Autor Wiadomość
Horoch
PostWysłany: Pon 03 Gru, 2018 10:59    Temat postu: Totenkapsla - Nieśmiertelnik w Armii Austro-Węgierskiej

Totenkapsla - Legitimationskapsel

Pierwsze znaki tożsamości w Armii Austro-Węgierskiej wprowadzono w roku 1902. Były one wykonane z blachy mosiężnej dla szeregowców i bardziej ozdobne, z tłoczonymi motywami inicjałów panującego i dwugłowym orłem dla oficerów. W roku 1915 ustąpiły one miejsca dla uproszczonej wersji ze stali lub cynku o wymiarach 34x50 mm (60 mm z uszkiem). W roku 1918 na skutek braków surowcowych i skrócenie procesu produkcji wprowadzono niezwykle uproszczony wariant stalowy, w którym nawet zlikwidowano charakterystyczny zawias łączący obie części znaku i zastąpiono go poprzez zwykłe zgięcie obu części w formę "kapali".

Każdy identyfikator zawierał wkładkę, tzw. "Legitimationsblatt". Była to kartka z wydrukowanymi rubrykami, które należało uzupełnić, wpisując - imię, nazwisko, data urodzenia, religia, kraj(oczywiście powiedzmy " związkowy"), okręg, nazwa jednostki, numer ewidencyjny. W użyciu były różne rodzaje kartek. Najczęściej spotykane mają wymiary 28x88 mm i są składane na pół. Zdarzało się także,że w nieśmiertelnikach przenoszono też inne dokumenty, np. tymczasowe legitymacje odznaczeniowe. W użyciu były też składane na cztery części kartki o wymiarach 60x90 mm. Górna część kartki- dwie części są zadrukowane typowymi rubrykami,natomiast dwie dolne
zawierają rubryki na wpisanie m.in. dat szczepień przeciwko ospie, tyfusowi i cholerze, a obok adresu domowego do powiadomienia rodziny w razie zgonu.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group