| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Herb Trzaska

Widzę, że zamieszczane są tutaj różne herby rodowe, więc zamieszczę również mój własny.

• Opis herbu:
W błękitnym polu tarczy znajduje się żółty księżyc skierowany końcami (rogami) do góry. Nad nim i pod nim umieszczone są dwa otłuczone (obłamane) miecze. Górny skierowany rękojeścią do góry, a dolny w dół. W klejnocie widnieje ogon z pawich piór, na którego tle figuruje omówiony układ księżyca z dwoma mieczami. Inne nazwy: Biała, Lubiewa
Geneza: Jak głosi legenda podana przez Niesieckiego, herb został nadany przez Bolesława Chrobrego kawalerowi nazywanemu Trzaska, za niezwykłą odwagę i poświęcenie w walce z nieprzyjacielem. Otóż w krytycznym momencie bitwy doszło do sytuacji, w której w niebezpieczeństwie znalazł się sam król. Nie bacząc na nic rycerz Trzaska rzucił się do obrony monarchy i czynił to tak zapamiętale, że aż pękł mu miecz – przy samej rękojeści. Na szczęście znalazł się drugi (podobno szybko pożyczony przez samego Bolesława) i rycerz mógł ponownie rzucić się w wir walki. Jednak olbrzymia siła, jaką odznaczał się kawaler Trzaska spowodowała, że i ten drugi miecz wkrótce pękł. Na szczęście niebezpieczeństwo było już zażegnane i rycerz mógł zwrócić resztkę naprędce pożyczonego miecza. Bolesław Chrobry sowicie nagrodził swojego obrońcę i nadał mu herb nazwany od jego imienia. Trzaska jest herbem wymienianym przez Jana Długosza, jednak nie występuje w materiałach o bitwie grunwaldzkiej. Niestety, nie są nam znane wizerunki pieczętne tego herbu.
W wyniku unii horodelskiej w 1413 przeniesiony na Litwę.
Herbowi:
Balukiewicz, Bałukiewicz, Betko, Białostocki, Biały, Bielecki, Bielski, Błażejewski, Błażejowski, Błażewski, Bogusz, Brunowski, Buczkiewicz, Buczkowicz, Budkiewicz, Butkiewicz, Chojnacki, Chojniski, Choromański, Choynacki, Chrząszczewski, Chrzczonowski, Cierzpięta, Ciskowski, Ciczkowski, Czarnołęski, Czusołowicz, Dłuski, Drężeński, Droszacki, Drożecki, Drożewski, Dubrski, Dudkiewicz, Durbski, Durpski, Durski, Dutkiewicz, Dziedzina, Filipkowski, Filuński,Glinicki, Glinka, Goliniński, Goliński, Gołuchowski, Gołyński, Gutowski, Janczewski, Jarzyna, Jarzyński, Kleczkowski, Knoll, Konopacki, Kotowski, Kotutawicz, Kotutewicz, Krajewski, Kafałowicz, Kurnoch, Kurnochowski, Lubiejewski, Lubiewski, Luśnia, Łapiński, Łukowicz, Łyczkowski, Mejszer, Meydalon, Mgorowski, Michalski, Michałowski, Miłocki, Mokowski, Nagórka, Nagórski, Nartow, Nartowski, Nartowt, Niemierowski, Niemirowski, Olszewski, Otwocki, Palmowski, Pancerzyński, Papleński, Paplinski, Pątkowski, Pielasz, Podbielski, Podsędkowski, Polaczek, Pomaski, Ponikiewski, Popławski, Poszyliński, Przychodzki, Rojecki, Rojewski, Rotowski, Rycicki, Ryczycki, Rykaczewski, Sczucki, Sieklucki, Słupecki, Sobiesand, Sokołowski, Szczucki, Szwejkowski, Szygowski, Szygowski na Szygach, Szypulski, Świecikowski, Świejko, Świejkowski, Świeykowski, Tarchomiński,Trabszo, Truskowski, Truszkowski, Trzaska, Trzasko - Durski, Trzaskowski, Trzonkowski, Trzonowski, Trzśskowski, Tumielewicz, Tymczenko, Tyski, Tyszczenko, Tyszka, Tyszko, Wawrzyszewski, Wendrogowski, Wędrogowski, Wieluński, Wilewski, Wileziński, Wiszniewski, Wiśniewski, Włoszczewski, Włoszczowski, Wolszleger, Wołkanowski, Wycbieszyński, Wyleżeński, Wyleżynski, Zabielski, Zakrzewski, Zakrzowski, Zastruski, Zimoszarski, Zorawski, Żórawski, Żurawski.



Opis załącznika:
Herb Trzaska

Pią 18 Maj, 2007 13:27

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja wrzucam kolejne rysunki herbu.

pzdrwm Wyluzowany



Opis załącznika:
herb Trzaska (tutaj oba otłuczone miecze są skierowane w górę)

Opis załącznika:
herb Trzaska

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Sob 19 Maj, 2007 8:58

Powrót do góry
Aycora
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Herb Trzaska

[quote="Sandra"]Widzę, że zamieszczane są tutaj różne herby rodowe, więc zamieszczę również mój własny.

Witam serdecznie. Herb Trzaska jest również moim rodowym herbem. czy można się dowiedzieć, do której z herbowych rodzin Pani należy? Pozdrawiam

Wto 19 Lut, 2008 10:51

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aycora
Informacje na PW

_________________
Z Historią w Przyszłość

Wto 19 Lut, 2008 19:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.