| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ridiger
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Forty Mieroszów - Fiedland

Witam.

Poszukuję wszelkich informacji o fortach w Mieroszowie dawniej Friedland - Dolny Śląsk.

Mam małe "co nieco" ale poszukuję czegoś obszerniejszego.
Może jakieś ryciny lub opisy ruchów wojsk ( zahaczających) o tą miejscowość, z potwierdzeniem pobytu w tych fortach.


Z góry dziękuję Wink

_________________
Jak straszna jest prawda, że nie pozwalają Ci jej poznać? Czym można zastraszyć lub przekupić kolejne ekipy rządzące w Polsce aby ukrywały prawdę? Część z Nas to wie.

Pon 01 Sty, 2007 18:15

Powrót do góry
faza
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Skąd: słubice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

forty mieroszów

Plany tych fortyfikacji znaleźć można na stronie szwedzkiego archiwum wojennego. Poniżej wysyłam link.
http://www.ra.se/KRA/bilder/0406/25/078_001.jpg
i
http://www.ra.se/KRA/bilder/0406/25/078_002.jpg

Plany nie są datowane, ale wydaje mi się, że są związane z wojną 30 letnią.
Z tego co wiem, planowano tam również budowę umocnień w latach 90 XVIII wieku, kiedy to była groźba konfliktu z Austrią.
Na razie szerzej się sprawą nie zająłem, ale mnie interesuje, bo zajmowałem się sprawą fortyfikacji górskich w tym terenie z XVIII wieku (przełęcz kowarska i okolice).

Jestem ciekaw, czy zostały jakieś relikty z fortyfikacji z okolic Mieroszowa. Ze zdjęć lotniczych wynika, że nie ma na pewno fortyfikacji na wzgórzu, które na szwedzkich planach opisane są jako Farberberg. Jest natomiast szansa, że coś się zachowało na wzgórzu określanym jako Kirchberg. Obecnie teren jest zalesiony, więc może coś da się tam znaleźć.
Tak w ogóle, to dla tych okolic, pod względem wojskowym najważniejszy jest okres wojny 30 letniej oraz lata 1740 -1800 - okres wojen śląskich i wojny o sukcesję bawarską. Wówczas było najwięcej walk i przemarszów wojska w tych okolicach. Podstawowym źródłem informacji o historii wojskowej tego okresu jest dzieło wydane na przełomie XIX i XX wieku przez pruski sztab generalny - Die Kriege Friedrichs des Großen. Jeśli chodzi o wojnę 30 letnią, to polecam książkę prof. Maronia, Militarne aspekty wojny 30 letniej na Śląsku
Pozdrawiam

Wto 06 Mar, 2007 15:59

Powrót do góry
ridiger
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za post i mapki.
Wink
Ale te mam od jakiegoś czasu i na ich kanwie powstał ten watek.

Zależy mi właśnie na informacjach o fortach na Kirchbergu. Coś wokół nich się zaczyna dziać Rolling Eyes
Przy nieistniejącym kościele ewangelickim jakiś czas pracowali ewakuowani z Auschwitz więźniowie żydowscy. Co tam robili nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że w okolicach tych kościołów pochowano ( zasypano w dużej mogile zbiorowej ), sporą ich grupę. Czy była to dziura? A może jakiś chodnik lub sztolnia?
Że istnieją chodniki pod tym wzgórzem jest pewne. Takie tunele i tunele minerskie były w każdym forcie.
Tylko ciekawe, że nikt się nie chce przyznać do wiedzy na ten temat.

_________________
Jak straszna jest prawda, że nie pozwalają Ci jej poznać? Czym można zastraszyć lub przekupić kolejne ekipy rządzące w Polsce aby ukrywały prawdę? Część z Nas to wie.

