli ktoś jednak obstaje jednak przy II wojennej historii i zaginionych skarbach to nic łatwiejszego jak zmierzyć sie i odkryc ponownie Relikwiarz św. Korduli zaginiony w okresie wielkiego upadku tysiącletniej rzeszy o którym Monika Kuhnke pisze w cenne, bezcenne,utracone :
Prawdopodobnie pod koniec 1943 lub na początku 1944 roku, podjęto decyzję o ewakuacji zawartości skarbca kamieńskiego, a samą akcją kierować miał dr Gerhard Bronisch. Polecił on zapakować obiekty do dwóch drewnianych skrzyń i wysłać do pobliskich Benic, gdzie zostały ukryte w kościele i dworze - siedzibie hrabiego Hasso von Flemming. Tam pozostały do 1945 roku. Rankiem 5 marca rozpoczęła się ewakuacja. Skrzynie umieszczono na krytym wozie przeznaczonym do ewakuacji kobiet i dzieci. Jak podaje dalej M. Słomiński, "kolumna uciekinierów, którym towarzyszył konno hrabia von Flemming dotarła do Parłówka, skąd skierowała się na zachód, w stronę Wolina. Na rozwidleniu dróg w Parłówku kolumna została ostrzelana, a hrabia pojechał na posterunek SS w Recławiu, aby uzyskać zgodę na swobodne poruszanie się. Tymczasem w okolicy pojawiły się czołgi radzieckie. Aby odciąć im drogę wysadzano most w Troszynie, na skutek czego większa część wozów z Benic nie mogła kontynuować jazdy na zachód (...). Wóz ze skrzyniami pozostał w Parłówku, gdzie według niektórych świadków został przewrócony. Na tym ślad transportu urywa się."
No cóz wypadałoby dopowiedzieć, że ten relikwiarzyk ma 1000 lat i jest dziełem skandynawskim.
Do koloru do wyboru Laughing
Ja jednak przy Dolnym Śląsku obstaje Wink

Pon 14 Lis, 2005 18:00

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.