| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odkryto zbiorową mogiłę

Wczoraj podano w głównym wydaniu "Faktów" na TVP3 Wrocław:

"Zbiorowa mogiła

Zbiorową mogiłę, najprawdopodobniej 125 jeńców wojennych z końca II wojny światowej, odkryli eksploratorzy z Towarzystwa „Talpa” w okolicach Bolkowa.

Dotarcie do miejsca odkrycia nie jest łatwe. Przez ostatnie dni nie można tam było dojechać nawet samochodem terenowym. Dopiero teraz udało się dotrzeć w okolice mogiły.

Znajduje się ona w lesie, którego, sądząc po wieku drzew, w 1945 roku jeszcze nie było. Prawdopodobnie są w niej szczątki żołnierzy polskich, francuskich i włoskich, którzy pracowali w fabryce zbrojeniowej w Bolkowie.

Świadczą o tym resztki wyposażenia i mundurów. Ułożenie kości świadczy o tym, że ciała nie zostały pochowane, ale wrzucone do wspólnej mogiły. To nie pierwszy zbiorowy grób odkryty w tych okolicach. Podobny odnaleziono w 1947 roku.

O istnieniu odkrytej właśnie zbiorowej mogiły ktoś musiał jednak wiedzieć. Świadczą o tym znalezione w tym miejscu znicze.

Wyjaśnieniem tajemnicy zajmują się już prokuratorzy z Kamiennej Góry oraz pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Droga krajowa nr 3, obok której obnaleziono mogilę, pod koniec drugiej wojny światowej zwana była drogą śmierci. Tędy pędzono jeńców wojennych z obozu w Rogoźnicy do Buchenwaldu."

[za: http://ww6.tvp.pl/1687,20070919563472.strona]

Kolejna wojenna tajemnica Dolnego Śląska...

Czw 20 Wrz, 2007 14:13

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawe, bardzo ciekawe. Kolejna tajemnica do rozwikłania. Dziwi mnie fakt, że odnaleziono tam szczątki włoskich żołnierzy. Moim zdaniem mogli być to włoscy żołnierze-partyzanci, walczący przeciwko Wehrmachtowi, który ciągle panoszył się we Włoszech. Musieli oni zostać jeńcami Niemców i trafić przymusowo do fabryki zbrojeniowej w Bolkowie, a gdy koniec wojny i klęska III Rzeszy się zbliżały, zapewne zostali oni zamordowani i jak mówią ''Fakty'' TVP3 Wrocław "wrzucone do wspólnej mogiły". Ciekawe, co ustali IPN razem z prokuratorami z Kamiennej Góry. Czekam na rozwiązanie tej zagadki.
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Czw 20 Wrz, 2007 14:57

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

żukow- w 1943 roku Włosi przeszli na stronę aliantów.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 20 Wrz, 2007 16:52

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiem, ale to, co napisałem to tylko moje głupie przypuszczenia.
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Czw 20 Wrz, 2007 16:55

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Włosi to zapewne ci żołnierze Armiry z frontu wschodniego, którzy nie wyrazili chęci przyłączenia się do Niemców kapitulacji Włoch.

Czw 20 Wrz, 2007 18:13

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lub dowolni żołnierze Regio Esercito - internowani i zamknięci w obozach jenieckich po kapitulacji Włoch.
Pozdrowienia
Grendel

Czw 20 Wrz, 2007 18:25

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

żukow;

Cytat:
. Moim zdaniem mogli być to włoscy żołnierze-partyzanci, walczący przeciwko Wehrmachtowi, który ciągle panoszył się we Włoszech.



ARMIRA , kolega nie słyszał , jak mniemam .

żukow;
Cytat:
Kolejna tajemnica do rozwikłania.


Nadmiar wołoszańszczyzny , to bywa zabójcze . Kolego żukow czy kolega jest synem ojca czy ojcem syna , wcześniej zbanowanego , czy banan niczego Waszmości nie nauczył ??? Przeczytałem wiele kolegi postów i przyznam bez złośliwości że niektóre bywają baaaaardzo nieprzemyślane , nurtuje mnie powód tego postępowania.

Czw 20 Wrz, 2007 20:14

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jestem ojcem syna, ale mój synalek wie jaki mam login i hasło i pisze bzdury. Choć zbanowany został przez przypadek, założył swoje nowe konto na forum i jakoś nie chce mu się na nim pisać. Woli moje. Przepraszam za te głupie posty. Już ja mu dam! Twisted Evil Laughing
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Czw 20 Wrz, 2007 20:22

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ad rem

O egzekucjach na włoskich jeńcach czytałem w książce ''ARMIRA nie wróci do Italii '' autora sprawdzę , bo książkę posiadam nadal. Były tam przytoczone relacje naocznych świadków egzekucji , Polaków .

Czw 20 Wrz, 2007 20:30

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawdź koniecznie! Myślę, że to ciekawa lektura.
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Czw 20 Wrz, 2007 20:35

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
ad rem

O egzekucjach na włoskich jeńcach czytałem w książce ''ARMIRA nie wróci do Italii '' autora sprawdzę , bo książkę posiadam nadal. Były tam przytoczone relacje naocznych świadków egzekucji , Polaków .


Podpowiem - Jacek Wilczur

Czw 20 Wrz, 2007 22:31

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Wam obojgu. Wreszcie będę mógł zdobyć tą książkę.
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Pią 21 Wrz, 2007 11:36

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.