| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rewolucja przemysłowa a Imperium ?

Co o tym sądzicie? niektórzy naukowcy twierdzą że gdyby Cesarstwo Rzymskie nie upadło to w ciągu ok 200 lat mogła by nastąpić rewolucja przemysłowa tzn. wynalezienie maszyny parowej i wszystko z tym związane. Szczerze mówiąc coś w tym jest, wznosili monumentalne budowle, znali cement itd. ale z drugiej strony powoli wszystko chyliło sie ku upadkowi , spadek jakości itd.
Z pewnością ciekawie by było gdyby cesarstwo nie upadło i nie pojawiło by sie średniowiecze które nas drastycznie cofnęło wstecz Rolling Eyes

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 03 Lip, 2007 12:47

Powrót do góry
Imperator
Chorąży

Chorąży





Posty: 166
Skąd: Biała Podlaska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Imperium prędzej czy później musiało upaść.Przede wszystkim gospodarka Rzymu opierała się na niewolnikach,a tych zaczęło brakować.Najbezpieczniejszym sposobem lokowania pięniedzy stał się zakup ziemi,co powodowało kształtowanie się wczesnofeudalnych stosunków społeczno-ekonomicznych i pewnie nawet gdyby barbarzyncy zostawili w spokoju Imperium,te wkrótce stałoby się ono jedną wielką wsią.Ja tu nie wdzie szans na jakąś rewolucje

Gdyby dzisiaj istniało Cesarstwo Rzymskie,to nie rozgrywalibyśmy mistrzostw Europy w piłce nożnej tylko mistrzostwa Imperium Piwo Galia,Brytania,Rzym,Hiszpania itd.A mecze odbywałyby się nie gdzie indziej tylko w Koloseum Laughing

Jeśli Germania nie podbiłaby wschodnich ziem może i dla Polski znalazłoby się miejsce w tym świecie Laughing

Wto 03 Lip, 2007 13:08

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4539
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Rewolucja przemysłowa a Imperium ?

[quote="Indiana Jones"]
Cytat:
niektórzy naukowcy twierdzą że gdyby Cesarstwo Rzymskie nie upadło to w ciągu ok 200 lat mogła by nastąpić rewolucja przemysłowa tzn. wynalezienie maszyny parowej i wszystko z tym związane.
Witam, naukowcy raczej sie "gdybologia" nie zajmują, chyba że bardzo im się nudzi. Wink Cesarstwo Rzymskie zostało podzielone i w 476r. upadła tylko jego zachodnia część. Gdyby "naukowcy" mieli rację, to rewolucja przemysłowa powinna rozpocząć się w Bizancjum, a nic takiego nie miało miejsca. Pozdrawiam.

Wto 03 Lip, 2007 18:42

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiesz, ale Bizancjum raczej nie da sie porównywać z cesarstwem ze stolicą w wiecznym mieście, Bizancjum to już bardziej średniowiecze.
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 03 Lip, 2007 19:38

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones ;
Cytat:
Bizancjum to już bardziej średniowiecze


Tylko że jest to określenie umowne którego współcześni nie raczyli zauważyć .

Uważam że Robert 05 ma sporo racji , dlatego że dalszy rozwój ''Rzymu '' w Konstantynopolu przez długi czas nie był poważnie zagrożony , a mimo to maszyny parowej i komputera nikt nie wynalazł.
Rozwijając dalej ''rzymską '' przesłankę , to w trzecim ''Rzymie" - Moskwie też postępu nie udało się wrzucić na wyższy poziom . Widać że nie tędy droga , aby wyjaśnić wpływa upadku cywilizacji na postęp ludzkości , w ogóle .

Wto 03 Lip, 2007 20:10

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4539
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Indiana Jones"]
Cytat:
Wiesz, ale Bizancjum raczej nie da sie porównywać z cesarstwem ze stolicą w wiecznym mieście, Bizancjum to już bardziej średniowiecze.
Witam, dlaczego nie? Przecież Bizancjum było częścią Cesarstwa Rzymskiego. Rozwój nauki i techniki w obu częściach Cesarstwa był taki sam. Dlatego nie tylko upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego był powodem regresu. Według mnie ważniejszą przyczyną, była ekspansja nowej religii, która przy okazji niszczenia starych wierzeń zniszczyła i osiągnięcia naukowe i techniczne. Pozdrawiam.

Sro 04 Lip, 2007 19:18

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Według mnie ważniejszą przyczyną, była ekspansja nowej religii, która przy okazji niszczenia starych wierzeń zniszczyła i osiągnięcia naukowe i techniczne. Pozdrawiam.

Zgadza się, Bizancjum było ogarnięte tą nową religią, dosyć szybko zaginęło wiele wynalazków chociażby beton (wie ktoś może kiedy ostatni raz użyto betonu?) . Co ciekawe nowa religia dokonała większych zniszczeń niż czas, niszczono rzeźby a ich głowy służyły jako odważniki (choć to już bardziej w średniowieczu) Neutral smutne to bo wiele przez to straciliśmy Crying or Very sad
Oczywiście cała przewodnia koncepcja jest czysto hipotetyczna, jak dla mnie ciekawa, więc np. gdyby w końcu 2 w nie zaczął się powolny upadek to pewnie jeszcze wiele by osiągnęli, a sam silnik parowy mnie by zbytnio nie zdziwił bo już wcześniej w Grecji pewien znany Pan badał zjawiska związane z parą Mr. Green

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 04 Lip, 2007 22:39

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Owszem, rewolucja przemysłowa mogłaby nastapić, ale musiała być poprzedzona inną. Skoro brakowało niewolników, a produkcja musiała iść, to nie było siły, trzeba było coś wymyślić. Albo wyprawiać się do centralnej Afryki po Murzynów, albo czymś ich zastąpić.
Z drugiej wszakże strony mogło to nastąpić, gdyby nie było chrześcijaństwa, którego panowanie cofnęło sprawy techniczne o kilkaset lat. I kto wie, czy zamiast niego nie powstałaby inna wsteczna religia.

