| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nikita Chruszczow
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 384
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prośba o pomoc z zakresu historii najnowszej Białorusii.

Pisze pracę na jeden z przedmiotów z zakresu Politologii o Białorusii. Za nic nie mogę znaleźć informacji, o niektórych osobach: Od razu zastrzegam że na wikiepdii jest stosunkowo niewiele. Informacje o białoruskich opozycjonistach są niestety dość trudno dostępne więc za każdy biogram czy uzupełnienie informacji będę wdzięczny.



Aleksader Dubko- Jego szersza działalność.

Wasil Nowikau - Podstawowe informacje, ponieważ jego nie mogę znaleźć

Michail Marinicz -Podstawowe informacje, ponieważ jego nie mogę znaleźć

Hienadź Karpienka- Podstawowe informacje, ponieważ jego nie mogę znaleźć

Mile widziana także pomoc w znalezieniu informacji zamachu na gmach sądu w Mińsku 10 września 1997. Dokonanego przez Białoruskie Wojsko Wyzwoleńcze.

Z góry dzięki

_________________
ZBIORę 100 TYSIęCY PODPISÓW POD KANDYDATUR? MAŁPY NA PREZYDENTA POLSKI


Ostatnio zmieniony przez Nikita Chruszczow dnia Pon 21 Maj, 2007 21:15, w całości zmieniany 1 raz

Pon 21 Maj, 2007 16:01

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Prośba o pomoc z zakresu historii najnowszej Białorusii.

Nikita Chruszczow napisał:
Michaił Czyhir-jego data i miejsce urodzenia.


Michał Czyhir (Михаил Чигирь; Mikhail Chigir) - ur. w 1948r. we wsi Usawa, rejon Kopyl, obłast' mińska, ekonomista, w 1970 r. ukończył Białoruski Państwowy Instytut Gospodarki Narodowej, w 1982 r. - specjalny fakultet przy Moskiewskim Instytucie Finansów, 1970-1973 - naczelnik wydzialu kredytowego Banku Państwowego ZSRR - oddział Biereziński, 1973-1980 - dyrektor (oddziału Banku Państwowego ZSRR w Klecku i w Mińsku, 1982-1986 - praca partyjna, 1986- 1987 - dyrektor Oddziału Banku Państwowego ZSRR w Mińsku, 1988-1991 - pierwszy zastępca Prezesa Białoruskiego Republikańskiego Banku "Agrobank",1991 -1994 - prezes zarządu Białoruskiego Akcyjnego Komercyjnego Agroprzemysłowego Banku "Belagraprambank", na podst.: "Holas Radzimy" , nr 30 (2380), z dn. 28.07.1994 r., s. 2;

źródło: http://www.bialorus.pl/index.php?pokaz=wybory_1994&&Rozdzial=wybory_2001

-----------------
Nikita Chruszczow napisał:
Michail Marinicz -Podstawowe informacje, ponieważ jego nie mogę znaleźć


Michaił Marinicz (Михаил Афанасьевич Маринич; Mikhail Marynich) - ur. 13 stycznia 1940r.

źródła: rosyjska i angielska wikipedia:
http://ru.wikipedia.org/wiki/Маринич%2C_Михаил_Афанасьевич
http://en.wikipedia.org/wiki/Mikhail_Marynich

pzdrwm - poszukam jeszcze innych - ale to krecia robota... Zniesmaczony

--------------------
Znalezione od 25 V 2007r.

Cytat:
Szwadrony śmierci
albo
czy istnieją ucywilizowani dyktatorzy?

Alaksander Łukaszenka został prezydentem w 1994 roku, a więc jego kadencja miała się skończyć za 5 lat, czyli w roku 1999. Lata 1998-1999 - były dla Białorusi strasznymi latami. Leonow jest w więzieniu, Winnikowa pozostaje pod aresztem domowym, w stosunku do Czyhira rozpoczęto postępowanie karne. Pierwszą rolę wśród opozycji zaczyna odgrywać Hienadź Dzmitryjewicz Karpienka, który jest członkiem Akademii Nauk, byłym merem miasta Maładzieczna, wicemarszałkiem Rady Naczelnej. Karpienka jest osobą szczególną wśród opozycji białoruskiej. Wcześniej składała się ona z nacjonalistów – Białoruskiego Frontu Ludowego. Jak się później okazało, polityka obecnego prezydenta nie jest wspierana również przez osoby godne szacunku i zajmujące ważne stanowiska.

