| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hiszpanie w niemieckich obozach

No właśnie kruca fiks, czytałem o tym chyba w "Angorze".....
Republikan było bodajże 40 tysięcy, trafiali do niemieckich obozów m.in. w Ravensbruck.
Czy ktoś coś wie?
Pozdrawiam

Sob 10 Cze, 2006 18:14

Powrót do góry
Poszust
Unteroffizier

Unteroffizier




Posty: 69
Skąd: Jelcz-Laskowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O ile się nie mylę trafiali też do Matchausen lub Gussen, ale szybko ich wykończyli i ostała się tylko garstka, byli to żołnierze Hiszpańscy.

Nie 11 Cze, 2006 0:39

Powrót do góry
Colo_Ogame
Corporal

Corporal





Posty: 41
Skąd: Nowy Sącz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Coś niedawno czytałem ale było tego mało , podobno nieliczni którzy przeżyli mieszkają w Hiszpani a dokładnie na wsiach . Zszokowany Zszokowany Zszokowany Zszokowany Zszokowany
_________________
Zapraszam do komentowania mojego bloga Bardzo szczęśliwy
http://przygody-czworki-wspanialych.blog.onet.pl/

Sob 24 Cze, 2006 0:47

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grzesiuk w "Pięć lat kacetu" piszę trochę o nich.

Sob 24 Cze, 2006 10:01

Powrót do góry
Nestor Machno
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 135
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot Dziobecki- jak chcesz to mogę dla ciebie wyszukać parę dobrych linków, tylko że niestety po angielsku. W Matthausen i Ravensbruck głównie siedzieli. nawet gdzieś mam zeskanowaną listę sporej ilości nazwisk. Byli to w dużej mierze byli członkowie wojsk republikańskich, socjaliści, anarchiści etc. którzy po przegranej wojnie domowej przedostali się do Francji ,a tam byli przez rząd francuski zamknięci w obozach. Po niemieckim ataku na Francję wielu z nich dostało się w ręce hitlerowców i w wypadku odkrycia, iz byli Hiszpanami od razu mieli zagwarantowany obóz.
_________________
Psy służą , wilki są wolne

Pią 11 Sie, 2006 15:29

Powrót do góry
Militari
Прапорщик

Прапорщик




Posty: 174
Skąd: Głogów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja słyszałem że nacjonaliści wybijali ich wpień

Pią 24 Lis, 2006 21:30

Powrót do góry
Nestor Machno
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 135
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co masz na mysli że wybijali ich w pień? Każdego nie dali rady, wielu uciekło do Francji, a tam po ataku Niemiec przeszli do ruchu oporu. Każdy Hiszpan złapany we Francji z podejrzeniem , iż brał udział w Wojnie Domowej od razu trafiał do obozu.Większosc oczywiście nie przeżyła.
_________________
Psy służą , wilki są wolne

Wto 28 Lis, 2006 1:22

Powrót do góry
timur
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
odnośnie tematu - o Hiszpanach wspomina Wacław Mitura w książce "Za drutami Stutthofu" (Pomorze Bydgoszcz 1984).

Według autora transport do Stutthofu liczył ok. 40 młodych Hiszpanów, którzy podobno pracowali wcześniej w fabryce w Gdyni produkującej dla potrzeb wojennych. Przyczyną wtrącenia do obozu była podobno odmowa podjęcia pracy. Plotki, jakie krązyły po obozie wskazywały, że Hiszpanie byli albo robotnikami zwerbowanymi w Hiszpanii przez agentów niemieckich koncernów zbrojeniowych, albo też ludźmi o poglądach lewicowych, którzy schronili się we Francji po wojnie domowej w Hiszpanii.

W Stutthof Hiszpanie mieszkali w osobnym bloku i byli izolowani od reszty wieźniów. Nie wysyłano ich do pracy poza obozem, natomiast byli poddawani nieustannie makabrycznym "ćwiczeniom" przez blokowego Wacława Kozłowskiego. Po kilku tygodniach zniknęli z obozu, przy czym mówiono, że podobno zostali zwolnieni.

Sob 17 Maj, 2008 23:08

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Republikan było bodajże 40 tysięcy, trafiali do niemieckich obozów m.in. w Ravensbruck.


Odświeżony, stary temat ale zapytam. Skąd masz/miałeś dane o Hiszpanach w Ravensbruck? Według Wandy Kiedrzyńskiej w męskim obozie w Ravensbruck przebywało 71 Hiszpanów.

Nie 18 Maj, 2008 9:58

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, niestety nie jestem w stanie podać bibliografii, było to wyczytane, jak już wspomniałem, w "Angorze". Ona drukuje przedruki więc trzeba by najprawdopobniej pogrzebać w ich archiwalnych wydaniach.

Sob 31 Maj, 2008 17:24

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.