| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fotografie polskich moździerzy wielkiej mocy wzór 1932

Na prośbę kolegi Stefana z Francji otwieram wątek fotograficzny poświęcony 220-milimetrowego kalibru moździerzom ?kody, w WP określanych mianem "220-mm moździerzy wielkiej mocy wz. 1932".
Jakość fotografii pozostawia wiele do życzenia, lecz niestety - lepszych nie będzie...
Oryginalna, fabryczna dokumentacja (polska) nie istnieje.Teczki z czeską (jak pisali mi moi znajomi z kraju piwa i knedliczków) przetrwały wojenne zawirowania i czekają na Polaka, któremu się zechce poświęcić czas i pieniądze, by je odnaleźć.Nie jest jednak powiedziane, czy znajdą się w niej wszystkie poprawki, wprowadzenia których zażądało WP po strzelaniach próbnych...
Fotografie pochodzą w sporej części z e-bay'u.Kilka z nich znajduje się w kolekcji niżej podpisanego.
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Fotografię wykonano w październiku 1939 roku na forcie IX "Czerniaków" ("Sadyba") w Warszawie

Opis załącznika:
Fotografia wykonana na niesławnej wystawie zdobycznego uzbrojenia w Lipsku

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Jedna z nielicznych fotografii moździerzy 220mm w Norwegii

Opis załącznika:

Nie 01 Cze, 2008 21:48

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fotografie przyczep moździerza wraz z ciągnikiem.

Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
Ponoć Jarosław

Opis załącznika:
Ten sam

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Z którejś z książek.

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Kadr z filmu

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
W czasie Rajdu Terenowego

Nie 01 Cze, 2008 21:58

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To jeszcze nie koniec...


Opis załącznika:
Również podczas Rajdu Terenowego

Opis załącznika:
1. pan podczas defilady przed królem Rumunii

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Klatki brytyjskiej kroniki folmowej

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Manewry 1. pan w roku 1938

Opis załącznika:

Nie 01 Cze, 2008 22:14

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na dziś to już będą ostatnie fotografie.

Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
1. pan

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Drugi prototyp C7P w czasie jazd próbnych w Puszczy Kampinowskiej

Opis załącznika:
Drugi prototyp C7P w czasie jazd próbnych w Puszczy Kampinowskiej

Opis załącznika:
Drugi prototyp C7P w czasie jazd próbnych w Puszczy Kampinowskiej

Opis załącznika:
Drugi prototyp C7P w czasie jazd próbnych w 1936 roku.

Opis załącznika:

Nie 01 Cze, 2008 22:21

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Teczki z czeską (jak pisali mi moi znajomi z kraju piwa i knedliczków) przetrwały wojenne zawirowania i czekają na Polaka, któremu się zechce poświęcić czas i pieniądze, by je odnaleźć.


Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że się prędzej doczekają tubylca który rzecz całą wkrótce upubliczni Wink

Nie 01 Cze, 2008 22:30

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kiedyś pan K. w rozmowie telefonicznej mówił mi, że Michał Pra?il przymierzał się do napisania monografii międzywojennych dział ?kody.Ale to było kilka lat temu.
Narobił mi tylko smaku...
Pozdrowienia
Grendel

Nie 01 Cze, 2008 23:42

Powrót do góry
Krzysztof 115
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 68
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Im więcej zdjęć tym lepiej. Uśmiech


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 02 Cze, 2008 8:57

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Specem od artylerii z okresu II w.ś nie jestem więc zapytam, co widnieje na tym zdjęciu?? http://www.ioh.pl/forum/download.php?id=35354 Pozostała część moździerza??
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pon 02 Cze, 2008 11:24

Powrót do góry
Krzysztof 115
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 68
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W związku z dużym ciężarem moździerza kalibru 220 mm ( około 14 ton ) , był on rozkładany do transportu na 3 części, umieszczone na 3 przyczepach: na jednej umieszczono lufę wraz z zamkiem, na 2 łoże wraz z kołyską i oporopowrotnikami a na 3 podstawę. W pozycji marszowej ciężar wraz z przyczepami- podwoziami wynosił 23 tony. Każda przyczepa była holowana przez polski ciągnik artyleryjski C7P. Uśmiech

Pon 02 Cze, 2008 13:29

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To jeszcze kilka z ebay


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Pon 02 Cze, 2008 18:30

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

i ...