Sro 07 Mar, 2007 18:24

Powrót do góry
faza
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Skąd: słubice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma możliwości, żeby były tam jakieś chodniki kontrminerskie, w fortyfikacji polowej tego typu instalacji się nie stosowało. Zbyt droga i zbyt długo ją się buduje. Tego typu dzieła obronne, jak przedstawiono na planach z Kriegsachivet składają się jedynie wału ziemnego, fosy, wyjątkowo z ziemno-drewnianych schronów. O żadnych chodnikach mowy być nie może. Przynajmniej nie związanych z tymi konkretnymi fortyfikacjami. Poza tym to są góry, czyli wszelkiego rodzaju sztolni pogórniczych może być tam od groma.
Mnie natomiast interesuje, czy zachowały się jakiekolwiek pozostałości tych fortyfikacji na Kirchbergu. Do tej pory umocnienia w okolicach Mieroszowa nie pojawiały się jako temat prac naukowych, inaczej jest np. z fortyfikacjami w kotlinie kłodzkiej. A ja wiem, że i w tym terenie, z uwagi na ważną z przyczyn wojskowych Bramę Lubawską (i inne przejścia górskie) fortyfikacji polowych było mnóstwo.

Czw 08 Mar, 2007 12:00

Powrót do góry
ridiger
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

faza napisał:
Nie ma możliwości, żeby były tam jakieś chodniki kontrminerskie, w fortyfikacji polowej tego typu instalacji się nie stosowało. Zbyt droga i zbyt długo ją się buduje. Tego typu dzieła obronne, jak przedstawiono na planach z Kriegsachivet składają się jedynie wału ziemnego, fosy, wyjątkowo z ziemno-drewnianych schronów. O żadnych chodnikach mowy być nie może. Przynajmniej nie związanych z tymi konkretnymi fortyfikacjami. Poza tym to są góry, czyli wszelkiego rodzaju sztolni pogórniczych może być tam od groma.
Mnie natomiast interesuje, czy zachowały się jakiekolwiek pozostałości tych fortyfikacji na Kirchbergu. Do tej pory umocnienia w okolicach Mieroszowa nie pojawiały się jako temat prac naukowych, inaczej jest np. z fortyfikacjami w kotlinie kłodzkiej. A ja wiem, że i w tym terenie, z uwagi na ważną z przyczyn wojskowych Bramę Lubawską (i inne przejścia górskie) fortyfikacji polowych było mnóstwo.


Cześć.
Nie znam sie na tyle na fortyfikacjach aby negować Twoje poglądy. Ale czy przypadkiem to nie wał ziemny ochrania przestrzeń pomiędzy fortami na Kirchbergu? Bastiony wyglądają mi na solidniejsze.
Forty w Kłodzku mają takie same oznaczenia, ale są z kamienia.
Czy wiesz kto zbudował forty w Mieroszowie? Wygląda mi na to, że austryjacy. Fort pólnocny na Kirchbergu jest bardziej umocniony od południowego. Czyli można wnioskować, że miał za zadanie osłonę od północy.
Zawsze zasadą było łączenie oddalonego fortu chodnikiem z fortem głównym. Czy mogli zrobić to w Mieroszowie?
Nie mówię, ze musiały tam być chodniki minerskie. Ale skoro na przykład w Kłodzku i Srebrnej Górze były Question

W połowie marca spróbuję w terenie sprawdzić temat.

Dzięki za wszelkie uwagi. Wink

_________________
Jak straszna jest prawda, że nie pozwalają Ci jej poznać? Czym można zastraszyć lub przekupić kolejne ekipy rządzące w Polsce aby ukrywały prawdę? Część z Nas to wie.

Czw 08 Mar, 2007 17:46

Powrót do góry
faza
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Skąd: słubice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nigdy nie słyszałem o zasadzie łączenia ze sobą obiektów obronnych za pomocą tuneli. W takich sytuacjach wznoszono otwarte przejścia - drogi, które z obu, albo tylko z jednej strony były poprzedzane przez glacis i palisady. Jak sie przyjrzysz dobrze planom z kriegsarchivet, to zauważysz na jednym ze zbocz taki właśnie element, tam oznaczony jako Communication.
Jeśli dokładnie zanalizujesz te plany, to zobaczysz, że oba dzieła obronne na Kirchbergu otoczone fosą, a przestrzeń między nimi- palisadami. W fortyfikacji polowej takie właśnie przeszkody stosowano - palisady i fosy. Wątpię, żeby obiekty tego typu, jak w Mieroszowie, murowano, tak jak to czyniono w Kłodzku i Srebrnej. Było to zbyt mało ważne miejsce, aby inwestować tam w prace murarskie. A już w ogóle nie widzę sensu we wznoszeniu korytarzy kontrminerskich. Te stosowano jedynie w dużych twierdzach, bo tylko budżety dużych twierdz znosiły tak drogie wydatki. Twierdzę Srebrna Góra wznoszono olbrzymim kosztem, a jednak nie zdecydowano się na chodniki kontrminerskie - wydatek byłby zbyt duży, w stosunku do "zysku" w obronie. Przy wznoszeniu fortyfikacji polowych jeszcze bardziej kierowano się oszczędnościami, miały to być tymczasowe obiekty, które obsługiwały by oddziały polowe. Nawet forty w kotlinie kłodzkiej (nie mówię tutaj oczywiście o umocnieniach twierdzy Kłodzko), wznoszone w latach 90 XVIII wieku, jako stałe, pojedyncze forty zaporowe, budowano tylko częściowo z kamienia, większość wartowni, obiektów mieszkalnych a nawet kazamat była ziemno drewniana. Tym bardziej skąpiono na środkach w Mierszowie. Oczywiście to są moje domysły, jak już pisałem, nigdy nie zajmowałem się tymi obiektami (może w przyszłości), ale znam liczne analogie z XVII i XVIII wieku. [/i]

