| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
thundee
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lekki pocisk - Mauser

Hejunia.
Zapiszczał mi dzisiaj nabój do mausera z pociskiem, którego jeszcze nie spotkałem. Zdziwiony
Wykonany jest z jakiegoś brunatnego, włuknistego materiału, jest pusty w środku i b. lekki. Odgrodzony jest od prochu w łusce warstwą "pakół". Coś kiedyś o takich czytałem, ale nie pamiętam co to były za naboje.
Was ist das?

Sro 10 Lis, 2004 19:47

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wykopałem kiedyś pociski do Mausera z drewnianymi szpicami więc może to nabój ćwiczebny (szkolny) Question A spłonkę ma czy tylko otwór na iglicę?

Czw 11 Lis, 2004 0:24

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest to w pełni sprawny nabój. Pocisk nie jest raczej wykonany z drewna. Pocisk jest pusty w środku. Proch w łusce jest walcowatego kształtu lekko żółtawego koloru. Pocisk od prochu oddziela warstwa włukien (pakół?). Na łusce do okoła, ok. 8mm od dna są pionowe "kreski" dł. 1mm co 1mm. Odczytałem napis w okół spłonki "| PK | 30 | 70 | B . Na pewno nie jest to nabój ćwiczebny.

Czw 11 Lis, 2004 10:23

Powrót do góry
thundee
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz jednak racje Piter. Pocisk jest drewniany. Pomyliłem się też z napisem. Prawdziwy brzmi: " PK | 30 | DZ | 67 |".
Mam też już zdjątko.
Do czego z tego strzelano?
Czy jest to coś w rodzaju gumiaka do mosberga?
I dlaczego coś dubluje moje posty?



Opis załącznika:

Czw 11 Lis, 2004 15:32

Powrót do góry
PG
Unteroffizier

Unteroffizier





Posty: 64
Skąd: Schneidemuhl/Posen
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wykopałem kiedyś kilkanaście sztuk amunicji takego typu, moim zdaniem są szkolne... ale mogę się mylić... Zniesmaczony

Czw 11 Lis, 2004 16:28

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli możesz to wrzuć foto samej spłonki. Może ten nabój jest "nabojem czyszczącym" lufę z nagaru (po to może to "futerko " w naboju). Ale to są tylko moje przypuszczenia...

Czw 11 Lis, 2004 19:41

Powrót do góry
thundee
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie moge zrobić ostrego zdjątka. Spłonka jest cała.
Do okoła pisze:
" PK | 30 | DZ | 67 |".
Nie różni się w zasadzie od innych.



Opis załącznika:

Czw 11 Lis, 2004 22:48

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prawdopodobnie oznaczenie na spłonce "PK" oznacza wytwórnię amunicji "Pocisk" , tak więc będzie to chyba polski Mauser...

Pią 12 Lis, 2004 8:31

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polski, polski. Obok znalazłem jeszcze kilkanaście łusek i naboi (już ze zwykłymi pociskami) oraz "1 grosz polski z miedzi krajowey" 1823r.

Pią 12 Lis, 2004 11:16

Powrót do góry
Jaro5
Porucznik

Porucznik





Posty: 775
Pochwał: 10
Skąd: Shangri-La
Archiwum: A co to ??
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
To po kolei.
Oznaczenie na dnie łuski jest jak najbardziej polskie, mozna porównać z zdjęciami http://www.zakee.ionichost.com/
Co do rodzaju amunicji jest to amunicja ćwiczebna ( nie mylić z amunicją szkolną, to naprawdę nie to samo).
W zależności od koloru pocisku mogła to być amunicja do km (pocisk drewniany koloru czerwonego) lub kb (pocisk koloru niebieskiego).
Amunicja tego typu charakteryzowała się (oprócz pocisku) zmniejszonym ładunkiem prochowym i kolorem lakieru wokół spłonki (jasno szary). wykonywana była z łusek już raz wykorzystanych (stąd ten moletowany pasek na łusce oznaczający powtórna elaborację).

Sro 17 Lis, 2004 15:42

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.