Czw 05 Lip, 2007 8:16

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli nawet nastąpiła by rewolucja przemysłowa, to nie wierzę że wynaleziono by maszynę parową. To była "wyższa szkoła jazdy" nawet jak dla rzymian. Swoją drogą szkoda że średniowiecze zaprzepaściło tylko wynalazków rzymian.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Czw 05 Lip, 2007 11:30

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brodeur napisał:
To była "wyższa szkoła jazdy" nawet jak dla rzymian.

czy ja wiem, skoro te rzymskie wynalazki takie proste to czemu na nowo powstały tak późno ? Mr. Green szczerze mówiąc to nie wiele sie od nas różnili, mieli wielopiętrowe bloki mieszkalne, budowali olbrzymie niemal niezniszczalne mosty i akwedukty, posiadali pojazdy które można nazwać czołgiem Mr. Green przykładów można wiele przytoczyć, ja wiem że to dalekie od żelaznych czołgów, samochodów czy komputera, ale te wynalazki powstały właśnie dzięki wynalezieniu maszyny parowej i rewolucji przemysłowej. Wcześniejsza np metalurgia to kowal ze swoimi narzędziami pracy, czyli praktycznie to samo co w starożytności. Nikt mi chyba nie powie że kowal mógł by wykuć działający samochód Laughing Laughing Laughing
Czołg2
ps niewolnictwo istniało jeszcze w połowie XX wieku, a na szeroką skale w Ameryce w XIX więc to chyba nie za dobry tor.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 05 Lip, 2007 11:57

Powrót do góry
Lewak z kibice.net
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 62
Skąd: Żółto-Czarne dzielnice Bytomia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie jestem pewien ale prymitywna maszyna parowa powstała już w starożytnej Grecji tylko jej wynalazca po przedstawieniu swojego patentu ówczesnej władzy usłyszał podobno słowa : Wszystko pięknie ale co my w takim razie zrobimy z niewolnikami?
Niestety, usłyszałem to chyba na Discovery albo NG i nie potrafię powiedziec kto to był i kiedy to niby wynaleziono tą ówczesną maszynę parową.

Sob 07 Lip, 2007 1:07

Powrót do góry
Coruscant
Leutnant

Leutnant





Posty: 238
Skąd: Monaghan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napewno byłoby inaczej gdyby nie średniowiecze. Wiadomo, większość starożytnych uczonych pochodziła z tamtych rejonów co napewno o czymś świadczy, ale żeby po 200 latach maszynę parową? No nie bardzo wierzę Uśmiech

Sob 07 Lip, 2007 3:21

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maszyna parowa nie jest jakoś szczególnie skomplikowana, starożytni znali się też juz na zjawiskach związanych z parą (Archimedes III w pne), wystarczy zajrzeć do Witruwiusza ("o architekturze ksiąg dziesięć" z I w pne) aby się przekonać że potrafili budować różne bardzo ciekawe i skomplikowane urządzenia, więc ja bym tak łatwo tego nie odrzucał, poza tym wierzą w rzymian Mr. Green aż do końca II w to była wspaniała kultura, niestety później wszystko się popsuło Neutral Rzym został dobity przez chrześcijaństwo Neutral
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sob 07 Lip, 2007 10:19

Powrót do góry
Coruscant
Leutnant

Leutnant





Posty: 238
Skąd: Monaghan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiesz z odkryciami to troszke jak z drzewem technologicznym w grach strategicznych, żeby odnaleźć z najpierw trzeba wynaleźć w, x i y Uśmiech

Sob 07 Lip, 2007 12:33

Powrót do góry
Michał z Sarmacji
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 411
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Imperium przed upadkiem mogła uratować jedynie radykalna reform stosunków własności ziemi.. Gdyby w całym cesarstwie istniała silna warstwa wolnych chłopów, którzy mogli by być powoływani do wojska na zasadzie "piechoty wybranieckiej" to nie powstałyby latyfundia, kolonat i inne zjawiska, które ekonomicznie wykończyły cesarstwo. A że gospodarka jest podstawą funkcjonowania państwa, trudno się dziwić, że najpierw kryzys ekonomiczny, potem demograficzny i chrześcijaństwo wykończyły IR... Gdyby nie istniało zapotrzebowanie na hordy niewolników to może postęp technologiczny potoczyłby się szybciej i hun Attyla dostałby serię z automatu i podskoczył xDDDDD
_________________
"Czerwień na ulicy pali.. A Ty tańczysz!!!"

Wto 10 Lip, 2007 14:52

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4539
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, właśnie znalazłem prototyp maszyny parowej, wynaleziony w 60 r przez Herona z Aleksandrii Wink . Pozdrawiam. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bania_Herona

Sro 25 Lip, 2007 21:08

Powrót do góry
mufcc
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 60
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aztekowie znali koło. Nie znaleźli dla niego zastosowania. Chińczycy proch palili tylko w fajerwerkach... To chyba nie takie proste wiedzieć co zrobić z czymś, co się stworzyło jeśli nie ma się żadnych wzorców. Do rewolucji przemysłowej trzeba chyba czegoś więcej niż możliwości techniczne.

Sro 19 Wrz, 2007 15:39

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.