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Pon 02 Cze, 2008 18:33

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trzeba by jeszcze doliczyć bardzo rzadko widywane na fotografiach przyczepy amunicyjne, również holowane przez C7P.
A, jako, że fotografii nigdy za wiele - oto kolejna ich porcja.
Jutro zeskanuję kilka dodatkowych fotografii, w tym nieco lepsze ujęcia przyczep amunicyjnych.
7TP - bez obrazy - zdjęcia C7P są śliczne i radują moje oczy, ale ten wątek poświęcony jest zdjęciom moździerza i to raczej w pozycji transportowej oraz jego przyczep, a nie ciągników.Zamieszczonych fotografii rzecz jasna nie usuwaj, lecz zdjęć ciągnika solo więcej nie zamieszczaj.
BTW - Krzysztof lub Forteca - czy macie na podorędziu fotografie z "Instrukcji..."? Moje kopie gdzieś diabli wzięli, nie mogę znaleźć...
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Opuszczanie łoża moździerza.
4 kolejne zdjęcia pochodzą z artykułu p. Zarzyckiego zamieszczonego w nTW 2/95.

Opis załącznika:
Opuszczanie podstawy do przygotowanego wykopu.

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 02 Cze, 2008 19:13

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krzysztof 115 napisał:
W związku z dużym ciężarem moździerza kalibru 220 mm ( około 14 ton ) , był on rozkładany do transportu na 3 części, umieszczone na 3 przyczepach: na jednej umieszczono lufę wraz z zamkiem, na 2 łoże wraz z kołyską i oporopowrotnikami a na 3 podstawę. W pozycji marszowej ciężar wraz z przyczepami- podwoziami wynosił 23 tony. Każda przyczepa była holowana przez polski ciągnik artyleryjski C7P. Uśmiech
Dzięki wielkie. No to mam kolejne pytanie. Jak wyglądało użycie bojowe tego moździerza?? Ile czasu trwało złożenie go w całość?? Wogole było to broń efektywna?? Z racja składania i rozkładanie transport chyba nie był łatwą rzeczą??
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pon 02 Cze, 2008 19:30

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak wspomniałem - za cholerę nie mogę znaleźć mojej kopii "Instrukcji...", więc nie mogę sprawdzić :(
Coś mi się plącze, że regulaminowe czasy były ciut wyższe od przeważnie podawanych, ale, że sprawdzić nie mogę, przytoczę za p. Zarzyckim, bo Jego artykuł akurat mam pod ręką.
Czas wprowadzenia moździerza do aukcji - ok. 5.5 godziny.
Czas zejścia ze stanowiska - ok. 2.5 godziny.
Transport bywał kłopotliwy na drogach polnych i niemal niemożliwy na bezdrożach ze względu na nacisk kół na podłoże.Natomiast na drogach bitych nie stanowił żadnego problemu.
Czy była to broń efektywna?
Na to pytanie ciężko odpowiedzieć.Było to działo projektowane do bardzo specyficznego celu - niszczenia fortyfikacji.Stąd też i wymagania techniczne były takie, a nie inne.Projekt ?kody bazował na bogatych doświadczeniach firmy projektującej C.K. artylerię oblężniczą przez dziesięciolecia.Powstał on (w wersji bazowej) ok. roku 1928, ciężko jest go więc oceniać przez pryzmat doświadczeń września 1939 roku...
Jeśli chodzi o skuteczność w zwalczaniu obiektów do walki z którymi moździerz był przeznaczony - schronów bojowych - nigdy nie sprawdzono tego w walce.
Brak było amunicji burzącej - opracowano ją na krótko przed wojną i miała wejść na uzbrojenie w roku 1940-tym.
Pociski tzw. "półpancerne" nie nadawały się do zwalczania celów żywych, czy mobilnych.Użyto ich w tym celu tylko raz - pod Tomaszowem, gdzie strzelał 11. dan.Efektem były wielkie wybuchy, głębokie leje, brak ofiar po stronie niemieckiej i... paniczna ucieczka Niemców z ostrzeliwanej pozycji.Efekt psychologiczny był potężny.
12. i 13. dan nie wystrzeliły ani jednego pocisku.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 02 Cze, 2008 20:20

Powrót do góry
Krzysztof 115
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 68
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przygotowanie i montaż moździerza do strzelania , około 6 godzin. Czas demontażu około 3 godzin.
Moździerze te w ilości 27 sztuk , zakupiono w Czechosłowacji w zakładach Skoda. Miały służyć do rozbijaniu bunkrów w Prusach Wschodnich. We wrześniu 1939 roku nie odegrały istotnej roli z powodu zbyt małej ruchliwości.
Uważam, że były to wyrzucone pieniądze. Można było wtedy w Czechosłowacji ( 1929/1933 ) zakupić armaty polowe kalibru 149,1 mm, jako broń bardziej przydatną w warunkach nowoczesnej wojny.
Grendel, niestety nie dysponuję " Instrukcją.."
Pozdrawiam. Uśmiech

Pon 02 Cze, 2008 20:34

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jeśli chodzi o skuteczność w zwalczaniu obiektów do walki z którymi moździerz był przeznaczony - schronów bojowych - nigdy nie sprawdzono tego w walce.