Pią 09 Mar, 2007 16:27

Powrót do góry
marun
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Mieroszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jestem z Mieroszowa, jeżeli ktoś nadal jest zainteresowany tym tematem mogę pomóc...

Pią 13 Kwi, 2007 0:24

Powrót do góry
faza
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Skąd: słubice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jestem nadal zainteresowany tematem. Chciałbym wiedzieć, czy na wzgórzu "kirchberg" (nazwa wzięta z archiwalnej mapy, patrz link na początku tematu) są jakieś pozostałości umocnień. Wprawdzie od ich powstania minęło ok 250 lat, jednak jest szansa, że się coś zachowało - teren zalesiony i umocnienia tam ulokowane nie powinny być zniszczone przez orkę.

Pią 13 Kwi, 2007 14:11

Powrót do góry
ridiger
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marun napisał:
Jestem z Mieroszowa, jeżeli ktoś nadal jest zainteresowany tym tematem mogę pomóc...


Witam.

Ja niestety mam zajęte dwa tygodnie i teraz nie mogę się tam zjawić.
Jeżeli możesz i masz aparat (teraz jest ostatni czas dopuki trawa nie zarośnie wszystkiego), zrób dokumentację zdjęciową wzgórza - wszystkie dołki, cembrowiny, fundamenty, studzienki i tym podobne detale.
Pod koniec kwietnia możemy się umówić w Mieroszowie i wspólnie ustalić pozostałe sprawy.
Wiem, że są osoby w Mieroszowie które były w lochach pod tym wzgórzem. Ale na razie do nich nie dotarłem.

Jak byś miał pytania i chciał więcej informacji pisz na pw.

_________________
Jak straszna jest prawda, że nie pozwalają Ci jej poznać? Czym można zastraszyć lub przekupić kolejne ekipy rządzące w Polsce aby ukrywały prawdę? Część z Nas to wie.

