| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kawaleria Polska w Powstaniu Wielkopolskim

Witam,
ostatnio tak się zgadało, że dziadek mojego przyjaciela brał udział jako bardzo młody człowiek w Powstaniu Wielkopolskim. Służył w kawalerii, ale gdzie, co i jak, tego nikt nie wie. A jakiekolwiek pamiątki po dziadku przepadły w czasie wojny. Kumpel rozpuścił wici wśród rodziny i znajomych, ale pomyślałem o IOH, bo przecież na pewno ktoś się znajdzie "kumaty" i coś wyjaśni, wskaże literaturę, jakieś linki, kontakty itp? Dziadek mieszkał wówczas pod Sulechowem.
Dla mnie temat całkiem egzotyczny Rolling Eyes , więc proszę o jakieś wskazówki.
Pozdrawiam Neutral

Czw 27 Mar, 2008 22:54

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli rodzina nie ma żadnych informacji o służbie dziadka ustalenie jakichkolwiek informacji będzie trudne. Ogólnie kawaleria w Powstaniu Wielkopolskim odgrywała raczej rolę drugorzędną. Brakowało potyczek w których kawaleria mogłaby w sposób zmasowany pokazać na co ją stać, poza tym w samym dowódctwie brakowało jasnej koncepcji wykorzystania jazdy. Konnica niezastąpiona była w zwiadzie i łącznictwie.
Jeśli chcesz trochę poczytać o Powstaniu Wielkopolskim polecam wszelkie książki Antoniego Czubińskiego.

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Czw 27 Mar, 2008 23:55

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki wielkie, przekazałem.
Mam nadzieję, że jak dowiem się jakichś dalszych szczegółów, to ktoś może udzieli informacji?
Pozdrawiam

Sro 02 Kwi, 2008 9:48

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślę, że już nazwisko dziadka może sporo pomóc. Tak jak nazwiska dowódców albo oficerów.

Sro 02 Kwi, 2008 15:50

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kilka jednostek kawalerii brało udział w Powstaniu : 1,2,3,4 pułk Ułanów Wielkopolskich . Ale nie koniecznie "dziadek" musiał służyć w ułanach , mógł też w artylerii konnej .

Sro 02 Kwi, 2008 16:26

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot-Dziobecki napisał:
Myślę, że już nazwisko dziadka może sporo pomóc. Tak jak nazwiska dowódców albo oficerów.
Jeśli dziadek był dowódcą lub oficerem to sprawa powinna być łatwiejsza. Natomiast jeśli był Powstańcem niższej rangi no to może być trochę kłopotów. Powstanie Wielkopolskie charakteryzuje sie tym że ciężko znaleźć jakiś większy spis Powstańców którzy polegli w walce, natomiast pełno jest pomników w wielu miejscowości na których spisano nazwiska lokalnych poległych Powstańców.

Dołączam kilka fot z moich podróży po Wielkopolsce. Zdjęcia zrobione na cmentarzu Powstańców Wielkopolskich w Lesznie (marzec 2008).



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię


Ostatnio zmieniony przez Brodeur dnia Sro 02 Kwi, 2008 20:09, w całości zmieniany 2 razy

Sro 02 Kwi, 2008 19:32

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz dzięki; będziemy z kolegą szukać.
Pozdrowienia

Sro 02 Kwi, 2008 19:48

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz- raczej nie był żadnym dowódcą, czy nawet podoficerem. Nazywał się Stanisław Karpiński, służył - w "kawalerii".
Powinienem w ciągu tygodnia - dwóch mieć bliższe informacje, bo kolega przekazał kuzynom przekazał m.in. , że należy szukać w publikacjach A. Czubińskiego, ja zaś, aby na stronie internetowej Sulechowa znalazł jakiś kontakt z muzeum czy tego rodzaju instytucją, w której mogą być przechowywane lokalne pamiątki.
Aha, dowiedziałem się też, że pan ten brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej jako ułan?, w każdym bądź razie kawalerzysta, oraz w bitwie warszawskiej, ale gdzie, co i jak , tego jeszcze nie wiem.
Pozdrowienia i jeszcze raz dziękuję!!!!!

