| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Moralezz
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podanie Bułak-Bałachowicza

Witam wszystkich. Na jednym z wschodnich forum miłośników historii dyskutowaliśmy o przynaleznośći państwowej Bułak-Balachowicza, i pojawił się taki ciekawy dokument:
"Starszynie Rady Ludowych Ministrów Białoruskiej Republiki Ludowej przez szefa wojskowo-dyplomatycznej misii na Łotwie i Estonii Jezawitawa:
Będąc obywatelem Bialoruskiej Republiki Ludowej, liczę potrebnym aby mojewojsko było wykorzystane do obrony całośći i niedzielimości mojej Ojczyzny, dlatego proponuję mojemu rządowi zaliczyć mi i mój oddział na białoruską służbe."
Co za niecałe 10 lat nie przeszkadzało Bułachowiczowi wyrażać swoją milość do polski.
Czy ktos ma swoje zdanie na ten temat?



Opis załącznika:

Sro 11 Kwi, 2007 15:50

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokument jest jak mniemam z roku 1918 (widać datę 19, ale na jakimś dopisku) - wówczas BRL istniała. 10 lat później jej nie było, więc trudno żeby Bułak mógł nadal być jej obywatelem. Proste.
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sro 11 Kwi, 2007 16:36

Powrót do góry
Moralezz
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba zle napisałem. Nie chodziło mi o obywatelstwo stricto senso, ale o to kim bardziej sie czuł. Wiadomo, że za swojego go liczą białorusini i nawet estończycy.

Czw 12 Kwi, 2007 10:09

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tego to nie wiem. Podejrzewam, że jedynie słusznej odpowiedzi mógłby udzielić wyłącznie on sam, przy czym odpowiedź mogłaby być różna w zależności od okresu. Ludzkie poczucie przynależności narodowej może się wszak zmieniać w czasie.
_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 12 Kwi, 2007 11:44

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, raczej się nie dowiemy czy jego "zmiana narodowości" była wynikiem kalkulacji czy rzeczywistą zmianą. Pozdrawiam.

Pią 13 Kwi, 2007 9:54

Powrót do góry
Wieniawa
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bułak był swego rodzaju bezpaństwowcem. Wychowany militarnie w Armii Carskiej, naprawdę był działaczem białoruskiego podziemia, ale i jednocześnie wyznawcą federacyjnj koncepcji Piłsudskiego, gdy to upadła, Bułak inkorporował się dobrowolnie pod rozkazy NDWP

Czw 28 Lut, 2008 14:08

Powrót do góry
Bielszym
Porucznik

Porucznik




Posty: 596
Pochwał: 3
Skąd: Żoliborz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moralezz napisał:
(...) co za niecałe 10 lat nie przeszkadzało Bułachowiczowi wyrażać swoją milość do polski (...) Kim bardziej się czuł? Wiadomo, że za swojego go liczą białorusini i nawet estończycy.

Chodzi Ci zapewne o gen. Stanisława Bułak-Bałachowicza (a nie Bułachowicza)?

Rzeczpospolita Polska była ojczyzną wielu narodowości, nie widzę więc sprzeczności pomiędzy identyfikacją narodową białoruską a "wyrażaniem miłości do polski". Czy ta ojczyzna była matką czy macochą - to już osobna sprawa, choć warto zauważyć, że Bułak-Bałahowicz najwyraźniej nie był o niej najgorszego zdania, podobnie zresztą jak wielu innych.

Robert05 napisał:
Raczej się nie dowiemy czy jego "zmiana narodowości" była wynikiem kalkulacji czy rzeczywistą zmianą.

Pozytywny stosunek do Rzeczpospolitej nie świadczy o żadnej zmianie narodowości gen. Bułak-Bałahowicza. To nie hitlerowskie Niemcy i zdobywca Pińska mógł pozostać Białorusinem, będąc jednocześnie szanowanym obywatelem Rzeczpospolitej. Choć z krajów o wyższej rzekomo cywilizacji wiały wtedy zgoła inne prądy myślowe (znajdując i u nas niemądrych zwolenników), to jednak kilkusetletnia tradycja Rzeczpospolitej Wielu Narodów wciąż obowiązywała. I twierdzę, że nadal nas zobowiązuje.

Generał Bułak-Bałahowicz zginął podczas aresztowania przez Gestapo w maju 1940 w Warszawie, jako jeden z bardzo wielu obywateli polskich rozmaitych narodowości (nie wyłączając niemieckiej), poczuwających się do wierności tradycyjnie pojmowanej Rzeczpospolitej.

Nie 09 Mar, 2008 20:20

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.