Sprawdzano na poligonie w Modlinie - generalnie to jedno wielkie nieporozumienie. Działo kalibru niewiele większego niż świetna niemiecka I wojenna 21 cm o zdecydowanie lepszej mobilności, o stopniu komplikacji o wiele lepszej 305 mm.

Cytat:
Było to działo projektowane do bardzo specyficznego celu - niszczenia fortyfikacji.


Dodajmy - fortyfikacji polowej - do niszczenia fortyfikacji stałej, nawet o standardach I wojennych, się niespecjalnie nadawało.

ciekawe, ile wynosiła "wziątka" i kto się nią podzielił Question

Pon 02 Cze, 2008 21:16

Powrót do góry
Krzysztof 115
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 68
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odpwiedzialny był wtedy gen Sosnkowski. Po otrzymaniu 3 pierwszych moździerzy i przeprowadzeniu prób w Polsce, które wypadły niepomyślnie, należało odstąpić od dostaw dalszych moździerzy tego kalibru. Może jednak 305 mm ?

Pon 02 Cze, 2008 21:47

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Forteca napisał:
Cytat:
Jeśli chodzi o skuteczność w zwalczaniu obiektów do walki z którymi moździerz był przeznaczony - schronów bojowych - nigdy nie sprawdzono tego w walce.


Sprawdzano na poligonie w Modlinie - generalnie to jedno wielkie nieporozumienie.


Przecież napisałem, że nie sprawdzono tego w walce.O próbach poligonowych nie napisałem póki co niczego, ale zamierzałem to zrobić po znalezieniu kwitów, co mi się nie udało, więc unikając konkretów - próby nie wykazały się tak kompletnym nieporozumieniem, jak wydajesz się pisać.Zarówno moździerz , jak charakterystyka pocisku mieściły się w zakresie stawianych przed działem/pociskiem wymagań.Jak "wyżyłowane" były te wymagania to już inna sprawa - niemniej - przebijalność można było dość łatwo zwiększyć, czego nie zrobiono, głównie ze względu na niemożliwość wykonania tego typu pocisków w kraju.Stąd próby wprowadzenia na etat pocisków burzących, by podnieść użyteczność działa.Ale to już inna historia.
Forteca napisał:
Działo kalibru niewiele większego niż świetna niemiecka I wojenna 21 cm o zdecydowanie lepszej mobilności, o stopniu komplikacji o wiele lepszej 305 mm.

Z tym się niestety dyskutować nie da.Ośmiokilogramowa różnica w masie pocisku i większa donośność nijak nie rekompensowała mniejszej mobilności.Zwłaszcza, że celność moździerza była...hmmm... powiedzmy - taka sobie.
Forteca napisał:
ciekawe, ile wynosiła "wziątka" i kto się nią podzielił :?:

Powiedzmy, że ustawianie przetargów i wymagań sprzętowych na potrzeby konkretnego producenta było praktyką powszechną w wielu ówczesnych armiach i krajach, a Polska nie była w tym wyjątkiem.O wątpliwych zaletach moździerza ?kody mówiło się w latach 30-tych całkiem głośno, lecz zarzut łapówkarstwa stawiano jedynie półgębkiem.W Czechosłowacji owych czasów toczyło się kilka dość głośnych procesów o łapówki za wojskowe zamówienia, w które zamieszane były wyższe kadry menedżerskie ich największych firm zbrojeniowych, w tym ?kody.

Ponawiam pytanie - Jarku - masz gdzieś pod ręką skany "Instrukcji..." ?Jeśli tak, to proszę, zamieść tu fotografie etapów montażu moździerza na stanowisku ogniowym.
Nijak nie mogę znaleźć teczki z materiałami o wz.1932.Przepadła.Tzn. - z pewnością jest. Gdzieś.
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
Pięć fotografii z albumu Adama Jońcy "Pojazdy mechaniczne WP 1939"

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
W koszarach 1. pan w Górze Kalwarii.Zdjęcie z broszury św. pamięci J. Magnuskiego o 7TP wydanej w 1996 roku.

Opis załącznika:
Drugi prototyp C7P podczas prób w Puszczy Kampinowskiej - zdjęcie zdaje się było zamieszczone w MiF


Ostatnio zmieniony przez Grendel dnia Wto 03 Cze, 2008 20:01, w całości zmieniany 1 raz

Wto 03 Cze, 2008 17:41

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
O próbach poligonowych nie napisałem póki co niczego, ale zamierzałem to zrobić po znalezieniu kwitów, co mi się nie udało, więc unikając konkretów - próby nie wykazały się tak kompletnym nieporozumieniem, jak wydajesz się pisać.