Łukaszenka nieraz próbował przyciągnąć Karpienkę na swoją stronę, wysyłał posłańców, proponował różne stanowiska, nawet krzesło premiera. Hienadź Dzmitryjewicz stale odmawiał. Mówił: Pasuje mi tylko jedno stanowisko – prezydenta.

Karpienka wcale nie należał do pięknoduchów. Jedynie on mógł przypomnieć “wielkiemu strategowi” butle bimbru, które tamten woził do Mińska ze swojego ojczystego Szałowa, ściągnąć z trybuny naczelnego prezydenckiego ideologa lub spoliczkować na przyjęciu w ambasadzie zbyt bezczelnego prezydenckiego posłańca. Nie będziemy udawać, że gramy z nimi w szachy, jeżeli biją nas deską po głowie – przekonywał Karpienka. Grać w szachy umiał również. Zachód poważnie stawiał na Karpienka, który wówczas przygotowywał się do spotkania z Madlen Olbrajt. Na szczyt w Warszawie zostali zaproszone głowy państw i Rządów państw OBWE, z Białorusi natomiast przyjechali tylko Minister spraw zagranicznych Urał Łatypow i wicemarszałek rozpędzonej Rady Naczelnej Hienadź Karpienka.

Spotkanie ze światowymi liderami jednak się nie odbyło. Olbrzymi, wesoły, zdrowy Karpienka w małoznanym towarzystwie napił się kawy … W wyniku czego doznał udaru. Uratować go mogła jedynie natychmiastowa operacja. Niepowracający do przytomności Karpienka przez kilka godzin był wożony od szpitala do szpitala, w całym Mińsku dopiero następnego dnia znalazł się lekarz zdolny zrobić operację. Bylo już jednak za późno. Karpienka umarł.

Na pogrzeb przyjeżdżają ludzie w cywilu i szukają… Tamary Winnikowej. Jak się okazuje, niedługo przed śmiercią Karpienka odwiedził Winnikową. Były główny bankier państwa przekazuje liderowi opozycji jakieś dokumenty. Krewni Karpienka mówią, że w dniu śmierci Hienadzia ktoś się włamał do ich mieszkania. W dniu pogrzebu szukano Winnikowej, ponieważ dowiedziawszy się o nagłej śmierci Karpienki uciekła spod aresztu domowego. Zadziwiające jest to, w jaki sposób już niemłoda i chora kobieta mogła się wymknąć spod nadzoru dwóch milicjantów, pilnujących jej dniem i nocą. Być może również jest martwa?

Mińsk jest zszokowany.

Łukaszenka próbuje się usprawiedliwić. Wygłasza przemówienie i składa kondolencje rodzinie Karpienki tłumacząc, że wysłał swoich ludzi dla pomocy w organizacji pogrzebu, że dał pieniądze na pogrzeb, ponieważ chować Karpienkę nie było za co… Wirnikowa wkrótce się zjawi – uspokajał prezydent szeroką publiczność.

Potworne kłamstwo – oświadczy małżonka Hienadzia Ludmiła Karpienka, kiedy się dowie o “szerokiej szczodrości” Pana Łukaszenki i wystąpi z gniewną odpowiedzią wobec głowy państwa. Kiedy umrze ścigany przez władze znany pisarz Wasil Bykau, prezydent powiadomi, że osobiście pomógł rozwiązać wszystkie problemy i zaspokoił wszystkie potrzeby zmarłego. Czy należy udowadniać, że to również było czystym kłamstwem? Łukaszenka mówi: Wychowałem się na wierszach Bykowa. Rozumni i wykształceni ludzie zaczynają gorączkowo przypominać, czy Bykow w ogóle kiedyś pisał wiersze.

Winnikowa natomiast naprawdę się zjawi. W Londynie. Dotychczas nie ujawniła ona tajemnicy swojej ucieczki z aresztu, lecz bez wątpienia zrobione to było za pozwoleniem władz: jedź jak najdalej od opozycji, tam będziesz bezpieczna.

Dla opozycji śmierć Karpienki była ogromnym ciosem. Szok. Strach. Beznadziejność. Juryj Zacharanka, były Minister spraw wewnętrznych, a w ostatnich czasach również jeden z najbardziej aktywnych współbojowników Karpienki zaczyna tworzyć alternatywny Sojusz oficerów. Idea jest podtrzymywana nie tylko przez oficerów wojskowych, przygnębionych z braku pieniędzy i nieokreślonej sytuacji, lecz także przez byłych współpracownicków służb specjalnych.