Pią 13 Kwi, 2007 15:38

Powrót do góry
marun
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Mieroszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do czasów obecnych po fortach nie zostało śladu - przynajmniej nie takie widoczne gołym okiem. W XIX wieku Parkowa Góra (bo taką nazwę nosi obecnie Kirchberg) została zaadoptowana na park miejski. Jeden z bogatych mieszkańców ówczesnego Friedlandu otworzył tu restaurację, a na zboczach wytyczył alejki i miejsca wypoczynku. Jeżeli cokolwiek przetrwało do jego czasów to z pewnością bardzo zaawansowane prace ziemne zatarły ostatnie ślady większego fortu na Kirchbergu. Podobny los najprawdopodobniej spotkał pozostałości po mniejszym forcie. Na drugim końcu góry (południowym) stanął wiatrak oraz zabudowania gospodarcze (nic z nich nie przetrwało do czasów dzisiejszych). Trzeci fort - gwiaździsty na FarberBergu to obszar dzisiejszych pól uprawnych.
Tak więc generalnie po fortach nie ma śladu, ale przyjrzawszy się mapą z powyższych linków, a przede wszystkim na Kirchbergu można w terenie odnaleźć podstawę tych fortów. To dziwne ale obszar, który ja zawsze uważałem z naturalne ukształtowanie dziś mógłbym podciągnąć pod podstawę ukształtowania ówczesnych fortów. Na tych mapach jest również wiele obiektów, które w zestawieniu z moimi informacjami historycznymi może pozwolić na wydatowanie tej mapy (oczywiście zbliżone). To jednak potrwa kilka dni bo muszę się przekopać się przez materiały. Nie znam się za bardzo na fortyfikacji i jej budowie ale czytając mapę po kolorze obiektów odczytał bym, że forty były murowane. Wniosek tak można wysnuć na podstawie kolorów zewnętrznego muru fortów i nowej zabudowy miasta poniżej. Choć ten róż z fortów jest nieco jaśniejszy.
Mam aparat i zrobię fotografie tego co zostało choć obszar jest naprawdę niewielki i spokojnie centymetr po centymetrze można go obejrzeć w kilka godzin. W lochach byłem, ale to inna bajka, wiele domysłów i niewiadomych. Od strony południowej można wejść do podziemnych korytarzy z okresu II wojny światowej. Zdjęcia stamtąd dostępne są na http://www.allegro.pl/item184462233_podziemia_parkowej_gory_mieroszow_2006.htm
Jednak są też informacje o dawnym tunelu który biegł z kościoła ewangelickiego (dziś już nieistniejącego) pod Parkową Górę.
Na razie to tyle, bo temat mnie bardzo zainteresował i mam nadzieje, że się rozwinie. Postaram się ustalić okres w którym powstała ta mapa...

Sob 14 Kwi, 2007 11:03

Powrót do góry
marun
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Mieroszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślę, że mapa ta pochodzi gdzieś z okresu 1740 – 1770. Ja pokusił bym się nawet o zawężenie tego przedziału do lat 1740-1750. Pewne elementy które istnieją na mapie powstały w około 1740 roku (zabudowa kościoła ewangelickiego). a w historii Mieroszowa na stronie (http://www.mieroszow.pl/historia.htm)
znajdziemy fragment: „Wojny, które przetoczyły się przez Śląsk w XVIII wieku spowodowały powstanie na okolicznych wzgórzach doraźnych fortyfikacji.” Za prawdziwość tych słów ręczę bo sam brałem udział w ich przygotowaniu. Jednak wtedy termin fortyfikacje kojarzyły mi się wyłącznie z umocnieniami ziemnymi w okolicy prawdopodobnego kamieniołomu. Z moich rozważań wynika, że forty istniały w XVIII wieku, niestety nie wiadomo kiedy je wybudowano. W okresie wojen 30-sto letnich Mieroszów ogromnie ucierpiał – spłonął ratusz i kościół – łącznie około 81 budynków. Gdyby w tym czasie istniały forty na pewno zostałyby doszczętnie zniszczone. W historii nie odnajduje również informacji o jakichkolwiek przejawach oporu mista w tym okresie. Po zakończeniu wojen 30-sto letnich nastąpił dynamiczny rozwój Mieroszowa. Wszystko wskazuje na to że forty dotyczą bezpośrednio okresu Wojen Śląskich. To zgadzało by się również z wstępnym datowaniem mapy i rozmieszczeniem budynków na tej mapie.
Znalazłem również kilka informacji wskazujących jak długo ów fort jeszcze istniał w krajobrazie. A nawet znalazłem zdjęcie na którym widać jego ruiny. Początki fotografii datuje się na 1826 rok, a datę rozbiórki widocznego na pierwszym planie ratusza na 1880 rok. Przez pewien czas stał w kompletnej ruinie więc możemy z 10 lat odjąć. I podejrzewam że fotografia do Mieroszowa mogła dotrzeć najwcześniej 5 lat po wynalezieniu więc zakładam że zdjęcie to pochodzi z przedziału 1834-1870 (wiem że to blisko pół wieku). W 1894 rozpoczyna się adaptacja Kirchbergu na park miejski.

Zdjęcia zamieszczę wkrótce...

Pon 16 Kwi, 2007 17:25

Powrót do góry
marun
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Mieroszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chwilowo mam remont w domu i proszę o cierpliwość, tym samym informuje, że pozostały niewielkie ale bardzo wyraźne ślady fortu na Parkowej Górze. Jednak nie ma odzewu na moje posty - więc czy ktoś je śledzi?