Sro 02 Kwi, 2008 19:57

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, pozwolę sobie przesłać wiadomosć, która otrzymałem od przyjaciela:
Cytat:
Podaję dane dziadka:

Stanisław Karpiński syn Jana, urodzony 24.08.1902 r.
Do Powstania Wlkp. wstąpił jako ochotnik mając 16 lat ( to pamietam jak opowiadał , że skłamał jak pytali ile ma lat - mówiąc że 18 )
od 9 stycznia 1919 r do 1920 roku pełnił służbe wojskową w Wojsku Polskim - pamiętam , że w KOP ( Korpus Ochrony Pogranicza )


Może to pozwoli na dalsze przybliżenie poszukiwań?
Pozdrawiam

Pią 04 Kwi, 2008 15:11

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli służył w KOP, to na pewno nie w latach 1919-1920, bo ta formacja powstała w połowie lat 20-tych.
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sob 05 Kwi, 2008 0:36

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
przyjaciel przesłał mi mailem skan dokumentu dot. słżzby wojskowej jego dziadka. Ale proszę - technicznie- o pomoc: komu to wysłać, żeby zamieścił to na forum? Ja nie umiem, przyznaję się bez bicia.
Bo w relacjach ustnych mogą być przekłamania i tu Danziger ma rację, że cos nie gra...
Pozdrawiam

Sob 05 Kwi, 2008 2:14

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

daj na [email protected]

Sob 05 Kwi, 2008 11:46

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trochę trwało, oto link:
http://img186.imageshack.us/img186/7208/dokii6.jpg

Nie 06 Kwi, 2008 19:46

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skoro zachowały się dokumenty w CAW-ie, to może niech tam się uda. Pewnie jest coś więcej niż napisali na zaświadczeniu.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 06 Kwi, 2008 20:01

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
i dziękuję wszytskim za pomoc i informacje.
Pozdrawiam

Pon 07 Kwi, 2008 17:57

Powrót do góry
talgo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam na

http://www.wbc.poznan.pl

znajdziesz listy poległych no ale bez odrobiny czasu sie nie obejdzie
bo troche tego jest

powiem ci tylko że nie ma go w żadnym pułku ułanów wielkopolskich

ewentualnie może w jakimś dywizjonie altyleri konnej
no ale to juz musisz sam sprawdzić

Sro 14 Maj, 2008 12:40

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję, przekazałem, wystąpiliśmy do CAW, jest podobno teczka, chodzi o art. konną, ale był to jakiś oddział formowany ad hoc z rozbitków i ochotników.
Pozdrawiam

Pon 19 Maj, 2008 2:49

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
znam podobna sprawe ze swojej rodziny. CAW nie bedzie wprawdzie udzielic Tobie 100%ej odpowiedzi, bo materialy na temat Powstania Wielkopolskiego maja wielkie luki. Jesli nie CAW to sprobuj napisac do Biura Orderow i Odznaczen przy Prezydencie RP. Wtedy otrzymasz moze odpowiedz, czy dziadek otrzymal za PRL Krzyz Powstanców Wlkp. Krzyz nadawany byl jak sie nie myle od 1956 r.
Bym zapisal sobie jeszcze te wiadomosci na temat jego udzialu w Powstaniu. Gdzie walczyl itd.
Jezeli chodzi o Sulechów, to poszperaj w roznych muzeach ktore otwarte sa w malych miejscowosciach. Napisz pare eMaili do Urzedów Gmin i miast w okolicy, tam z pewnoscia sa tez historycy lub jacys biblotekarze, ktorzy Tobie beda mogli w stanie pomoc.

To wielka duma miec przodka Powstanca Wielkopolskiego............. i obowiazek.

Pon 09 Cze, 2008 11:14

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.