-- Czy opozycja zostanie uzbrojona? – próbują wyciągnąć z Zacharanki dziennikarze.

Zacharanka milczy.

źródło: http://www.wolnabialorus.org/pytanni/przypprez.html

Cytat:
Osiem lat bez Karpienki

Dokładnie osiem lat temu w tajemniczych okolicznościach zmarł Hienadź Karpienka. Były mer Mołodeczna, wiceprzewodniczący Rady Najwyższej i założyciel Zjednoczonej Partii Obywatelskiej był jednym z najpopularniejszych białoruskich polityków.


- - -

Uważano go za najpoważniejszego konkurenta Aleksandra Łukaszenki. Jego śmierć zapoczątkowała późniejszą serię tajemniczych zaginięć przeciwników reżimu.

Zagadkowe okoliczności śmierci pewnego kandydata opozycji na wybory prezydenckie nie zostały wyjaśnione do dziś. Zagadkowe, bo wielu nie chce wierzyć w naturalne przyczyny nagłego zgonu 50-letniego, zdrowego mężczyzny, który kilka dni wcześniej sędziował mecz piłkarski.

Hienadź Karpienka zmarł 6. kwietnia 1999 roku o godzinie 7 rano w 9. szpitalu klinicznym w Mińsku. Trafił tam 31 marca z diagnozą "wylew krwi do mózgu". Następnego dnia operacyjnie usunięto mu krwiaki, jednak niecały tydzień później zmarł nie odzyskując przytomności na otoczonym przez jednostki milicji oddziale reanimacji. Nękana przez władze rodzina polityka niedługo potem wyjechała do Niemiec, gdzie otrzymała azyl polityczny.

Ta zaskakująca śmierć od początku budziła masę spekulacji. Wkrótce podsyciły je kolejne tragiczne informacje. Latem tego samego roku bez wieści znikli inni znani opozycjoniści: Jury Zacharenka oraz Wiktor Hanczar wraz ze swoim przyjacielem Anatolem Krasouskim. Rok później zaginął operator rosyjskiej TV ORT Dima Zawadzki, który podobno był przypadkowym świadkiem podejrzanych operacji prowadzonych przez emisariuszy z Mińska w Czeczenii

źródło: http://www.wolnabialorus.pl/archiwum.php?nr=2973

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Pon 21 Maj, 2007 18:16

Powrót do góry
Nikita Chruszczow
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 384
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tyle że te informacje nie zawierają daty i miejsca urodzenia Karpienki.
Co do Czyhira to dane się przydały i to bardzo.

_________________
ZBIORę 100 TYSIęCY PODPISÓW POD KANDYDATUR? MAŁPY NA PREZYDENTA POLSKI

Nie 08 Lip, 2007 12:47

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hienadź Dzmitryjewicz Karpienka (błr. Генадзь Карпенка; ur. 17 września 1949, zm. 6 kwietnia 1999) – białoruski opozycjonista.

Były członek Akademii Nauk i mer miasta Maładzieczna W 1988 roku został dyrektorem zakładów hutniczych w Maładziecznej. Był wice-przewodniczącym Rady Najwyższej XIII kadencji i członkiem Państwowej Akademii Nauk.

Założyciel Zjednoczonej Partii Obywatelskiej wicemarszałek rozwiązanej przez Aleksandra Łukaszenkę Rady Naczelnej. W 1996 roku próbował odebrać władzę prezydentowi Łukaszence i nie dopuścić do jego ponownego wyboru. W 1999 roku miał kandydować na urząd prezydenta .Zmarł na skutek wypicia filiżanki kawy, która została podana przez nieznane osoby 31 marca 1999 roku. Oficjalną przyczyną zgonu był zawał serca. Karpienka był pierwszą ofiarą reżimu Aleksandra Łukaszenki. W 2002 roku jego rodzina poprosiła o azyl polityczny w RFN.

?ródło: rozbudowany temat w Wikipedii

http://www.bialorus.pl/index.php?Rozdzial=Wiadomosci&&wiecej=8727 Coś o Karpience

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Pią 21 Wrz, 2007 13:47

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.