Czw 19 Kwi, 2007 8:24

Powrót do góry
faza
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Skąd: słubice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Plany pochodzą z okresu wojny 7 letniej. W jednej z kronik mieroszowa (dokładne namiary wyślę za jakis czas) są dokładne opisy fortyfikowania tych okolic. To co widać na tych planach zaczęte zostało ok 1757 roku, na rozkaz austriackiego gen. Laudona. Tak w ogóle to te dzieła obronne, które widać na załączonych planach nie są jedynymi, które austriacy wznieśli, z opisów wynika, że było ich zdecydowanie więcej. \kulminacyjnym okresem był rok 1760, rozbudowa umocnień była związana z bitwą pod Kamienną Górą. Aż do 1763 roku umocnienia mieroszowa były rozbudowane, cały czas stacjonowały tutaj wojska austriackie - była nawet austriacka komendantura.
A jeśli chodzi o pozostałości po umocnieniach, to nawet jeśli tam nie ma wyraźnych pozostałości, to pewno da się coś znaleźć. Tam gdzie nie było pól uprawnych jest duża szansa na jakieś relikty.

Nie 29 Kwi, 2007 20:29

Powrót do góry
david-s1
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: Mieroszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Analizując plany fortyfikacji w Mieroszowie oraz przegląd terenu doszedłem do wniosku, że oprócz fortu na Górze Parkowej istniał jeszcze prawdopodobnie fort przy rozwidleniu ulicy Żeromskiego z ulicą Kwiatową w kierunku na Krzeszów. Świadczyć mogą o tym wyraźne ślady okopu lub fosy. Chociaż mogą one pochodzić również z okresu II Wojny Światowej wykopane przez więźniów obozu koncentracyjnego w Mieroszowie.
_________________
www.mieroszow.cba.pl

Nie 27 Maj, 2007 19:54

Powrót do góry
lagopus
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Jelcz-Laskowice/Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy Chronik von Friedland und Umgegend Augusta von Wernera nie mówi nic na temat tych fortyfikacji? Prawdę mówiąc mając ją raz w ręku w czytelni nie zwróciłem na to uwagi. Czy w ogóle ktoś z szanownych forumowiczów ma dostęp do tej pozycji poza czytelnią w szanowanych wrocławskich bibliotekach? Jeśli tak to prosiłbym w imieniu przyjaciółki z Mieroszowa i swoim o podpowiedź, jak można zapoznać się z tym dziełem w sposób inny niż tytaniczna praca w czytelni bądź horrendalnie drogie uniwersyteckie ksero...

Pią 08 Cze, 2007 22:06

Powrót do góry
faza
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Skąd: słubice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wernera widziałem tylko w bibliotece na piasku, we wrocławiu. Ale do wyciągnięcia z niego informacji na temat tych i innych fortyfikacji mieroszowa z okresu wojny 7 letniej nie trzeba tytanicznej pracy. Książka jest wprawdzie spora, ale fragment o tej wojnie to raptem 25 stron, do przerobienia w godzinę. A tak w ogóle po analizie urmestischblattu z lat 40 i mestischblattu z lat 80 XIX wieku zauważyłem, że najdłużej czytelny w terenie był szaniec gwiaździsty na Faber Berg. Jest widoczny na mapie z 1840. Później pewnie już został splantowany. Natomiast umocnienia na Kirchbergu (góra parkowa) mimo że obecnie są jeszcze czytelne ich zarysy, na mapach nie są w ogóle zaznaczane.

Pon 25 Cze, 2007 10:41

Powrót do góry
david-s1
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: Mieroszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

forty mieroszów

Kronika Wernera jest sfotografowana w całości na stronie www.friedland.4.pl Razz

Niestety kronika Wernera na tej stronie jest już nie aktywna. Crying or Very sad

_________________
www.mieroszow.cba.pl


Ostatnio zmieniony przez david-s1 dnia Sro 23 Lip, 2008 20:05, w całości zmieniany 1 raz

Pon 21 Sty, 2008 19:44

Powrót do góry
lagopus
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Jelcz-Laskowice/Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I w tym miejscu po raz kolejny należą się gorące podziękowania dla wykonawczyni tej strony, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli chodzi o Mieroszów. Dziękuję/dziękujemy raz jeszcze, Jusiu:)

Nie 24 Lut, 2008 12:16

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.