| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przegrane bitwy polskiego oręża....

Przegrane bitwy przez polskie wojska w średniowieczu... Która waszym zdaniem porażka zasługuje aby wspomnieć o niej na forum IOH..?
Podobne pytanie zadałem w dziale nowożytnym. Ciągle mówi się o wygranych naszych wojaków, a jakoś przemilcza lub tylko mimochodem wspomina o przegranych bitwach czy potyczkach strony polskiej. Moim subiektywnym zdaniem powinna powstać książka o takich przegranych bojach polskiego i litewskiego oręża od czasów średniowiecza do końca XVIII wieku.

Sob 10 Lis, 2007 14:50

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciągle? Zszokowany Jeśli już, coś robimy ciągle, to pielęgnujemy, jak nikt inny chyba, narodowe klęski (najczęściej z historii najnowszej). Tryumfy oręża polskiego odpływają generalnie w zapomnienie... Nie widzę w tym kontekście konieczności kładzenia większego niż dotąd nacisku na klęski, starczy już może tego samobiczowania? Osobiście mam już dosyć słuchania zewsząd jakie to z Polaków patałachy którzy od wszystkich dostają w d..ę. Wolałbym posłuchać jak to my łoiliśmy innym cztery litery. Inna sprawa, że każdego może interesować co mu się żywnie podoba.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 10 Lis, 2007 16:39

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Villars, nie chodzi mi o samobiczowanie ani pielęgnowanie porażek. Chodzi mi o dyskusję na temat przyczyn i skutków przegranych bitew przez nasz oręż. Historia nie składa się z samych tryumfów. Należy ją rozpatrywać uwzględniając i zwycięstwa i porażki. Ja też chciałbym słuchać i czytać tylko o tym jak nasze chłopaki robili Krzyżakom, Tatarom, Szwedom, Rusinom, Litwinom i innym niepożądanym gościom jesień średniowiecza. Ale jeśli nie wezmę pod uwagę takich zdarzeń jak bitwa pod Jarosławiem w 1245 roku, bitwa pod Chojnicami w 1454 czy bitwa pod Batohem w 1652 to szlak trafi rzetelność i obiektywizm.
Cenię i szanuje polski oręż a także jego wspaniałe dokonania. Nie zgodzę się jednak na robienie z polskiego wojska nieśmiertelnych i niezwyciężonych.

Sob 10 Lis, 2007 20:31

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie zgodzę się jednak na robienie z polskiego wojska nieśmiertelnych i niezwyciężonych.

Pewnie że nie, w końcu nie uchronili tej RP przed zakusami sąsiadów (choć jej upadek to oczywiście dużo bardziej złożona kwestia). Chodzi mi tylko o to, by nie tworzyć w powszechnej świadomości (jak to się, mam wrażenie, dzieje) obrazu, że Polska to tylko dostawała w d..ę od każdego kto się tylko zjawił (słynne "gloria victis" którego szczerze mówiąc nie lubię i martyrologia na każdym kroku), że my to jesteśmy zawsze co najwyżej "moralnymi zwycięzcami" i tylko tym możemy się kontentować a prawdziwe tryumfy zawsze święcą inni. Jeśli chodzi o rzetelne dociekania historyczne, to oczywiście że nie jestem im przeciwny, choć mogę zrozumieć, że zwycięstwa wywołują znacznie większe zainteresowanie. Wink

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 10 Lis, 2007 21:01

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No cóż, dla sadomasochistów klęsk oręża polskiego na przestrzeni wieków jest dość sporo Bardzo szczęśliwy Ze średniowiecza to najbardziej chyba znana jest Legnica 1241 czyli "Gorze nam się stało" Wink

Sob 10 Lis, 2007 21:06

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
Cytat:
Nie zgodzę się jednak na robienie z polskiego wojska nieśmiertelnych i niezwyciężonych.

Pewnie że nie, w końcu nie uchronili tej RP przed zakusami sąsiadów (choć jej upadek to oczywiście dużo bardziej złożona kwestia). Chodzi mi tylko o to, by nie tworzyć w powszechnej świadomości (jak to się, mam wrażenie, dzieje) obrazu, że Polska to tylko dostawała w d..ę od każdego kto się tylko zjawił (słynne "gloria victis" którego szczerze mówiąc nie lubię i martyrologia na każdym kroku), że my to jesteśmy zawsze co najwyżej "moralnymi zwycięzcami" i tylko tym możemy się kontentować a prawdziwe tryumfy zawsze święcą inni. Jeśli chodzi o rzetelne dociekania historyczne, to oczywiście że nie jestem im przeciwny, choć mogę zrozumieć, że zwycięstwa wywołują znacznie większe zainteresowanie. Wink


Możesz mi zaufać Villars, że nie chcę tworzyć obrazu nieudaczników i przegranych.

Sob 10 Lis, 2007 21:10

Powrót do góry
SolusLupus
Chorąży

Chorąży





Posty: 161
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A dla mnie największa przegraną jest oblężenie Malborka po Grunwaldzie. Ileż mogłoby zmienić całkowite podbicie ziem zakonnych......
_________________
Prawda przeciw Światu
celtyckie

Sob 10 Lis, 2007 22:02

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytając posty de Villarsa mam przed oczami Potop Sienkiewicza. W tym dziele autor tylko wspomina o klęskach a o sukces sie rozpisuje i to sporo, np. obrona jasnej góry, atak na Szwedów w "widłach" Wisły Wink Ja chętnie bym poczytał o klęsce pod Żółtymi Wodami jednak to już nie ta epoka Wink
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sob 10 Lis, 2007 22:58

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.