Znaczy się nie tyle próby, co sam zakup był nieporozumieniem - próby modlińskie zostały opisane w "Inforcie" o nakładzie zdaje się 300 egz., więc tyle co nic.

Cytat:
Zwłaszcza, że celność moździerza była...hmmm... powiedzmy - taka sobie.


Zwłaszcza, jak sobie porównamy z możliwościami francuskiej I-wojennej 28 cm, o brytyjskiej porównywalnego do naszej kalibru nie wspominając - a sporo tego "zawalało" depoty tuż po wojnie.

Skanów niestety nie mam, mam gdzieś jakieś ksero, tylko "gdzieś", a w tej chwili biurko zawalone zupełnie czym innym Wyluzowany

Wto 03 Cze, 2008 18:37

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Forteca napisał:
Znaczy się nie tyle próby, co sam zakup był nieporozumieniem - próby modlińskie zostały opisane w "Inforcie" o nakładzie zdaje się 300 egz., więc tyle co nic.

Ja mam ksero ksera (Łojezu!, ależ to brzmi ;o) ) raportu z tych strzelań.Pozostałość z czasów, gdy przymierzałem się do wyskrobania czegoś o tych moździerzach...Tyle, że jest w teczce, której nie mogę znaleźć.Powinna być w segregatorze polskiej artylerii, ale nie ma.Albo jest gdzieś w garażu, albo na farmie.Nie ma mowy, żebym znalazł bez dłuższych poszukiwań...Przy okazji rozejrzę, bo miałem tam wynotowane sygnatury.
Forteca napisał:
jak sobie porównamy z możliwościami francuskiej I-wojennej 28 cm, o brytyjskiej porównywalnego do naszej kalibru nie wspominając

Porównywać ciężko, bo to kaliber większy o 60mm, co w wagomiarze pocisku znaczy sporą różnicę (220mm-128kg, a 280mm-202 lub 275 kg, w zależności od pocisku).szybkostrzelność praktyczna była podobna, a o celności tych moździerzy (nawet modelu 1914/1916) znane mi relacje artylerzystów AEF świadczą raczej negatywnie.Co innego haubica 240mm mle 1918.To była broń nieco wzorowi 1932 bliższa.Z cięższym pociskiem, o większym zasięgu i o znacznie mniejszym rozrzucie.
Brytyjska haubica 9.2 cala, zwłaszcza poprawiona Mark II miała znacznie lepsze parametry , niż wz. 1932, lecz wszystkie te trzy wymienione tu typy haubic nie były zdecydowanie bardziej mobilne.Czasy rozwinięcia i zwinięcia stanowiska ogniowego były podobne.

Forteca napisał:
Skanów niestety nie mam, mam gdzieś jakieś ksero, tylko "gdzieś"

Czyli mamy podobnie...

Krzysztof,
To, że odpowiedzialnym za zakupy był gen. Sosnkowski akurat Jego moim zdaniem bezpośrednio nie obciąża.Zwróciłbym raczej uwagę na komisję obserwującą próby moździerza w Czechosłowacji w roku 1929.W CAW jest jej relacja z tych prób.Zdaje się, że Konstankiewicz przytacza nazwiska jej członków, a przynajmniej przewodniczącego.Jeśli ktoś "wziął", to najpewniej właśnie oni, gdyż ich pozytywna opinia zaważyła na sformułowaniu wymagań stawianych przed tym sprzętem i na decyzji zakupu.

Forteca - dogrzebałeś się czegoś więcej o pobycie moździerzy na Helu?
Ja niestety nie.

Edit:
Sprawdziłem u Konstankiewicza - komisją kierował płk. dyplomowany Krukowicz-Przedrzymirski.Kwity raportu i rekomendacji są w CAW.

Pozdrowienia
Grendel

Sro 04 Cze, 2008 15:16

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To moździerze moim zdaniem nie nadawały się do niczego w realiach wojny. Tym bardziej defensywnej, jaką miała zamiar prowadzić II RP.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Nie 08 Cze, 2008 15:06

Powrót do góry
Bodziu
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 491
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Parę zdjęć z okresu międzywojennego


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 09 Cze, 2008 9:38

Powrót do góry
Bodziu
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 491
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolejne zdjęcia, tym razem jako sprzęt zdobyty przez Niemców.
W położeniu marszowym, zdobyte na stanowisku, oraz na wystawie sprzętu zdobycznego



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 09 Cze, 2008 9:45

Powrót do góry
alkali
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,

A co wiecie o wykorzystaniu tych moździerzy w charakterze baterii nadbrzeźnych na płw. helskim, oczywiście przez Niemców ?

Alkali

Pią 13 Cze, 2008 18:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.