| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
reszcz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Herb Rawicz

Ja szukając po dziadkach i babciach, razem z rodziną dowiedzieliśmy że w mamy w rodzinie 4 herby(co najmniej)! <Oj jaki ja szlachetny> babcia nawet powiedziała że jej babcia(moja praprababcia) trzymała jeden herb w domu na ścianie, który był przekazywany kolejnym pokoleniom.

Jeden to na pewno herb Rawicz(odpowiada on mojemu nazwisku)-dzięki niemu dowiedzieliśmy się że jesteśmy spokrewnieni nawet z samym Mieszkiem I.Już teraz wiem nawet całą historię tego herbu.Wiem że na pewno istniał jakiś przodek Reszczyński...

Herb Rawicz (też zwany Rawa lub z łacińskiego Ursowic) pojawił się na ziemiach polskich jeszcze w czasach piastowskich, jak się przypuszcza ok. roku 1002, dzięki księciu Lotaryngii. Legenda powstania tego herbu głosi, że po śmierci króla Anglii Kanuta Wielkiego korona przypadła pierworodnemu synowi Swenonowi, a skarby córce Klotyldzie. Młody król, nakłoniony przez swych doradców, wydał siostrę na pożarcie czarnemu niedźwiedziowi żyjącemu w jaskini. Jednakże królewnie udało się okiełzać zwierza i tryumfalnie wrócić do zamku królewskiego, jadąc na grzbiecie niedźwiedzia. Brat, przerażony takim obrotem sprawy, poprosił o przebaczenie i zwrócił zagrabione skarby. Potomkowie tej właśnie pani znaleźli się w Lotaryngii, skąd rycerstwo wraz z herbem trafiło na dwór Bolesława Chrobrego. Pierwsze historyczne potwierdzenie istnienia herbu Rawicz pojawiło się w roku 1109 za panowania Bolesława Krzywoustego.

Pon 31 Gru, 2007 1:14

Powrót do góry
reszcz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A na dodatek mogę powiedzieć że moja ciocia bardzo zainteresowała się tym i zatrudniła heraldyków, którzy szukają jednej gałęzi naszej rodziny Boczarskich, mających też jakiś herb.Wyniki są zaskakujące bo znaleźli już ok.20 parę osób kto tam w kolejności był przodkiem.Za kilka lat zrobi się drzewo genealogiczne i proszę sobie wyobrazić jak ono będzie wyglądać...

Pon 31 Gru, 2007 1:24

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I kupisz sobie jakis order, byc moze sw. Lazarza, sw. Stanislawa albo sw. Brygidy bo to takie modne teraz jest. Pieknie, zycze powodzenia. Chcesz namiary?

Sro 02 Sty, 2008 11:32

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I kupisz sobie jakis order, byc moze sw. Lazarza, sw. Stanislawa albo sw. Brygidy bo to takie modne teraz jest. Pieknie, zycze powodzenia. Chcesz namiary?

Sro 02 Sty, 2008 11:35

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.